Öğrenci projeleri endüstrinin meselelerine çözüm üretiyor

Bursa 19 Kasım 2016 17:47
Videoyu Aç Öğrenci projeleri endüstrinin meselelerine çözüm üretiyor
A
a

Uludağ Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri, öğretim üyelerinin danışmanlığında hazırladıkları projelerle endüstrinin meselelerine çözüm üretip ödül üstüne ödül alıyor.

Geçtiğimiz  haftalarda bir öğrenci proje grubunun sanayiye yönelik hazırladıkları projeyle TÜBİTAK’tan  üçüncülük ödülü  almalarının ardından şimdi de bir başka proje grubu, İTÜ’de gerçekleştirilen Uluslararası  Katılımlı 16. Üretim Araştırmaları Sempozyumu Öğrenci Proje Yarışmasında birinciliğe layık görüldü.
EKİP, 5 BİN TL’LİK ÖDÜLÜN DE SAHİBİ OLDU
Üniversite-sanayi  işbirliğini  içeren “Bir Otomotiv Yan Sanayi Tedarikçisinde Standart Zaman Hesaplama ve Montaj Hattı Dengeleme” başlıklı Bütünleşik Sistem Tasarımı Projesiyle birinci seçilen Ali Atahan, Mertcan Kapuağası ve Nur Koç’tan oluşan ekip, 5 bin TL’lik ödülün de sahibi oldu. Bosch Rexroth  AŞ’deki iki montaj hattı ele alınarak ürünlerin standart zamanlarını otomatik olarak hesaplayan ve montaj hattını dengeleyen bütünleşik bir yazılım geliştirildi.
YAZILIMIN İLK MODÜLÜ
Yazılımın ilk modülü, MTM-UAS analizi ile ürünlere ait standart zamanları hesaplayarak iş talimatları üretiyor. Yazılımın ikinci modülü ise sezgisel bir algoritma ile montaj hattında işgücünü dengeliyor.
Projenin birinci ve ikinci modüllerinin Bosch Rexroth  AŞ’de pilot bir montaj hattında uygulamaya geçirilmesi sonucu yüzde 6.5 oranındaki verimlilik ve kapasite artışı görüldü. Bunun firma geneline yaygınlaştırılması ile firmanın rekabet gücünün artabileceği de ispatlandı.
ÜÇÜNCÜLÜK ÖDÜLÜ
Yöneylem Araştırması Derneği tarafından İzmir Yaşar Üniversitesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen Yöneylem Araştırması ve Endüstri  Mühendisliği 36. Ulusal Kongresi (YAEM 2016) kapsamında, ülkemizdeki Endüstri Mühendisliği Bölümleri öğrencilerinin katılımıyla  yapılan Öğrenci Proje Yarışmasından da bir ödül geldi.
Uludağ  Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencileri Gizem Gül, Begüm Erol, Gözde  Öngelen’den oluşan proje  ekibi, Prof. Dr. Cenk Özmutlu ve Prof. Dr. Seda Özmutlu’nun akademik danışmanlığında ERMETAL Otomotiv ve Eşya Sanayi Ticaret AŞ’de yaptıkları “Ambar Depolama Maksimizasyonu” adlı proje ile üçüncülük ödülü aldı.
Endüstri Mühendisliği Bölümü öğrencilerinden Osman Ramazanoğlu, Dilara Sürbahan, Elif Ballı’dan oluşan bir başka proje ekibi de, geçtiğimiz günlerde TÜBİTAK’tan ödül almıştı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat