Nilüfer’in parkları göz kamaştırıyor

Bursa 18 Eylül 2016 19:15
Videoyu Aç Nilüfer’in parkları göz kamaştırıyor
A
a

Nilüfer Belediyesi’nin yeni düzenlemelerle kente kazandırdığı ATA Park ve Nilüfer Teraspark, halka yeşil alanda nefes alabilme, huzurlu ve iyi vakit geçirme imkanı sunuyor.

 Nilüfer Belediyesi bir yandan kente yeni parklar kazandırırken diğer yandan da var olan parklarda yenilemeler yaparak daha kullanışlı hale getiriyor. Yaptığı çalışmalar ve imzaladığı protokollerle park zincirine sürekli yeni halkalar ekleyen Nilüfer Belediyesi, Nilüfer’deki park sayısını 250’ye çıkardı. Bu parklardan biri de Konak Mahallesi’nde bulunan eski adıyla Eker Park, yeni adıyla ATA Park. Nilüfer Belediyesi’nin yaptığı çalışmalar sonucunda ATA Park daha modern ve kullanışlı hale getirilerek meydan parkına dönüştürüldü.  Parktaki düzenleme sürecinde tüm bitkisi örtüsü  korundu, mevcut ağaçların zarar görmesi önlendi.  Çalışmalarda parkın fonksiyonları artırılırken, dinlenme alanları da çoğaltıldı.

AĞAÇLAR KORUNDU
Bitki çeşitliliğinin de çoğaltıldığı parkta yapısal ve bitkisel düzenlemeler yapıldı. Parkta şehir gürültüsünü azaltmak için su objelerine de yer verilerek halka huzurlu bir dinleme alanı sunulması hedeflendi. Oyun gruplarının çeşitliliğinin artırıldığı ATA Park’ta engelli bireyler de unutulmayarak onlar için oyun grupları tasarlandı. Nilüfer Belediyesi’nin hizmete sokmaya hazırlandığı bir diğer park da Nilüfer Teraspark. Karaman Mahallesi’nde bulunan eski adıyla Karaman Seyir Terası revize edilerek Nilüfer Teraspark oldu. Daha modern ve daha kullanışlı hale getirilen parkın yapım aşamasında tüm ağaçlar korunarak hiçbir zarar verilmedi. Parkta fonksiyonlar artırılırken, dinlenme alanları da çoğaltıldı. Yapısal ve bitkisel düzenlemelerin yapıldığı  Nilüfer Teraspark’ta da şehir gürültüsünü azaltmak için su objelerine yer verildi. Zengin bitkisel peyzajıyla onlarca  ağaç ve 6 binin üzerinde çalı bitkisi parkın görselliği için uygulandı.

ÇALIŞMALAR SÜRÜYOR
Nilüfer Belediyesi Park ve Bahçeler Müdürlüğü 2016 stratejik plan dahilinde kullanımda olan yaklaşık 15 parkın onarımını da gerçekleştirdi. Hasanağa Gençlik Parkı ile  Akçalar Zafer Parkı’nda revize çalışmaları yüzde 80’e ulaştı. Peyzaj düzenlemeleri biter bitmez bitkisel peyzaj düzenlemelerine geçilecek. Balkan Mahallesi Ahmet Taner Kışlalı Parkı’nın revizyon projesine de önümüzdeki günlerde başlanacak.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat