Mermerin kalbi Bursa'da atıyor

Bursa 2 Kasım 2016 17:59
Videoyu Aç Mermerin kalbi Bursa'da atıyor
A
a

Bu yıl ikincisi düzenlenen Bursa Blok Mermer Fuarı kapılarını açtı.

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) öncülüğünde düzenlenen 2. Blok Mermer Fuarı, 2-5 Kasım 2016 tarihleri arasında yerli ve yabancı yatırımcıları ağırlayacak. Bu yıl ikincisi yapılan fuarda çok sayıda mermer çeşidi teşhir ediliyor. Fuara 14 ülkeden 200’ün üzerinde firma katıldı. 500 üzerinde yabancı iş adamını ağırlayan fuara Çin ve Hindistanlılar büyük alaka gösterdi. 25 ülkeden iş adamlarının katıldığı fuar daha açılmadan blok mermerlerin yüzde 70’i satıldı.
BTSO Başkanı İbrahim Burkay, “Bölge olarak gerçekten çok ciddi bir mermer zenginliğe sahibiz. Doğal taş ve madenler konusunda stratejik projelerimiz var. Bu alan aynı zaman çevre konusunda sıkıntılı. Biz artık toplumumuza bu zenginlikleri kazandırırken, yaşanabilir ve sürdürülebilir çevreyi de mutlaka gerçekleştirmemiz gerekiyor. Sadece blok mermer satışı değil, işlenmiş mermer satışını da destekleyecek olan organize sanayi bölgesi projemiz var. Belki 5 sonra mermer fuarı öyle bir noktaya gelecek ki, sadece iş dünyası değil akademisyenlerinden brokratlarına kadar herkes burada buluşacak” diye konuştu.
"İŞSİZLİK AZALIYOR"
Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, “Ülkemizin büyüme, güçlü ve lider ülke olma hedefleri var. Her ne kadar önümüz kesilmek istense de, Türkiye’nin etrafı ateş çemberiyle çevrilse de büyüme devam ediyor. İşsizlik azalıyor. İhracatımız da artarak devam ediyor. Burada bize düşen daha fazla üretmek ve güçlü olmak, kendi cihaz ve ekipmanlarımızı üretmek ve bağımsız ve güçlü bir ülke olmak. Bu yolda şehirlerimize büyük önem düşüyor. Güçlü ve büyüyen şehirlerle güçlü ve büyüyen bir Türkiye hedefimiz” dedi.
“BURSA AYNI ZAMANDA MERMERİN DE YATAĞI”
Vali İzzettin Küçük ise, Bursa'nın Türkiye’nin en mühim sanayi merkezlerinden biri olduğunu ifade ederek, "Toplam ticaret hacmi 17 milyar dolar, ihracatı da ithalata göre daha fazla. Katma değeri daha yüksek. Bursa’da 22 tane organize sanayi bölgesi var. Türkiye’de en çok organize sanayisi olan bir şehir. Bursa aynı zamanda mermerin de yatağı. Bizim burada alacağımız mesafe son üründe olacaktır. Biz buna estetik, moda, dünya trendlerini ve tasarımı katacağız ki mesafe alalım. Ben bu fuarın sektörün ufkunu açacağını düşünüyorum” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat