Dünyanın tanıdığı bir Bursa olabilmek için

Tarih: 3 Mayıs 2018 21:21
Dünyanın tanıdığı bir Bursa olabilmek için

Tayyare Kültür Merkezi’nde Bursa turizmi adına önemli bir toplantı yapıldı.
Vali İzzettin Küçük ve Büyükşehir Belediye Başkanı Alinur Aktaş’ın da katılım gösterdiği toplantının ev sahipliğini UNESCO Bursa Alan Başkanı Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu yaptı.
Konu: “UNESCO Dünya Mirası Bursa Bilgilendirme Toplantısı.”
Daha doğrusu kentin yerel yöneticileri ile bürokratlarına şehrimiz adına gurur kaynağı olan UNESCO konusunda dört yılda nelerin yapıldığınelerin yapılamadığı ve nelerin yapılması gerekliliği konusunda bilgilendirme toplantısıydı bu.
Nitekim 2014 yılında Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer alması çok önemli gelişmedir.
Ama maalesef UNESCO’nun ne anlama geldiğini, kentimize sağlayacağı katkısı bu süre içerisinde halka anlatılamamıştır.
Başkan Aktaş’ın dediği gibi UNESCO’nun ne işe yaradığı yeterince bilinmediği için yenilip içilen bir şey olduğunu zannedenler varmış.
Hatta Bursa’nın Osmanlı’nın ilk başkenti olup 130 yıl başkent olduğunu bilmeyenlerimiz var.
Toplantı işte bu yüzden önemliydi.
Bu eksikliği fark eden Neslihan Hoca, bilgilendirme toplantısını yerel yöneticilerden başlayıp Bursa’nın UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmesinin önemini anlattı.
İçinde Bursa’nın da içinde bulunduğu dünyada sadece bin 73 tarihi yapıtın UNESCO Dünya Mirası Listesi’nde yer aldığını söyledi.
Bunun anlamı şudur, dünyada benzeri olmayan bir tarihi özelliğe sahip olmaktır.
UNESCO listesinde yer almak bu kentin prestiji, herkesin gurur duyması gereken önemli bir gelişmedir diyen Neslihan Hoca, sunumunda, katılımcılara UNESCO Dünya Mirası Listesi’ne girmenin ne anlama geldiğini şu yedi farklı başlıkta anlattı.


Farkındalık:
Bir yerin bu listeye alınması, toplumlar ve hükümetler nezdinde farkındalık yaratmaya yardımcı oluyor.
Turizm:
Listeye alınan kültür varlığının bilinirliği artıyor ve burayı ziyaret eden yerli ve yabancı turist sayısında artış oluyor.
Sahiplenme:
Listeye alınan kültür varlıkları, bulunduğu kentin insanları tarafından da sahipleniyor çünkü kente büyük getirisi oluyor ve kentin kalkınmasına yardımcı oluyor.
Finansal destek:
Bunun yanında listeye giren alanların korunması için UNESCO tarafından finansal bir destekte sağlanabiliyor.
Koruma:
UNESCO Dünya Mirası fonlarından özellikle de gelişmekte olan ülkelerden listeye girmiş olan dünya miraslarını korumak için pay ayırabiliyor.
Hasar giderilmesi:
Bu fon aynı zamanda tehlike altındaki dünya mirası listesindeki alanlarda oluşan hasarın olabildiğince hızlı bir şekilde giderilmesi için de kullanılabiliyor.
Teşvik:
Dünya Mirası Listesi’nde yer alan varlıkların korunmaması halinde, komite bu alanların listeden çıkarılmasına karar verebiliyor. Dolayısıyla listeye alınan varlıkların daha iyi korunmasını teşvik ediyor.

Neslihan Hoca, bu sorumluluğunun sadece vali ve belediye başkanıyla kısıtlamaması gerektiğini, bu kentte yaşayan herkesin sorumluluk bilinci içinde olması gerekliliğine değin şu önemli vurguyu da yaptı.
Kentleri farklı kılan kültür ve tarihi miras, kent kimliğinin de temelidir. Bu değerler kentlerin devamlılığının da önkoşuludur. Doğru yönetildiği zaman kültür, miras ve turizm arasında güçlü bir ilişki yaratılması için pek çok fırsat bulunmaktadır.
Bu süreçte merkezi yönetsel organların, yerel yönetimlerin, turizm sektörünün ve yerel halkın birlikte hareket etmesi, etkin ve sürdürülebilir bir kültür turizmi için kamu-yerel-sivil-özel birlikteliğine işlerlik kazandırılması gerekmektedir
2 bin 200 yıllık geçmişe sahip kentimizin tarihi sürecini Neslihan Hoca’nın sinevizyon görselleri eşliğinde keyif veren müthiş anlatımını dinlerken Bursalı ve de bu kente yaşıyor olmanın bir kez daha gururunu yaşadım.


           ***

Vali var, başkan var bürokratlar yok!

Helva yapabilmek için un, şeker ve de yağ gereklidir.
Biri eksik olunca helva da olmaz…
Yazıya neden böyle bir örnek vererek giriş yaptığımı anlatayım…
UNESCO Dünya Mirası Bursa Bilgilendirme Toplantısı
Başta ilçe belediye başkanları olmak üzere konuyla ilgili 350 bürokrata gönderilen davetiyede şöyle yazıyordu.
Bursa Alan Başkanı Sn. Prof. Dr. Neslihan Dostoğlu’nun sunumuyla gerçekleştirilecek “UNESCO Dünya Mirası Bursa Bilgilendirme Toplantısı’nı katılımlarınızla onurlandırmanızı dileriz.
Davet eden bölümünde ise Alinur Aktaş Büyükşehir Belediye Başkanı ve İzzettin Küçük Bursa Valisi’nin isimleri var.
Toplantıya gelen kişi sayısı ise bazı muhtarlar ve sivil toplum yöneticileriyle birlikte sadece 45 kişiydi.
Kentimiz için bu denli önemli sayılabilecek bilgilendirme toplantısına gösterilen ilgisizliği varın siz düşünün.
Bu durumda kenti yönetenlerin bilmediğini vatandaşın bilmesini kimse beklemesin...

http://www.yenimarmaragazetesi.com/makaleprint/dunyanin-tanidigi-bir-bursa-olabilmek-icin/