Loading...

Mudanya'daki yangının nedeni belli oldu

Bursa 12 Ağustos 2018 12:49
Videoyu Aç Mudanya'daki yangının nedeni belli oldu
A
a

Bursa Orman Bölge Müdürü Yalçın Akın, sigara izmaritinin neden olduğu yangınla ilgili soruşturmanın sürdüğünü belirtip yanan yerlerin bu hafta içerisinde temizleneceğini şubat ayında ise Mudanya halkı ile birlikte fidanlar dikileceğini söyledi.

Kontrol altına alınan yangının sabaha kadar devam eden soğutma çalışmaları bugün de sürdü. Bölgede yapılan incelemede, alevlerin birçok konutun bahçesine kadar geldiği ve süs bitkilerini yaktığı görüldü. Bursa Ormam Bölge Müdürü Yalçın Akın,  yangının yol kenarına atılan sigara izmaritinin neden olduğunu söyledi. Alevlerin buradan ormanlık alana sıçradığını ifade eden Bölge Müdürü Akın şunları söyledi:

"Alevler rüzgarın etkisiyle çok kısa zamanda tepe yangınına dönüştü. Akabinde hemen Mudanya'ya giden yolun karşı tarafında da atlama yaparak yerleşim yerlerini tehdit eder duruma geldi. Biz ihbarı aldığımızda hemen Orman Genel Müdürlüğümüze ait 6  helikopteri Karabük'ten İzmir'den Balıkesir'den Keşan'dan Edremit'ten çağırdık. Daha sonra yine her ihtimale karşı 'yeterli olmaz' diye bir tane uçak çağırdık. Çok kısa bir zamanda erken müdahaleyle yangın üç- dört saatlik bir çalışma ile kontrol altına alındı. Tabii yangının en önemli yönü yerleşim yerleri tehdit ediyor olmasaydı. Bir yangınla mücadelede öncelikle insan hayatının ve yerleşim yerlerinin zarar görmemesi ilk hedefimizdir. Çok şükür büyük bir felakete dönüşmeden 15- 20 hektarlık bir alanda yangını kontrol altına aldık. Gece boyunca sahadaki 30'a yakın arazöz ve 15- 20'ye yakın sahadaki belediye itfaiyeleri ile 11 tane iş makinesi ve çok sayıda işçimiz yangın bölgesinde soğutma çalışmalarına devam edip şeritler açtı. Bugün saat 05.30 itibariyle 3 helikopterimiz 1 saat boyunca yangında yanan sahanın etrafına soğutma çalışması yaptı. Şu anda halen ekiplerimiz sahada bekliyor. Yangın tamamen söndürdükten sonra sahadaki yanan ağaçları temizleyeceğiz ve en kısa zamanda,  bu 15 hektarın bir metrekaresi kalmayacak şekilde bu alanı yeşillendireceğiz. Bu anlamda çalışmalarımıza 3-4 gün içerisinde başlayıp, fidanlarımızı şubat ayında bölge halkıyla beraber dikeceğiz"
Kaynak : İHA
1000
icon
Mudanyanın çok geçmiş olsun başkanım allah bir daha göstermesin insallah hep birlikte her şeyin ha 13 Ağustos 2018 13:21

Birlikten güç doğar oraları yeniden yesertelin ormalar bizim ciğerlerimiz olmassa olmalzımızdir

0 0 Cevap Yaz
Sündüs Dedeoğlu 13 Ağustos 2018 10:21

Yangını söndürmede görev yapanlara teşekkür ediyorum.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat