Loading...

O ilçe kültürüne sahip çıkıyor

İnegöl 21 Eylül 2017 14:49
Videoyu Aç O ilçe kültürüne sahip çıkıyor
A
a

Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Turizm Daire Başkanlığı koordinesinde İnegöl'ün Gündüzlü, Kurşunlu ve Şehitler Mahallelerinde "Âşıklarla Baş Başa" programı düzenlendi.

Menteşeli Cengiz olarak tanınan ve Bursa'nın yöresel türkülerini ustalıkla seslendiren Cengiz Bütün, Büyükşehir Belediyesi tarafından İnegöl ilçesine bağlı Gündüzlü Mahallesi´nde düzenlenen etkinlikte sevenlerine türkü ziyafeti sundu. Yaklaşık 2 saat boyunca sevilen türküleri seslendiren Menteşeli Cengiz, Bursa türküleriyle de gönüllere dokundu. Programda Gündüzlü Mahallesi kadınları da Menteşeli Cengiz'e eşlik etti. Köyün ihtiyar delikanlıları ise oynadıkları Güvende ve Çiftetelli ile gençlere taş çıkardı.


Kültürel değerlerin yaşatılması amacıyla gerçekleştirilen programa İnegöllüler yoğun ilgi gösterirken etkinlikte ayrıca geleneksel Türk gölge oyunu Hacivat -Karagöz çocukların eğlencesi oldu. "Âşıklarla Baş Başa" Gündüzlü mahallesinin ardından İnegöl'e bağlı Kurşunlu Mahallesi´nde gerçekleştirildi. Kültür zenginliğimiz olan türkülerin yaşatılması adına düzenlenen etkinlikte Menteşeli Cengiz´in yanı sıra Aşık Turabi ve Aşık Haşimi de yer aldı. Vatandaşların yoğun katılım gösterdiği etkinlik renkli görüntülere sahne oldu. Âşıklar halka mal olmuş eserlerini büyük bir ustalıkla seslendirdi.

"Büyükşehir mirasa sahip çıkıyor"

İnegöl halkı tarafından yoğun ilgi gören programın sonuncusu Şehitler Mahallesi´nde gerçekleştirildi. Yaklaşık 4 saat süren programda Menteşeli Cengiz, Aşık Turabi ve Aşık Haşimi´nin yanı sıra İnegöllü ve mahalle sakini ozan 90 yaşındaki Nezir Dede de sahne aldı. Program, Âşık Ocağı´ndan yetişen ve Nezir Dede´nin torunu olan Âşık Aşır´ın ezgileriyle devam etti. Gecede ayrıca Büyükşehir Belediyesi Bursa Araştırmaları Merkezi tarafından yürütülen "Somut Olmayan Kültürel Miras Projesi" kapsamında Bursa´da ilk defa Şehitler Mahallesi´nden derlenen semah ise Menteşeli Cengiz tarafından icra edildi. Etkinlik Âşık Turabi ve Âşık Haşimi´nin atışmasıyla sona erdi. İnegöl halkından tam not alan etkinlik için mahalle sakinleri Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe´ye teşekkür ederken, Kültür ve Turizm Daire Başkanı Aziz Elbas amaçlarının kaybolmaya yüz tutan kültürel mirası bu tür programlarla yaşatmak olduğunu söyledi.

Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat