Meclis'te Doğanbey tartışması

Bursa 18 Kasım 2016 18:01
Videoyu Aç Meclis'te Doğanbey tartışması
A
a

Bursa'da kentin merkezinde 23 katlı inşa edilen ve sıkça tartışmalara konu olan Doğanbey Kentsel Dönüşüm Projesi Bursa Büyükşehir Belediye Meclisi'ne bir kez daha geldi.

CHP ve MHP'li meclis üyeleri Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye "Bursa'yı çirkinleştirdiğinizi düşünüyormusunuz" sorusunu yönelttiler.
İlk söz alan CHP  Grup Sözcüsü Erdal Aktuğ, Başbakan Binali Yıldırım'ın şehirleşmeyle ilgili açıklamalarını hatırlatarak, "Başbakan, dikey mimari bizim kültürümüz değil. Acı, sevgi, mutluluğu da birlikte yaşamalıyız dedi. Siz Doğanbey'in  sorumlusu olarak Başbakan gibi  düşünüyormusunuz" diye sordu. MHP'li İhsan Bilgili ise, "Başbakan'ın açıklamalarından yola çıkarak, Bursa'yı çirkinleştirdiğinizi düşünüyormusunuz" diye konuştu.
 "HEP ANLATIYORUZ  BU  PLANI BİZ YAPMADIK   PLANLAR 80’Lİ YILLARDA BAŞLADI”
Söz alan Başkan Recep Altepe, sokakta ve gittikleri her yerde bu sorunun sorulduğunu ancak buna cevap verdiğini hatırlatarak, "Hep anlatıyoruz. Bu planı biz yapmadık. Planlar  80’li  yıllarda başladı. 1991 yılında merkezi  iş alanları diye devam etti. Oradaki  hastane  binası 1994  yılında yapıldı. Başka dönemlerde AK Parti  yokken 10 yıl  önce yapılmış  binaları  bize soruyorlar. Keşke 2 katlı bahçeli olsaydı. Bunun  planı 1991'de  yapıldı.
“BİZİM  ALDIĞIMIZ  KARARLAR DEĞİLDİ  BİZİM  YAPMADIĞIMIZ PLANI BİZE SORUYORSUNUZ”
Doğanbey  Planı'nda  yoğunluk hektar başına  800  kişiydi. Ben ömrümü  verdim. 600  kişi hektara düşürdük. Bizim aldığımız  kararlar değildi. Bizim yapmadığımız planı bize soruyorsunuz. 4 bin 400  kişi imza attı. Burası çöküntü  bölgeseydi. Mahalle halkı terk etti. TOKİ yardımcı oldu, sübvanse etti.
“BURADA  YANLIŞ BİLİNİYORSA, DÜZELTMEK LAZIM  BİZ MERKEZDEN KARACABEY'E , İNEGÖL'E KADAR ÇALIŞIYORUZ  YATAY BÜYÜMEYİ DESTEKLİYORUZ”
 Bu yoğunluğu biz koymadık. Burada  yanlış biliniyorsa, düzeltmek lazım. Biz merkezden Karacabey'e , İnegöl'e kadar çalışıyoruz. Yatay büyümeyi destekliyoruz. Sınır bitti. 2 katlı bahçeli evlere Bursalıları yerleştirelim. Dönüşüm nasıl olacak? İşin realitesi var. Yatay büyüme nasıl olacak.  Karacabey'in arsasına girmemiz lazım. Göl başlıyor. Biraz arazi var. Doğuda da  İnegöl'ün içine gireceğiz. Tarihi bölgeye sit alanı koruma alanı olduğu için bir şey yapamıyoruz. Bu planları üniversiteler yapıyor. Planı ben yapmadım, notunu ben koymadım. Hep  aynı  şey konuşuluyor. TOKİ suçlandı. Onlar da 120  trilyon fazladan para harcadılar" şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat