BUFSAD’a yeni bir yönetim seçildi

Tarih: 29 Ağustos 2016 22:20
BUFSAD’a yeni bir yönetim seçildi
Fotoğrafçılık yaygınlaşıyor; git gide daha çok fotoğraf derneği kuruluyor, fotoğraf makinası satışları artıyor.
Fotoğraf çekimi, paylaşımı, sosyal medyayla, internetle, iletişim ve bilişim devrimiyle birlikte çoğaldı.
Her telefon aynı zamanda bir fotoğraf makinası. Selfie çılgınlığını dabuna ekleyelim.
********************
Fotoğrafa sanat boyutuyla yaklaşmak ise daha farklı. Üniversitelerde fotoğraf bölümleri açılıyor, fotoğraf kitapları peş peşe yayınlanıyor, fotoğraf sergileri düzenleniyor ve tabii fotoğraf eğitimi aracılığıyla daha güzel, sanatsal fotoğraf çekmenin ip uçlarını öğreniliyor.
******************************.
Fotoğraf derneklerine artan ilginin nedenlerini şöyle toparlamak mümkün:
Yorucu iş temposu ve yıpratıcı hayat şartları içinde insanlar kendilerini dinlendirecek, ruhlarına huzur verecek bir hobi edinmek istiyorlar ve fotoğrafçılığa yöneliyorlar; dernek vasıtasıyla yeni insanlar tanımak, dostluklar geliştirmek mümkün oluyor yani sosyalleşiliyor; fotoğrafçılık gezilerinde bir yandan fotoğraf çekerek pratik yapılırken diğer yandan  kentin betonundan, camından, çeliğinden oluşan kapandan kurtulunuyor, yeni yerler görülüyor, doğanın keyfine varılıyor.
 
BUFSAD Kongresi
 
FOTEFEST’in kenti Bursa’da fotoğraf sanatı denince ilk akla gelen, en köklü dernek tabi ki BUFSAD( Bursa Fotoğraf Sanatı Derneği)
BUFSAD’ın olağan kongresi 27 Mart 2016’da yapılmış Sibel Emniyet ve ekibi  AbitK ullebi ve ekibi karşısında seçimi bir oy farkla 69’a 68 kazanmıştı.
Ancak genel kurul çağrısının dernekler kanununa aykırılığı nedeniyle yapılan itiraz sonucu olağanüstü kongreye gidildi.
************************
BUFSAD Olağanüstü Kongresi,geçtiğimiz pazar günü,Beşevler Konak Kültür Evi’nde yapıldı ve yeni bir yönetim seçildi.Kongre tek listeyle gerçekleşti.
Divan başkanlığını Şenol Demir’in yaptığı ve başarılı bir biçimde yönettiği kongre BUFSAD’a yakışan olgunlukta geçti. Derneğin geleceği adına bu beni umutlandırdı; çünkü BUFSAD, Bursa’da kültür ve sanat alanında öncü kurumlardan bir tanesidir ve onun iyi olması kentimizde fotoğraf sanatına ivme kazandırır.
******************
BUFSAD Kongresi’nde yeni yönetim şu isimlerden oluştu:
Serpil Savaş, M.Ali Küllü, Şerif Borand, Zuhal Özdemir, Şenol Demir, Bahar Borazan, K.Hakkı Arca, Alper Keskin, Ahmet Sungur, Tarık Akkurt, Veysel Kaya, Çiğdem Yılmaz, Deniz Köse, AbitKullebi.
 
Yeni yönetimin öncelikleri
 
 
Yeni yönetimin önceliği BUFSAD’ı kendisine yakışan bir mekâna taşımak olmalı; çünkü bir sanat kurumunun içinde yer aldığı mekân,estetiği ve işlevselliği bir arada bulunduran bir yer olmalı.
BUFSAD’a cumbalı, bahçeli eski bir Bursa evi ne çok yakışır.
Bir diğer konu şu; BUFSAD üyelerinin aidiyet duygusunun pekiştirilmesi, üyeler arasında yardımlaşma, dayanışma ve paylaşım tutumunun geliştirilmesi, kırgınlıkların aşılması, kenetlenmenin sağlanması gerekiyor.
Üçüncüsü;BUFSAD adı üstünde bir fotoğraf sanatı derneği. O zaman dernek Bursa’ya fotoğraf sanatının güzelliklerini sunmaya, fotoğraf sanatının çıtasını yükseltmeye, Bursa’yı fotoğraflamaya ve fotoğraf öğretimine, sergilere, fotoğraf kitapları basımına ağırlık vermeli ve BUFSAD kentin gündemine yarattığı fotoğraf güzellikleriyle gelmeli.
**********************
Yeni seçilen yönetim bu üç konuda işi sıkı tutma kararlılığındaydı.Ben başarılı olacaklarını düşünüyorum, çünkü birikimli, yetenekli, fotoğraf ve sanat sevgisiyle dolu deneyimli bir ekip.
Eski başkan Sibel Emniyet ve BUFSAD’ın duayenleri de eminim ki yeni yönetime gereken desteği verecektir; onlarında önceliğinin BUFSAD’ın daha iyi yerlere gelmesi olduğunu düşünüyorum.
 
Bursa’nın niçin fotoğrafçısı yok? 
 
Daha önce yazdım, önemli olduğu için yineleyeyim.
Hep üzülürüm, Bursa’nın niçin fotoğrafçısı yok?
Mesela, Ara Güler İstanbul’u ölümsüzleştirmiştir fotoğraflarında. Bursa gibi tarihi dokusu, doğal güzellikleri, toplumsal yapısı fotoğrafa ve sinemaya çok uygun bir kentte adı Bursa ile özdeşleşen bir fotoğraf sanatçısı niçin yok?
BUFSAD’lılar samimiyetle bunu sormalılar kendilerine ve şunu da eklemeliler: Onca yıl içinde niçin ulusal veya uluslararası ölçekte bir fotoğraf sanatçısı çıkaramadı FOTOFEST düzenleyen Bursa?
************************
Fotoğrafçının, makinasına ilişkin teknik bilgi edinmesi yetmez,  felsefeyle, edebiyatla, sosyolojiyle, sinema sanatıyla harmanlaması gerekir kendini. Fotoğrafçının, kadraja neyi alacağına, neye tanıklık edeceğine, neyi nasıl anlatacağına ve fotoğrafı sanat boyutuna nasıl taşıyacağına bilimden, sanatın diğer dallarından felsefeden edineceği dünya görüşü yön verir.
Ansel Adams ne demişti: ‘’Fotoğraf makinasının en önemli parçası onun 30 cm arkasında durandır.’’
**********************************
Yeni bir sayfa açan BUFSAD’a başarılar diliyorum, ışıkları bol olsun.
 

http://www.yenimarmaragazetesi.com/makaleprint/bufsad-a-yeni-bir-yonetim-secildi/