Osmangazi’de Üzüm Festivali coşkusu

Osmangazi 2 Ekim 2016 20:47
Videoyu Aç Osmangazi’de Üzüm Festivali coşkusu
A
a

Türkiye’nin en lezzetli üzümlerinin yetiştirildiği Karabalçık Mahallesi’nde bu yıl ikincisi düzenlenen Üzüm Festivali gerçekleştirildi.

 Festivalin açılış konuşmasını yapan Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Bu güzel mahallemizin sakinleri bizlere üzüm festivali düzenlemek istediklerini söyledi. Bizde mahalle sakinlerimizin isteğini dikkate alarak 2014 yılında Karabalçık Üzüm Festivali’nin ilkini düzenledik. Bu festival ile Bursamızın en güzel ve lezzetli üzümlerini yetiştiren Karabalçık köyümüzün üzümlerinin tanıtımının yapılmasını sağlıyoruz. Karabalçık’ta 25 farklı üzüm türü yetiştiriliyor. Hasat döneminde de bu lezzetli ürünün festivalini düzenliyoruz. Aynı üzüm fidanlarını başka bir bölgeye eksek bu lezzeti yakalayamayız. Karabalçık’ın toprağı ve bölge insanının sevgisini katarak yetiştirmesi bu üzümleri bu kadar lezzetli yapıyor” dedi.
BİLGİLENDİRMELER YAPILACAK
Köylerde yapılan ve yapmayı planladıkları çalışmalar hakkındada bilgiler veren Başkan Dündar, “Ova köylerindeki vatandaşlarımızın ürünlerini pazarlayabilmesi amacıyla Armutköy’de ‘Üretici Pazarı’ projemizi hayata geçirdik. Çiftçilerimiz yetiştirdikleri ürünleri burada 12 ay boyunca satılabilecek. Aynı bölgede bir de soğuk hava deposu inşa edeceğiz. Önümüzdeki günlerde köylerimizdeki meydanlara led ekranlar koyacağız. Bu ekranlarda Ziraat Odası tarafından hazırlanan bilgilendirme filmleri gösterilecek. Bu filmlerde çiftçilerimize ürünlerini nasıl daha verimli yetiştirmeleri ve ilaçlama yaparken nelere dikkat etmeleri noktasında bilgilendirmeler yapılacak” ifadelerini kullandı.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat