Loading...

Obeziteye karşı “fast food” diyeti

Sağlık 2 Şubat 2019 11:43
Videoyu Aç Obeziteye karşı “fast food”  diyeti
A
a

Obezitenin, en çok çalışan ve dışarıda yemek yiyenleri etkilediğini belirten Diyetisyen Gamze Altınay, yapılan son çalışmalarla obezitenin toplumumuzda görülme sıklığının %35’lere yükselmiş olduğunu söyledi.

Toplumda obezite artışının öncü sebebini beslenme tercihlerinin değişmesine bağlayan Diyetisyen Gamze Altınay,

“Eskiden sefer taslarıyla yemek getirmeler veya ev yemeği yapan lokantalar tercih edilirken şimdi onların yerini fiyat-porsiyon karşılaştırmalarının galibi Fast Food zincirleri aldı. Kişiler sebze yemeği veya et parasına satılan salatalar yerine en azından köfte yemiş olmak için hamburgerleri tercih ediyor” diye konuştu.

Türkiye’de yapılan araştırmalarda, kişilerin %80’inin öğlen yemeğini dışarıda yediğini dile getiren Altınay, fast food ürünlerinin fiyat olarak daha uygun ve çekici gelmesi ile  %80’lik tüketimin birleşmesinin kaçınılmaz olan obezite ve  kronik hastalık topluluğunu ortaya çıkardığını söyledi.

Dışarıda yemek yemeye karar verildiğinde sağlıklı tercihler yaparak sağlıklı beslenmenin mümkün olduğunu söyleyen Altınay, “Gittiğimiz restoranlarda özellikle yağda kızartılmış ürünleri değil ızgara olanları tercih ederek gereksiz kilo alımından kaçınabilir, bol sebze ve süt ürünleriyle tabağınızı zenginleştirebilirsiniz. Mönü yerine tek ürün, büyük boy yerine küçük boy ürün seçmek, mümkün olduğunca soslu, kremalı, yağlı ürünlerden kaçınmak size doğru tercihe yönlendirecektir” dedi.

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat