Oylat'a Yeşil Enerji

İnegöl 27 Ekim 2016 19:01
Videoyu Aç Oylat'a Yeşil Enerji
A
a

İnegöl Belediyesi’nce Oylat’ta yapımı gerçekleştirilen ve katı ısıtma sistemini devreden çıkaran Yeşil Enerji Projesi hizmete girdi. Bölgenin elektrik ihtiyacını karşılayacak santralde de üretime başladı.

İnegöl’de yer alan Oylat’ta katı yakıt dönemini sona erdiren Yeşil Enerji Projesi tamamlandı. Coşkulu bir törenle açılışı yapılan Yeşil Enerji Projesi ile birlikte Oylat’ta kömürlü ısıtma sistemi devreden çıkarıldı. Oylat artık doğal termal atık sularıyla ısınacak.
Oylat’ta bir süredir çalışmaları devam eden Yeşil Enerji Projesi kısa bir süre önce devreye girdi. Yeşil Vadi Oylat’ta katı yakıt dönemini sona erdiren projenin açılışı Yeşil Enerji Tesisi önünde törenle gerçekleştirildi. Törene İnegöl Kaymakam Vekili Ziya Polat, AK Parti Bursa Milletvekilleri Muhammet Müfit Aydın, Osman Mesten ve Belediye Başkanı Alinur Aktaş ile birlikte çok sayıda davetli katıldı.
TURİZM MERKEZİ OLURUZ
Belediye Başkanı Alinur Aktaş, törendeki konuşmasında Yeşil Enerji Projesi ve Oylat hakkında detaylı bilgiler verdi. Aktaş, tarih ve kültür zenginliği bakımından birçok eseri bünyesinde barındıran ve geçmişin önemli kadim medeniyetlerinin mührünü taşıyan İnegöl’ün mobilyası, köftesi, ay çekirdeği, tarihi mehteri ve Oylat gibi markalarıyla her geçen gün bölgesinde aranan ve örnek gösterilen bir şehir olarak yoluna devam ettiğini kaydetti. Aktaş, ilçenin turizm konusunda da son yıllarda adından söz ettirmeye başladığını ifade ederek, “İnegöl’ümüzün markalarıyla adından söz ettirmesi için İnegöl Belediyesi olarak bizler de özellikle turizm alanında istenilen seviyeye gelmek için ciddi hamleler yapıyoruz. İlçemizin turizm potansiyelini ortaya çıkarmak ve canlandırmak hatta bunu bir marka değeri haline dönüştürebilmek için mayıs ayından gerçekleştirdiğimiz Turizm Çalıştayı’nın bize önemli bir yol haritası oluşturduğunu özellikle ifade etmek istiyorum. Turizm ve tarım önemli iki başlığımız. Buna dair çok ciddi alt yapımız var. Eğer geliştirilir ve tanıtılırsa İnegöl bir turizm merkezi olur ve bacasız sanayi diye tabir ettiğimiz turizm pastasından payını fazlasıyla alır” dedi.
ŞİFA DAĞITAN MERKEZ
Oylat’ın doğal güzelliklerinden söz eden Aktaş, “Oylat Kaplıcası; doğal ortamı ve şifalı suyu ile son yıllarda ülkemizin kaplıcaları içerisinde yerli ve yabancı turistlerin yoğun akınına uğrayan önemli bir turizm merkezi. Uludağ'ın kar suları ve civardaki kaynaklardan beslenen Oylat, 7’den 70’e herkesin yararlanabileceği bir sağlık ve turizm merkezi. Oylat hem yurt içinden hem de yurt dışından gelen misafirlerimiz için her yönden önemli bir cazibe merkezi. Doğa harikası Oylat’ın tercih edilmesinin nedeni; doğası, havası ve suyunun mükemmel olmasıdır” diye konuştu.
TERMAL TURİZMİN BAŞKENTİ
Başkan Aktaş, İnegöl Belediyesi’nin Oylat’ta yaptığı yatırımlar konusunda da dinleyicilere ayrıntılı bilgiler verdi. Aktaş, konuşmasına özetle şöyle devam etti:
