Loading...

ORUÇ HAKKINDA MERAK EDİLENLER

Bursa 19 Mayıs 2018 11:38
Videoyu Aç ORUÇ HAKKINDA MERAK EDİLENLER
A
a

Kimler oruç tutabilir? Oruca nasıl niyet edilir? Sahur İftar ne demektir?

RAMAZAN ORUCU
Tan yerinin ağarmasından güneşin batımına kadar belirlenmiş zaman diliminde Müslümanlara oruç ibadeti farz kılınmıştır. Bu zaman diliminde kurulan kurallar ise oruç ibadetini teşkil eder. 
Oruç, imsak ile başlar. Oruca niyet eden kimse bu vakitten itibaren herhangi bir şey yiyemez, içemez ve orucu bozan şeyleri yapamaz. Bu durum akşam güneş batıncaya kadar devam eder. Güneş battıktan sonra yiyip içmek suretiyle oruçlu kimse orucunu açar. Niyet ederek, imsak vaktinden, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve orucu bozan şeylerden uzak durmakla bir günlük oruç tutulmuş olur. Oruç bu biçimde bedensel olarak tutulmuştur. Orucu tüm uzuvlarımızla gözümüzle dilimizle beynimizle de tutmalıyız. Gözlerimizi bakılmaması gerekenlere bakmayarak, yalan söylemeyerek ve dedikodu gıybet etmeyerek, aklımızda kötü düşünceleri barındırmayarak tutmalıyız.
 


KİMLER ORUÇ TUTMALIDIR
Ergenlik çağına gelen ve akıllı olan her Müslüman erkek ve kadına Ramazan ayında oruç tutmak farzdır. Ergenlik çağına gelmeyen çocukların oruç tutma yükümlülüğü yoktur.  Ancak bünyelerine zarar vermeyecek biçimde çocukları da kademeli olarak oruca alıştırmak gerekir.
 
Kadınlar, özel hallerinde oruç tutamaz, namaz kılamazlar. Bu halleri geçtikten sonra tutamadıkları oruçları gün sayısınca kaza ederler, yani gün be gün tutarlar.
 
 
 
 
 
ORUCA NASIL NİYET EDİLİR
 
Orucun sahih olması için niyet etmek şarttır. Niyetsiz oruç makbul değildir. Ramazan orucuna, akşamdan itibaren kuşluk vaktine kadar niyet edilebilir. Normal olarak oruca, sahur yemeğini yedikten sonra niyet edilir. Ancak sahurda uyanamayıp yeme içme zamanının bittiği imsak vaktinden sonra kalkan bir kimse, güneş doğmuş olsa da, kuşluk vaktine kadar o günün orucuna niyet edebilir. Yeter ki, imsak vaktinden sonra orucu bozacak bir şey yapmış olmasın.
 
Sahura kalkmak istemeyen bir kimse, akşamdan sonra yarının orucuna niyet edebilir, geceleyin kalkıp tekrar niyet etmesi gerekmez. Ramazan ayında tutulamayan orucu, başka günlerde kaza ederken niyetin geceleyin “tan yeri ağarmadan önce” yapılması gerekir. Keffaret oruçları da böyledir. Bu oruçlara imsaktan sonra niyet edilmez.
 
Niyet aslında kalp ile olur. Yani geceleyin, yarın oruç tutacağını kalbinden geçiren kimse niyet etmiş demektir. Oruç tutma düşüncesi ile sahur yemeğine kalkan kimsenin düşüncesi de niyettir. Oruca kalp ile niyet etmek yeterlidir. Ancak kalp ile yapılan bu niyeti dil ile söylemek daha iyi olur. Bu sebeple, oruç tutacak olan kimse, hem içinden niyet etmeli, hem de dili ile, “Niyet ettim Ramazan-ı şerifin yarınki orucunu tutmaya” diye söylemeli.
Oruca ilişkin kısımlara da kısaca değinelim.SAHUR
Oruç, tan yerinin ağarmaya başladığı imsak vaktinin girmesi ile başlar. Bu vakitten sonra yemek yenmez, her hangi bir şey içilmez ve orucu bozan şeyler yapılmaz. Bu sebeple oruç tutacak olan kimse, imsak vaktinden önce yemeğini yemelidir. İmsaktan önceki bu yemeğe “sahur” denilir.
 
Sahurda yemek yemek müstehaptır. Sevgili Peygamberimiz SAV:“Sahurda yemek yiyiniz, çünkü sahur yemeğinde bereket vardır” buyuruyor. Sahur yemeği, oruca dayanma gücü verir. Sahur niyetiyle bir bardak su dahi olsa sahur yapılmalı konulan sınırlara uyulmalıdır. Duaların kabul edildiği vakitlerden biri de sahur zamanıdır. Sahura kalkan bir kimse, dilekleri için dua etmeli ve Allah CC’dan günahlarının bağışlanmasını istemelidir.

Manşet resmi

İFTAR
İmsak vaktinde başlayan oruç, akşam güneş batıncaya kadar devam eder. Güneş batınca yemek ve içmek suretiyle oruç açılır. Orucu açmaya “iftar” denir.
Oruç ibadetini tamamlayıp iftar vaktine yetişen kimse büyük bir mutluluk ve sevinç duyar. Sabrının karşılığında tuttuğu orucu tamamlamış olur.
Peygamberimiz SAV şöyle buyurmuştur: “Oruçlu için iki sevinç vardır. Biri iftar ettiği vakit, diğeri de Allah CC kavuştuğu vakittir.”
 
İftar vakti yapılan duaların geri çevrilmeyeceğini, Allah CC tarafından kabul edileceğini Peygamber Efendimiz SAV bizlere bildirmiştir.
 
Kaynak : HAZIRLAYAN: Hasan KARABULUT
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat