Loading...

Protracer’la asansörlere dijital takip

Bursa 18 Ocak 2018 22:00
Videoyu Aç Protracer’la asansörlere dijital takip
A
a

Procube Endüstri 4.0 Teknoloji Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü Şenol Korkmaz, asansör kazalarını önlemek amacıyla geliştirdikleri projeyle, asansör fobisi olan insanları sevindirecek bir çalışmaya imza attı.

Procube Endüstri 4.0 Teknoloji Sistemleri A.Ş. asansör kazalarının önüne geçebilmek adına geliştirdikleri projeyle dikkatleri üzerine çekti. 
Procube A.Ş. Genel Müdürü Şenol Korkmaz konu ile ilgili gazetemize açıklamalarda bulundu. Yeni bir firma olduklarını, projeyi 3 ortağıyla birlikte yaşanmış bir hikaye sonucu ihtiyaçtan dolayı geliştirdiklerini, birçok kişiye, özellikle asansör fobisi olan insanları sevindirecek bir çalışma olan asansörlerde dijital izleme cihazı sistemini ve ayrıntılarını anlattı. 
Korkmaz, “Biz Endüstri 4.0 ya da 4. Sanayi devrimi alanında ürünler geliştiriyoruz. Bu ürünlerimizden bir tanesi de asansörlerin uzaktan izlenmesi ve asansör içerisinde kalan kişinin online olarak sesli görüşme yapabilmesi üzerine protracer adını verdiğimiz bir ürün geliştirdik. İngilizcede profesyonel izleme anlamına gelir. İş fikri olarak başladığımız fikrimizi geçen ay itibariyle de ürün haline getirerek son noktayı koyduk.1 Şubat 2018 tarihi itibariyle de satış ve pazarlamasına geçeceğiz” dedi.İHTİYAÇTAN DOĞAN PROJE 

Bu işin hikayesini anlatan Korkmaz, ihtiyaçtan doğan bir ürün geliştirdiklerini anlatırken, “2012-2013 yılları arasında eşim ve çocuğumun asansörde kalması üzerine amatörce komşuların yardımıyla fark edilip kurtarma çabasına girmesi sonucunda seslerini duyurabilmişlerdi. Bizde komşum ve aynı zamanda ortağım olan arkadaşımla birlikte dünyanın dijitalleştiği bir yerde endüstri 4.0 gelişmesiyle dijital bir izleme cihazı yapalım ve bunu asansör bakımı yapan firmaların kullanımına açalım istedik.  2013 yılından bu yana kadar bu işin AR-GE’si oldu” diye anlattı. Projeleri hakkında çalışmalar yaparken devlet kanadında da bu tarz bir çalışma olduğunu ve devlet tarafından zorunlu hale getirildiğini anlatan Korkmaz, “Biz 2017 yılının başlarından itibaren 1 yıl kadar saha denemeleri yaptık. Ülkenin çeşitli şehirlerindeki asansör firmalarına bu cihazların testrlarını taktık.1 Eylül 2017 tarihinde Avrupa uyum yasalarıyla gelen TSE en 81’e 20 standardı vardır. Bu standardın ilgili maddesi derki  “asansörde kalan kişi gerçek kurtarma yapacak kişiler ile tek tuşla çift yönlü sesli iletişim kurması zorunludur” diye bir standart da zorunluluk haline vardı. Resmi Gazete’de yayınlanarak da bunu zorunlu hale getirdiler. Bize bunun üzerine aldığımız güçle de işimizi hızlandırdık ve bizim düşündüğümüz ve yaptığımız çalışma gerçekleşip resmileşti. Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı’na gittik. Yetkililerle görüştüğümüzde onlarında böyle bir sistem üzerinde çalıştıklarını ama ortada bir ürün olmadığını söylediler. Ürün de bize olunca görüşlerimizi iletmememizi söylediler. Ürünün artık kullanılması gerektiğini denetçi firmalarla bunu birlikte kurgulayıp artık biliyorsunuz asansörler kırmızı, yeşil, mavi, sarı etiket alırlar durumlarına göre, bunu asansörün yeşil etiket alabilmesi için artık uygulanmasını istiyorlar. Bu sistemle en üst tepe bakanlık, onun altında 32 yetkilendirilmiş kuruluş, onun altında arıza bakım montaj yapan asansör firmaları olacaktır” dedi.SİSTEMİN İŞLEYİŞİ 

Asansörlerde kullanılacak olan sistemle alakalı ayrıntılı bilgilendirmede bulunan Procube Endüstri 4.0 Teknoloji Sistemleri A.Ş. Genel Müdürü Şenol Korkmaz, “ Bu ürünle beraber bir elektronik cihaz devre oluşturduk. Bunun içine yazılımını koyduk. Bu yazılımı GSM hattıyla internete yani bulut sistemine çıkardık. Cihaz asansörün kumanda panosuna takılıyor. Kablolarla kabin içine mikrofonla hoparlöre yerleştiriliyor. Siz asansör kabininde o telefon tuşuna 5 saniye basılı tutuyorsunuz ve yukarıdaki kumanda panosundaki GSM hattı tetikliyor bir sesli görüşme yapıyorsunuz. Bunun dışında asansörü kumanda panosundaki sinyallere bağlayarak asansörün arızalandığını anında web üzerinden monitörize ediyoruz. Bizim www.procube.com.tr sayfamız var. Bunun üzerinden aldığınız bir şifreyle sizin sorumluluğunuzda olan asansörleri tek bir ekrandan görüyorsunuz. Örneğin Bursa’da bir asansör firması sahibisiniz. Ofisinizde oturuyorsunuz karşınızda bir televizyon. Bursa haritası üzerinde online olarak asansörlerinizi görüyorsunuz. Arıza durumunda anında sahadaki ekibinize bir mesaj gidiyor. Şu asansör şu arızayı yaptı diyor. İçerisinde de biri kaldıysa eğer basıp sizinle iletişime geçerek mahsur kaldığını söylüyor. En hızlı profesyonel kurtarmayı sağlamış oluyorsunuz” diyerek açıkladı. Korkmaz alınan resmi verilere göre her yıl yaşanan asansör kazalarına dikkat çekerek, “Türkiye’de asansör firmalarının ve Sanayi Bakanlığı’nın verdiği bilgilere göre yılda yaklaşık 200 tane asansör kazası meydana geliyor. Bunun 40 tanesi de ölümle bitiyor. Biz bir kişinin hayatını bu şekilde kurtarıyorsak en değerli işi yapmışız demektir. Buradaki amaçlarımızdan biri de insanların can güvenliği için bir şeyler yapabilmek. Dünyada en çok kullanılan makineler araba ve asansörlerdir. Yine dünyada günde 1.7 milyar insan asansör kullanıyor. Tahmini olarak da 11 milyon asansör var dünyada. İleride de söyle bir noktaya geleceğini düşünüyoruz aslında acil yardım merkezleri her ilde ilin büyüklüğüne göre olacak. Yine önemli olan bir nokta hiçbir sigorta şirketi asansörleri sigortalamaz. Eğer böyle bir sistemin var olduğunu bilirse sigorta şirketleri, asansörleri de sigortalarlar. Sistem kendilerine güven temin etmiş olacak” dedi.

Kaynak : BURHAN HACIOĞLU / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat