Mis gibi lezzetler Misi’de yarıştı

Nilüfer 26 Eylül 2016 19:46
Videoyu Aç Mis gibi lezzetler Misi’de yarıştı
A
a

Nilüfer Belediyesi’nin bu yıl 10’uncu kez düzenlediği Misi Yerel Lezzetler Şenliği’nde yerel tatlar yarıştı. Şenlikte, katılımcıların önünde yemek yapan Hollandalı aşçı Wilco van Herpen de ilgi odağı oldu.

Nilüfer Belediyesi’nin, yöresel tatların yaşatılması,  kırsal mahallelerde  üretimin ve kadın derneklerinin desteklenmesi amacıyla düzenlediği etkinliklerden biri olan Misi Yerel Lezzetler Şenliği bu yıl 10’un kez gerçekleşti. Nilüfer’in tarihiyle, mimarisiyle ön planda olan Gümüştepe Mahallesi’nin tanıtımına da büyük katkıda bulunan şenliğe bu yıl da ilgi büyüktü. Öğleden sonra başlayan şenlik için Misi’ye gelenler hem tarihi mahalleyi gezdi hem de  kurulan stantlarda yerel ürünlerden alma fırsatı buldu. Nilüfer Bando’nun gösterisiyle başlayan etkinliklerde çocuklar da sokak oyunları ile eğlenceli anlar yaşadı. Misi Yerel Lezzetler Şenliği’nin özel konuğu Hollandalı aşçı Wilco van Herpen de yemek yaptı. Wilco, Bursa’nın meşhur kestanesi ile makarna yaparken mutfak sırlarını da izleyicilerle paylaştı. Wilco yaptığı yemeği daha sonra izleyenlere ikram etti.
YEREL TATLAR
Şenliğin en heyecanlı bölümü ise yemek yarışması oldu. Bu yıl katılımın daha arttığı şenlikte bir ilk de gerçekleşti. Daha önceki yıllarda sadece kadınların katıldığı yarışmada erkekler de yaptığı yemeklerle yer aldı. 9 kadın derneğinin yer aldığı yarışta 13 kişi de bireysel olarak yarıştı. Nilüfer Belediye Başkanvekili Fırat Emiroğlu, Nilüfer Belediyesi Başkan Yardımcısı Bukle Erman, Nilüfer Belediyesi Basın Danışmanı Hande Koç, Hollandalı aşçı Wilco van Herpen, Köşe Yazarı Aysın Komitgan, Aşcılar ve Pastacılar Derneği’nden Yasemin Küçüker, Sait Kaplan ve Hüseyin Elçi’nin jüri olarak yer aldığı yarışmada özenle hazırlanmış birbirinden güzel yemekler dereceye girmek için görücüye çıktı. Jüri hepsi birbirinden  lezzetli yemekler arasından en iyiyi seçmekte oldukça zorlandı.
DERECEYE GİRENLER
Kadın dernekleri ve bireysel olmak üzere iki ayır kategoride yapılan yarışmada bireysel dalda yarışan 13 kişi arasından birinciliği ciğer sarma ile yarışmaya katılan Tülay Özçivi alırken, Azime Eski ikinci, Gülçin Başaran da üçüncü oldu.Birbirinden güzel sunumlarla hazırlanan yemeklerin yer aldığı kadın dernekleri kategorisinde de Ürünlü Kadın Dayanışma Derneği otlu kuzu budu ile birinci, Görükle Kadın Dayanışma Derneği ikinci olurken, Yolçatı  Kadın Dayanışma Derneği de üçüncülüğü elde etti. Yarışmada birincilere 1000’er TL, ikincilere 750’şer TL, üçüncülere de 500’er TL ödül verildi. Yarışmaya katılanlara teşekkür eden Nilüfer Belediyesi Başkan Vekili Fırat Emiroğlu, Nilüfer Belediyesi olarak yöresel lezzetlerin tanıtılması ve yaşatılması açısından bu yarışmayı önemsediklerini belirtti.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat