OTM Hayat Verecek

Yenişehir 22 Eylül 2016 20:03
Videoyu Aç OTM Hayat Verecek
A
a

Yenişehir’de kurulacak Otomotiv Test Merkezi sayesinde, milli savunma sanayinde geliştirilen proje bilgilerinin yurt dışıyla paylaşılmasının önüne geçilmesinin yanı sıra otomotiv sektörünün atağa geçeceği belirtildi.

 
Yenişehir’de mart ayında temeli atılacak Otomotiv Test Merkezi ile sadece Türkiye'de geliştirilen silah, teçhizat ve araçların proje ve detay bilgileri sertifika alınması için yurtdışı ile paylaşılmayacak. Projenin savunma sanayi ve otomotiv sektörü için dev bir adım olduğunu belirten Türk Standartları Enstitüsü Genel Sekreter Yardımcısı Yrd Doç Dr Vedat Demir, "Birçok ürünümüz ülkemize ait test merkezi olmadığı için Avrupa ya da Asyalı ülkelerden sertifika almak zorunda kalıyordu. Tüm sırları o ülkelerle paylaşıyorduk. Artık kendi ürünümüzün kendi sertifikasını alacağız" dedi. Ak Parti Bursa Milletvekili Hüseyin Şahin de projeyi engelleyenler olduğunu ifade ederek, "Engel olmak isteyenlerin hepsinin hesabını bozacağız" diye konuştu.
Yenişehir'de 4300 dönümlük alanda mart ayında temeli atılacak Otomotiv Test Merkezi'nin kamulaştırma işlemleri tamamlandı. Otomotiv Test Merkezi'ndeki son durum MÜSİAD Bursa Şubesi'ndeki toplantıda ele alındı. Toplantıya Ak Parti Milletvekili Hüseyin Şahin, Yenişehir Belediye Başkanı Süleyman Çelik, TSE Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Vedat Demir, MÜSİAD Bursa Şubesi Otomotiv Sektör Kurulu Başkanı Mehmet Demirci, BTÜ Rektörü Prof. Dr. Arif Karademir, BTSO yöneticileri, çok sayıda sanayici ve iş adamı katıldı.
SEKTÖR İÇİN DEV ADIM
Test merkezinin verdiği sertifikanın tüm dünyada geçerli olması için çalışmalara başlandığını belirten TSE Genel Sekreter Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Vedat Demir, "Türkiye'nin de Cumhurbaşkanımızın Başbakan olduğu dönemde verdiği direktif doğrultusunda bir test merkezi olacak. Otomotivde ciddi pazar payına sahip bir ülke olarak geç kalınmış bir test merkezinin olması zorunludur. Biz hala kendi ürünümüzü üretemiyorsak, kendi otomobilimizi yapamıyorsak, dünya pazarında yüzde 80 sahip olduğumuz fındığın çikolatasını yapamıyorsak, yabancı markalara mecburuz. Oysa bizim mühendislerimizin bulduğu, bizim sanayicimizin, insanımızın oluşturduğu binlerce ürün var. Önce biz kendimize güvenip ürünümüzü yapacağız sonra da o ürünü satabilmek için sertifikamızı alacağız" dedi.
ÖMÜR TEST PİSTİ
TSE'nin bir şikayet yeri değil, standartları belirleyen bir kurum olduğunu hatırlatan Demir, "TSE'nin görevi, bir ürün yapılacaksa o ürünün standartlarını belirlemektir. TSE'nin yapacağı Otomotiv Test Merkezi çok ciddi bir Ar-Ge merkezi olacak. Ar-Ge merkezlerine binlerce ürün gelir. Bir ürün tutar, o ürün tüm ülkeye yetecek kalkınmayı sağlar. Bu kalkınmanın olması için gerekli olan Ar-Ge merkezi OTM bünyesinde kurulacak. Projesi tamamlanan OTM'yi diğer OTM'lerin önüne geçirecek en önemli faktör; tüm testlerin burada yapılacak olması ve otomotivde freninden yan sanayisine kadar tüm testlerin yapılacağı pistte diğerlerinden ayrı olarak otomotiv ömür test pisti olacak. Yapılacak olan OTM sayesinde geçen yıla göre yüzde 7,8 büyüme yakalayan otomotiv sektöründe ciddi bir atılım gerçekleşmiş olacak" diye konuştu.
HESAPLARINI BOZACAĞIZ
Test Merkezi'nin sanayiye ve üniversiteye çok önemli bir Ar-Ge desteği sağlayacağını anlatan Ak Parti Milletvekili Hüseyin Şahin de; "15 yıl önce bunlar hayaldi. Şimdi ise burada Otomotiv Test Merkezi'nin toplantısını yapıyoruz. Otomotiv Test Merkezi'nin projesinden bahsedildiğinde bizi yıldırmaya çalışanlar, kararımızdan vazgeçirmeye çalışanlar, Türkiye'nin kendi ürününün yapmasını istemeyenler, savunma sanayimizin güçlenmesini istemeyenler oldu. Fakat biz yolumuzdan dönmedik ve Bursa'ya yakışan Otomotiv Test Merkezi'nin Yenişehir'e yapılması için gerekli tüm adımları atıyoruz ve atacağız. Önümüzde kim durursa dursun ülkenin kalkınmasına engel olmak isteyen kimler varsa hepsinin hesaplarını bozacağız" diye konuştu
BURSA BUNU HAK ETTİ
Şahin, Bursa'nın bu test merkezini hak ettiğini de kaydederek, "Otomotiv Test Merkezi'nin yapılması konuşulduğunda tüm şehirler bu projeye ev sahipliği yapmak için ciddi bir yarışın içine girdi. Ama Bursa otomotivin başkenti olarak OTM'nin Yenişehir'e yapılmasını hak etti. OTM içerisinde bulunacak olan Teknokent ile Bursalı sanayicimiz, Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi çok ciddi bir fırsat yakaladılar. Teknokent ile Ar-Ge merkezi ile yeni ürünlerini araştırma imkanı elde edilecek. Savunma sanayimizde yeni ürünler geliştirilmeye devam edilirken, bu ürünlerin projelerinin Türkiye içinde kalacak olması da Türk Silahlı Kuvvetleri'nin tamamen milli ürün kullanmasına imkan sağlayacak" şeklinde konuştu.
Yenişehir'de 4300 dönüm arazi üzerinde kurulacak olan OSM'nin proje ve teknik detaylarını ise TSE Test Merkezine bağlı Makine Mühendisi İlyas Özdoğan anlattı.
1000
icon
raul 23 Eylül 2016 09:12

sözde 10.ayda başlayacaktı peh.

0 0 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat