Loading...

ÖNEŞ:“Ailelere Çocuk Bulmuyoruz, Çocuklarımıza Aile Buluyoruz”

Bursa 14 Kasım 2017 11:06
Videoyu Aç ÖNEŞ:“Ailelere Çocuk Bulmuyoruz, Çocuklarımıza Aile Buluyoruz”
A
a

Erkut Öneş: “Çocuklarımız ev ortamına en yakın olacak şekilde kurumlarımızda barındırılmaktadır. Bir çocuğun yanı her zaman ailedir. Biz bu bilinçle hareket ediyoruz” dedi.

Koruyucu aile nasıl olunur?
Gazetemiz Genel Koordinatörü Hasan Karabulut ve muhabirimiz Özlem Ataç Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş’i makamında ziyaret etti. Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürü Erkut Öneş ‘Koruyucu Aile ve Evlat Edindirme’ hakkında bilgi verdi. İlk olarak koruyucu ailenin tanımını yapan Öneş, “Koruyucu aile hizmeti çeşitli nedenlerle öz ailesi yanında bakımı sağlanamayan ve evlat edinme hizmetinden faydalanamayan devlet koruması altındaki çocukların kısa ya da uzun süreli geçici ya da sürekli olarak kurum tarafından haklarında gerekli inceleme ve araştırma yapılarak koruyucu aile olmaları uygun görülen aileler yanında devlet denetiminde bakımının sağlanmasıdır” dedi. Koruyucu aile hizmetini gönüllü ailelik ve evlat edinme ile karıştırmamak gerektiğini belirten Öneş, “Gönüllü ailelik çocukların kuruluşlardaki yaşantılarına yardımcı olmaya yöneliktir. Hafta sonları ve tatil günlerinde kuruluş müdürlüğü tarafından uygun bulunan çocukları evinizde misafir etmeniz mümkün olabilmektedir. Koruyucu aile hizmetinde ise çocuk sadece tatil günlerinde değil, hizmet süreci devam ettiği sürece koruyucu ailesinin yanında kalmaktadır. Evlat edinme ise biyolojik aileleriyle yaşama şansını kaybetmiş çocuklar için uzun süreli ve istikrarlı bakım sağlamaya yöneliktir. Evlat edinme sisteminde velayetin devri söz konusu olduğundan, mahkeme süreci sonlandığında koruma kararı kaldırılmaktadır. Koruyucu aile siteminde ise velayet öz ailede kalmaya devam eder, çocuğun koruma kararı kaldırılmaz ve koruyucu aile çocuğun bakım, yetişme ve eğitim sorumluluğunu devlet ile paylaşmaktadır” ifadelerini kullandı.NASIL KORUYUCU AİLE OLUNUR?
Koruyucu aile olmak isteyen ailelerin yapması gereken işlemleri açıklayan Öneş, “Kişilerin Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü Koruyucu Aile birimlerine şahsen müracaat etmesi gerekmektedir. Hoşgörülü, sabırlı, esneklik gösterebilen, güvenli ve şefkatli bir ortam sağlayabilen, sevgi ile bir çocuğun hayatında fark yaratmak isteyen, mevzuatta belirtilen şartları taşıyan, Kurum ile birlikte işbirliği inde çocuk yararına hizmet vermeye hazır hisseden herkes koruyucu aile olabilir. Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı, sürekli Türkiye’de ikamet eden, 25-65 yaşları arasında, en az ilkokul mezunu, düzenli gelire sahip ve çocuğun öz anne-babası ya da vasisi olmayan, evli ya da bekar, çocukluya da çocuksuz herkes koruyucu aile olmak üzere ikamet ettiği ilde bulunan il müdürlüklerine başvuruda bulunabilir. Daha sonraki süreçte aileler veya kişiler hizmet modeli hakkında ayrıntılı bilgilendirme yapılırken, aileler veya kişiler koruyucu aile olmaya uygun olup olmadığı detaylı bir şekilde incelenir. Koruyucu aile yerleştirme işlemi tamamlandıktan sonra, süreci takip eden sorumlu meslek elemanları tarafından ilk 1 yıl her ay daha sonraki yıllarda yılda en az 4 kez olacak şekilde takiplere başlanır. Takip sürecinde amaç, çocuğun bakımında koruyucu ailesine ihtiyaç duyulan danışmanlık ve rehberliğin yanı sıra eğitim, gelişim, sağlık gibi konularda çocuğun takibini gerçekleştirmek olup, hizmet süresi boyunca ailelerimiz bu anlamda alanında uzman profesyonel meslek elemanlarınca desteklenmektedir” dedi.“ÇOCUKLARIMIZ DÜZENLİ OLARAK İZLENMEKTE”