 “İnegöl Belediyesi olarak, Türkiye’nin önemli termal merkezlerinden biri olan Oylat’ın turistik açıdan daha iyi bir konuma ulaşması için göreve geldiğimiz 2004 yılından bugüne kadar pek çok projeyi hayata geçirdik. Belediye olarak Oylat’a yaptığımız yatırımlarımızla bölgeyi kaplıca turizminde çekim noktası haline getirip, turizm merkezi yapmayı hedefliyoruz. Bu hedefler doğrultusunda da birçok yeni projeyi hayata geçirme noktasında çalışmalarımız devam etmektedir. Bu kapsamda BEBKA desteğiyle çalışmalarını başlattığımız SUGESAM yani Su ile Gelen Sağlık Projemiz tüm hızıyla devam ediyor. Küçük büyük demeden yaptığımız hizmetlerle sağlık ve termal turizmin başkenti yapmaya çalıştığımız Oylat’ı ülke turizminin gözbebeği yapacak çalışmalarımıza bugün bir yenisini daha eklemenin mutluluğu içerisindeyiz.”
ELEKTRİK DE ÜRETECEK
Yeşil Enerji projesi hakkında da bilgi veren Aktaş, “Türkiye’de ilk kez uygulanacak olan Yeşil Enerji Projemiz, enerji üretimine de katkı sağlayacak. Proje ile başlangıçta mevcut kömürlü ısıtma sisteminden kaynaklı çevre kirliliği ve görsel kirliliği engellemek amaçlandı. Etüt çalışmaları esnasında yapılan inceleme neticesinde Oylat’ın doğal termal atık sularının olduğu ve elektrik üretme kapasitesinin bulunduğu görüldü. Bu noktadan sonra çalışmalarımız yaklaşık 1 yıl önce başladı. Projenin birinci ayağı olan ısınma kısmı yaklaşık 1 milyon 300 bin TL’lik bir yatırım. Yapılan çalışma ile oylatın bütün otelleri ve sosyal tesislerini tamamında enerji tasarrufuna yönelik uygulamalar yapıldı.
Isı pompası elektrikle çalışan bir kompresör vasıtasıyla termal sudan ısı çekmek suretiyle mevcut binaların ısıtılmasında yılın yüzde 90-yüzde 95’lik bölümünde oylatın bütün ısınma ihtiyacını karşılayabilecek. Sistem kabiliyetleri ve teorisi gereği yılın çok soğuk günlerinde ikinci bir enerji kaynağına ihtiyaç duymaktadır. Bu enerji sıvılaştırılmış doğalgaz tankından beslenen ve sisteme entegre edilmiş doğalgaz kazanları vasıtasıyla sağlanmaktadır. Bu çoklu enerji kaynakları nedeniyle sistem aynı zamanda hibrit bir ısıtma sistemi olma özelliğindedir.
Projenin en önemli özelliği ise yılda 650 ton olan kömür kullanımın sona ermesi ile hava kirliliğine yol açmayacak olmasıdır. Oylat Turizm A.Ş bünyesindeki Çağlayan ve Aşiyan Otellerin kış aylarındaki ısınma ihtiyacını karşılayacak sistemin bir faydası da elektrik üretimi yaparken kesinlikle çevreye zarar vermeyecek olmasıdır. Yapılan çalışma ile mevcut durumda kömür kullanılarak yapılan ısıtmaya göre daha temiz bir çevre elde edilirken yıllık yaklaşık 600 bin TL olana ısınma maliyeti yaklaşık 200 bin TL seviyesine çekilmiştir.
BEDAVA ENERJİ
Bu projenin devamı olan elektrik üretim ayağı da tamamlandığında OYLAT A.Ş elektrik üretim sistemini iyileştirerek kapasite artışı ile ürettiği elektriği satıp Oylat A.Ş’nin aydınlatma ve diğer ihtiyaçları ile ve ısınmada kullandığı elektriği bedelsiz hale getirecektir. Bu yaklaşık yıllık 600 bin TL ısınma 750 bin TL elektrik faturası maliyetinin bedelsiz hale gelmesi demektir. Yılda toplam 1 milyon 350 bin TL bir fayda sağlayacaktır. Oylat A.Ş. elektrik ve ısınma maliyetini sıfıra çekme yanında belki ürettiği fazla elektrikten para kazanır hale gelebilecektir.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat