Organ bağışı ile hayat kurtarın

Bursa 8 Kasım 2016 12:47
Videoyu Aç Organ bağışı ile hayat kurtarın
A
a

Acıbadem Bursa Hastanesi uzmanları, Organ Bağışı Haftası münasebetiyle lise öğrencileriyle bir araya geldi.

Acıbadem Bursa Hastanesi Karaciğer Nakli Sorumlusu Dr. Hikmet Aktaş ve Organ Nakli Koordinatörü Dr. Salih Gülten, lise öğrencilerine verdikleri konferansta, dünyada ve ülkemizde en önemli sağlık meselelerinin başında gelen böbrek ve karaciğer hastalıklarının tedavisinde organ bağışının önemine dikkat çekti. Gülten ve Aktaş, organ bağışının önemi, organ bağışında bulunmak için yapılması gereken işlemleri ve organ nakli sürecini anlattı. Organ bağışı yapabilmek için öncelikle hastanenin gerekli teknik donanıma sahip olması ve ailenin onayının bulunması gerektiğini belirten Gülten ve Aktaş, organ nakli sayesinde bir insanın hayatını kurtarabileceğimizi söyledi.
BURSA İLK SIRADA
Dr. Hikmet Aktaş, siroz hastalığının belirgin özelliklerinden birinin karnın şişmesi olduğunu, hastalığın tedavisinin olduğunu ifade etti. Bazı durumlarda hastaların nakil dışında tedavi olmadığını dile getiren Aktaş, nakil aşamalarını ve şartlarını öğrenciler ile paylaştı. Türkiye çapında Bursa’nın karaciğer naklinde ilk sırada yer aldığını belirten Dr. Salih Gülten, Bursa açısından her ne kadar güzel bir durum olsa da organ bağışını çok yetersiz olduğunu ve insanların daha çok organ bağışına önem göstermesi gerektiğini ifade etti. Gülten, herkesin ilerde organ nakline ihtiyacı olabileceğini de belirterek, “Bağışlarımız ileriki zamanlarda bize geri dönebilir” diye konuştu. Siroz hastalığının her yaş grubunda rastlanabileceğini söyleyen Dr. Hikmet Aktaş, Libyalı bir ailenin 6 aylık çocuğunun siroz hastası olduğunu ve tedavisinin yapıldığını dile getirdi.
“2 AYDA ESKİ HALİNE GELİYOR”
Organ naklinde verici kişinin normal şartlarda birden fazla aralıklarla karaciğer verebileceğini ifade eden Dr. Hikmet Aktaş, nakil işlemi çok zor olduğundan dolayı insanların birden fazla organ bağışı yapmadığını söyledi. Nakil esnasında karaciğerin yüzde 70’lik bölümünün alınabildiğini söyleyen Dr. Hikmet Aktaş, verici için yüzde 30’luk bölümün yeterli olacağını ifade etti. Karaciğerin yenilenebilir özelliği olduğunu söyleyen Aktaş, yüzde 30’luk bölümün nakil sonrası 2 ayda eski haline geleceğini sözlerine ekledi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat