Muhammediye yazarı Yazıcızade Mehmet Efendi Bursa’da anıldı

Osmangazi 24 Kasım 2016 15:32
Videoyu Aç Muhammediye yazarı Yazıcızade Mehmet Efendi Bursa’da anıldı
A
a

Osmangazi Belediyesi tarafından Seyyid Usûl Kültür Merkezi’nde 2 yıldır düzenlenen ‘Gönül Sultanları’ konferansları devam ediyor.

Son konferansta, 15. asırda yaşayan şair ve mutasavvıf  Yazıcızade Mehmet Efendi anıldı. Türk edebiyatında derin izler bırakmış ünlü şair, yazar ve mutasavvıfların eser ve hayatlarının anlatıldığı konferansa konuşmacı olarak katılan Prof. Dr. Bilal Kemikli, Yazıcızade Mehmet Efendi’nin Hacı Bayram Veli Hazretleri’nin müridi olduğunu ve en büyük mirasının 9 bin 20 beyitten oluşan ‘Muhammediyye’ isimli eseri olduğunu söyledi.
15. YÜZYILDA YAZILMIŞ 9 BİN BEYİTLİK ŞAHESER
Peygamber  efendimizin güzel ahlakını ve daha birçok faziletini anlatan Muhammediyye’nin  Anadolu'da hem halk arasında, hem de ilim çevrelerinde büyük yankı uyandırdığını ve asırlarca kış sohbetlerinin baş eseri olduğunu ifade eden Prof. Bilel Kemikli, “Aynı zamanda Kur'an-ı Kerim'den sonra en çok okunan kitaplardan biri olma özelliğine sahip olan Muhammediyye, medreselerde ders kitabı olarak da okutulmuştur. Hatta Muhammediye'nin bu tesiri Anadolu'yla sınırlı kalmamış ve başta Balkanlar ve Tataristan olmak üzere Türkçe konuşulan bütün bir coğrafyaya yayılmıştır. 15. yüzyılda yazılmış 9 bin beyitlik bu eser, tekke, cami, medrese dışında evlerde de okunan bir şaheserdir” dedi.
“PEYGAMBER EFENDİMİZİ HER YÖNÜYLE TANITAN MÜHİM BİR KLASİKTİR”
Babası devlet hizmetinde katip olarak çalışan ve bu yüzden  Yazıcızade ismiyle anılan Mehmet Efendi’nin eseri olan  Muhammediyye’nin,  insan toprağını verimli hale getirecek eserlerden biri olduğunu ifade eden Prof. Bilal Kemikli, “Süleyman Çelebi'nin Mevlid'i ve Mevlânâ'nın Mesnevi gibi kaleme alınmış bir eserdir. Muhtevası da onlara yakındır. Tasavvuf ehli olan yazar, eserinde ince tasavvufi   konuları da  işlemiş, bunları  halkın anlayacağı bir şekilde sunmaya çalışmıştır. Yazıcızade  Mehmet Efendi, yazılı bir eser yerine insan kitabını yazan Hacı Bayram-ı Veli Hazretleri’nin  ilim, sanat ve kültür hayatına kazandırdığı bir çok isimden biridir. Onun  kendisinden daha çok tanınan eseri Muhammediye, Türk milletine Peygamber Efendimizi her yönüyle tanıtan mühim bir klasiktir” diye konuştu.
 
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat