Miniklerden sema gösterisi

Eğitim 10 Aralık 2016 20:06
Videoyu Aç Miniklerden sema gösterisi
A
a

İçinde bulunduğumuz hafta Mevlana Celaleddin Rumi nin doğumunun 743. yılı olması nedeniyle Özel Kâşif Okullarında anma etkinliği düzenlendi.

İçinde bulunduğumuz hafta Mevlana Celaleddin Rumi nin doğumunun 743. yılı olması nedeniyle Özel Kâşif Okullarında anma etkinliği düzenlendi. Düzenlenen bu etkinlikte minik Semazenlerin öğretmenleri nezaretindeki Semah gösterisi muhteşemdi.
Yılın her ayında Türk Tarihine ve değerlerine mal olan başta Mevlana olmak üzere İstiklal marşımızın yazarı Mehmet Akif Ersoy ile ünlü şair Necip Fazıl Kısakürek anısına anma törenleri düzenlediklerini söyleyen Özel Kaşif Okulları Kurucu Müdürü Veysel Narman, “İnsanlığa sevgiyi, barışı, Adaleti ve gönül insanı olmayı anlatan Mevlana’yı ayın ilk iki haftasında son iki haftasında da Mehmet Akif Ersoy’la Necip Fazıl Kısakürek’i anma törenleri düzenlediklerini” söyledi.
Düzenlenen bu anma törenlerinde Mevlana’nın hayatından kesitler sunulduğunu Ünlü Şairler Mehmet Akif Ersoy’la, Necip Fazıl Kısa Kürek’inde şiirlerinin okutulduğunu hatırlatan Okul Müdürü Narman,”  Bu üç gönül adamından alınacak çok kıssalardan hisseler var” diye konuştu.“O BÖLGENİN MİMARI OLMUŞ”

Anadolu Selçuklu Devleti’nin yükselişinde Mevlana Celaleddin-i Rumi’nin o bölgenin mimarı olduğuna dikkat çeken Veysel Narman, “Bu gönül insanı bir bölgeyi fetih edilmeden önce ziyarete giderek manen o bölgenin insanlarını yeni yaşama uyum sağlamalarını sağlardı.
Bu gönül insanı o bölgenin insanlarına doğruları aktarır ve nefislerinin terbiyesini sağlamada öncü olurdu. Nefis Terbiyecisi bu ulu kişi Ölümü içinde benim Düğün gecem yani Şebi Aruz diyebilme noktasına ulaşmış ve erişmiştir” diye konuştu.
Okul olarak bu gönül insanlarını anmaktan mutluluk duyduklarının altını çizen Kurucu Okul Müdürü Veysel Narman eğitim ve öğretime devam ettikçe kutlamaların süreceğini  sözlerine ekledi.


 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat