Saadet Partisi’nde Erbakan Hazımsızlığı

Tarih: 30 Ekim 2016 21:01
Saadet Partisi’nde Erbakan Hazımsızlığı
Saadet Partisi 6. Kongresini gerçekleştirirken enteresan gelişmelere şahit oluyoruz. İki profesörlüğü olan Prof. Dr. Mustafa Kamalak Hoca genel başkanlık görevinden alınıyor. Yerine Temel Karamollaoğlu’nun adaylığıyla kongreye gidileceği ilan ediliyordu.
Teşkilat mensupları ile Ankara’da istişare yapılmış, enteresan isimler ortaya çıkmıştı. Mete Gündoğan - İlyas Tonguç - Abdüllatif Şener gibi. En ilginç isim ise Abdullah Gül oldu. Daha birçok ismin yazıldığı listelerde herkes 5 isim yazacak ve farklı isimler olacaktı. Milli Görüş denince Erbakan olmadan olmazdı elbette. Elbette Erbakan ismi tabii adaydı. Fatih Erbakan ismi de listelerdeydi. Milli Görüşçüler “Mücahit Erbakan” demeyi özlemişlerdi.
Gel gelelim kendisini hileyle YİK başkanı ilan eden Oğuzhan Asiltürk ve avanesi farklı düşünüyorlardı. Daha istişare yapılmadan Temel Karamollaoğlu ismi ilan edilmişti. Teşkilatlarla yapılan istişare sözde YİK toplantısında müzakere edildi. Refah Partisi Kurucu Genel Başkanı Ahmet Tekdal ve Saadet Partisi Kurucu Genel Başkanı M. Recai Kutan Bey’ler istişareye katılıp Fatih Erbakan ile ve tek adayla kongreyi gerçekleştirme isteklerini bir kez daha tekrar ettiler. Velhasıl neticede Asiltürk’ün dünürü de olan Temel Karamollaoğlu ismi açıklanmış oldu.
Bu görüşmeler devam ederken bir Saadet Partisi Genel Başkan Yardımcısının evinde Temel Bey ve Erbakan Vakfı Genel Başkanı Sayın Fatih Erbakan Bey bir araya geldiler. Erbakan sorar “Temel Bey, aday mısınız?”. El cevap; “düşünme aşamasındayım.”
Fatih Erbakan Bey, Erbakan Vakfı yönetimiyle mutat yaptığı toplantıda Temel Bey’in adaylığının Saadet Partisi için bir şans olduğunu belirtir. Aynı düşünceleri Akit Tv’deki canlı yayında da açıklar.
28 Ekim Cuma günü Temel Bey, Fatih Erbakan Bey’i arar ve kendisini GİK üyesi yazabileceklerini belirtir. Erbakan; “Erbakan Vakfı mensuplarından çeşitli illerde Saadet kadrolarında kongreyle seçilmiş olan ama görevden el çektirilen arkadaşların göreve iadesini” sorar, iade-i itibarın yerinde olacağını belirtir. Temel Bey; kendisinin listeye yazılabileceğini ayrıca Asiltürk’ün belirleyeceği iki ismi daha yazabileceklerini söyler. Ama bir şart koşar. “Erbakan Vakfı’nın il ve ilçelerdeki teşkilatlarının kapatılmasını sadece Ankara’da Genel Merkezin devam edebileceğini” söyler. Daha sonra Erbakan Vakfından bir açıklama yapılır:
            ERBAKAN VAKFI AÇIKLAMASI
              Hiçbir şart öne sürmeden kamuoyu önünde attığımız adımdan sonra, Temel Bey sadece bizi ve kendilerinin belirleyeceği bir ya da iki ismi bizimle birlikte GİK üyesi olarak kabul edebileceklerini ifade ettiler. Saadet Partimizin geleceği ve camiamızın birlik ve beraberliği için bu teklife tarafımızdan olumsuz bir yaklaşım gösterilmemiştir. 
Fakat bu kez de daha farklı bir şart ortaya konulmuştur!
Bu şart, Prof. Dr Necmettin Erbakan Vakfımızın Türkiye geneline yayılmış bulunan il temsilciliklerinin k a p a t ı l m a s ı, sadece Ankara'da bir genel merkez bürosu ile faaliyet göstermesi gerektiğidir.

Hiç bir siyasi faaliyeti olmayan, sadece Prof. Dr. Necmettin Erbakan ve Milli Görüş fikriyatını geniş kitlelere duyurmayı amaçlayan, bizzat Milli Görüş Lideri Erbakan Hocamızın vasiyet üzerine kurulmuş, bizzat kendi ismini taşıyan, kurulduğu günden bu yana Milli Görüş davası yolunda en hayırlı hizmetleri yapmış bulunan Erbakan Vakfımıza dair öne sürülen bu masumca olmayan şartın kabul görmesi asla mümkün d e ğ i l d i r.
Böyle bir hareket Erbakan Hocamızın ismine, hatırasına ve Erbakan Vakfı mensuplarına karşı vefasızlık manasına gelir.
Şartsız olarak, amblemini dahi Necmettin Erbakan Hocamızın belirlediği Saadet Partisi şemsiyesi altında birlik ve beraberliği tesis etmeye yönelik olarak attığımız adım, sergilediğimiz uzlaşmacı tutum karşısında bu gibi kabul edilemez anlamsız şartlar öne sürülmesi, bizleri derinden üzmüş ve maalesef bu aşamada yaşananlar birlikte adım atılabilmesinin mümkün olmadığını göstermiştir.
PROF. DR. NECMETTİN ERBAKAN VAKFI adına kamuoyuna saygı ile duyurulur...

Diğer taraftan Temel Karamollaoğlu’nun adaylığını kabullenemeyen teşkilatlar var. Mustafa Kamalak’tan sonra Temel Karamollaoğlu ile bir çıkış yaşanamayacağını düşünen, üstüne üstelik bir de Erbakan’ın iyi niyetli tavrıyla yüzlerde gülücükler oluşmasının ardından, Fatih Erbakan’a adeta “Seni ve Erbakan ismini bitireceğiz” dercesine alınan tavrı kabul edemeyen İzmir, Çanakkale, Balıkesir illeri “Temel varsa biz yokuz” demişler. Bursa’da da bazı ilçelerden itirazlar var, şahsımızı arayıp durumdan rahatsızlıklarını bildiren il-ilçe yöneticileri mevcut. Görünen o ki bu kongreyle Saadet Partisi “yağmurdan kaçarken doluya tutulmuş” durumda.
Kongreyle başlayacak hareketliliğin sonrasında da devam edeceği aşikâr.

http://www.yenimarmaragazetesi.com/makaleprint/saadet-partisi-nde-erbakan-hazimsizligi/