“Biz ailelere çocuk bulmuyoruz, çocuklarımıza aile buluyoruz” diyen Öneş, “Koruyucu aileler çok ciddi değerlendirmelerden geçerek koruyucu aile statüsünü almakta ve bu değerlendirmeler konusunda uzman meslek elemanları tarafından yapılamakta. Ayrıca çocuklarımız koruyucu aile yanında düzenli olarak izlenmektedir. Psiko-sosyal, fiziksel gelişimleri takip edilmektedir. Koruyucu aile biriminde çalışan meslek elemanlarımıza mevzuatta belirtilen sayıda vaka verilmekte olup, çocuklarımızın takibi ayrıntılı ve hassas bir biçimde gerçekleştirilmektedir. Sıkı bir denetim yapılmakta, çocuklarımızın devam ettiği okulrehberlik servisleriyle de işbirliği yapılarak, her ortamda takipleri gerçekleştirilmektedir.Tüm görüşmelere, incelemelere ve mesleki çalışmalara rağmen bir koruyucu ailenin çocuklara yönelik uyguladığı bir istismar olayının tespit edilmesi halinde, derhal yasal işlemler başlatılmakta, koruyucu aile hakkında adli süreç yanı sıra koruyucu aile statüsü iptali de yapılarak, tüm illere statüsü iptal edilen aile bildirilmektedir. Şunu da belirtmek isterim ki koruyucu aile yanında bir çocuğa istismar olayı çok ender rastlanan bir durumdur” ifadelerini kullandı.2017 YILINDA 126 KORUYUCU AİLE
Bursa ilinde 2010 yılında 55 koruyucu aile bulunmaktayken, 2017 yılı Ekim ayı verilerine bakıldığında 126 koruyucu ailenin yanında 146 çocuğun bakımının sağlandığını belirten Öneş son olarak şu açıklamalarda bulundu: “Müdürlüğümüz bu konuda çok hassasiyet göstermekte olup, koruyucu ailelikle ilgili tanıtımlarımız tüm kamu kuruluşlarımızı da dahil ederek devam ettirmektedir. Kamu spotlarımızın Bursaray ekranlarında gösterimi sağlandı, ilçelerimizde farkındalık oluşturmak için kaymakamlarımızın da başkanlığında tanıtım faaliyetlerine başlandı. Sayın valimiz ve il protokolümüzün de yer aldığı bir tanıtım filmi (Bursa Koruyucu Aile Tanıtım Filmi) oluşturuldu. Bu konuda toplumun duyarlılığı artmakla birlikte bu sayının istenilen düzeylere ulaşması halinde kurum bakımında olan çocuklarımız da bir aile yanında yaşama şansına sahip olacaklardır. Çocuklarımız devlet koruması altında çok iyi imkanlarla bakılmakta olup, geçmişte kalan ve toplumumuzun bilincinde yer etmiş olan koğuş sistemindeki kurum modeli artık bulunmamaktadır. Bir çocuğun yanı her zaman ailedir. Biz bu bilinçle hareket ediyoruz. Öz ailesinin yanında kalması çocuk için risk olmadığı durumlarda çocuğun kuruma alınması öncelik olmamaktadır. Aile ekonomik nedenlerden çocuğunbakımını gerçekleştiremiyorsa, kurumumuzca kendilerine ekonomik destek sunulmaktadır. Çocuğun öz ailesinin yanında kalması kendisi için risk teşkil edecekse çocuğumuz devlet koruması altına alınmaktadır.”
 
 
 
 
 
Kaynak : ÖZLEM ATAÇ/ ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat