Loading...

RAMAZAN ORUCUNUN ÖNEMİ

Bursa 18 Mayıs 2018 19:15
Videoyu Aç RAMAZAN ORUCUNUN ÖNEMİ
A
a

Orucun çizdiği sınırlar şöyledir. Niyet ederek tanyerinin ağarmaya başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkide bulunmamaktır.

RAMAZAN ORUCUN ÖNEMİ
Ramazan ayı, Müslümanlar için kutsal ve çok mübarek bir aydır.
İslam’ın beş şartlarından üçüncüsü Ramazan ayında oruç tutmaktır. Ramazan orucu, hicretin ikinci yılında farz olmuştur.
 
Orucun çizdiği sınırlar şöyledir. Niyet ederek tanyerinin ağarmaya başlamasından itibaren, akşam güneş batıncaya kadar yememek, içmemek ve cinsel ilişkide bulunmamaktır.
Dünyayı aydınlatan kitabımız Kur’an-ı Kerim bu ayda inmeye başlamıştır. O gece bin aydan daha hayırlı olan Kadir gecesidir. İçimizi kötü düşüncelerden, dışımızı çirkin davranışlardan temizleyen oruç bu ayda tutulmaktadır.
 
Allah CC şöyle buyuruyor: “Ey iman edenler! Oruç sizden önce kilere farz kılındığı gibi, size de farz kılındı. Ola ki, korunup sakınırsınız.”
 
Oruç, bizi dünyada kötülüklerden sakındıran, ahirette cehennemden koruyan ve günahlarımızın bağışlanmasına vesile olan önemli bir ibadettir. Sevgili Peygamberimiz SAV bizlere şu müjdeyi veriyor: “Kim inanarak ve mükafatını Allah CC’den bekleyerek Ramazan orucunu tutarsa, geçmiş günahları bağışlanır.”
Oruç ibadeti aynı zamanda bizlere faydaları olan bir ibadettir.  Kısaca faydalarından da bahsetmek gerekirse, manevi ve bedensel faydaları olan orucun faydaları şöyledir.
 
 
Oruç Ahlakımızı Güzelleştirir
 
Oruç, bize daima Allah CC hatırlatır, sorumluluk duygusunu geliştirir. Kalbimizi kötü duygu ve düşüncelerden temizler, başkalarına fenalık yapmaktan korur. Oruç, bize en güzel ahlâki davranışları kazandırır. Orucun farz olmasındaki hikmet, Allah CC karşı kulluk görevini yerine getirmek ve kötülüklerden sakınmaktır.
 


Merhamet ve Yardım Duygularını Geliştirir
 
Hayatında açlık nedir bilmeyen varlıklı kimseler, yoksulların çektiği açlık ve sıkıntıyı gereği gibi anlayamayabilir. Bu kişiler oruç ile açlığın ne olduğunu fark eder ve yoksulların sıkıntılarını daha iyi hisseder, ihtiyaç sahiplerine karşı şefkat ve merhamet duyguları artar.
Oruç Tutmak İnsanı Sağlıklı Yapar
 
Peygamber Efendimiz SAV bir hadiste şöyle buyurmuştur: “Oruç tutunuz, sıhhat bulursunuz.”
 
Senenin on bir ayında yorulan sindirim sistemimiz oruç sayesinde dinlenir. Bilim insanları, orucun sağlık yönünden vücudumuza bir çok faydaları olduğunu belirtmişlerdir. Ünlü bir bilim insanı oruç hakkında şunları söylüyor: “Oruç sırasında vücutta depo edilmiş besin maddeleri harcanır, sonradan bunların yerine yenileri gelir, böylece vücutta bir yenilenme olur. Her hücrede bulunan çöp depolama alanında birikmiş besin değerleri gıda alınmadığında vücuda katkı sağlamak için devreye girerler. Bu ve benzeri nedenlerle oruç sağlık bakımından çok faydalıdır.”
 


Oruç İnsana Sabırlı Olmayı Öğretir
 
Sabır birçok ibadetin alt yapısını teşkil eder. Oruç tutmakla, belirli bir zaman yeme, içme arzusuna karşı koyan kişi, hayatta karşısına çıkabilecek güçlüklere kolaylıkla sabreder, acılara ve sıkıntılara dayanır, iradesi güç kazanır. İftar vakti soframızda çeşitli yiyecekler olmasına rağmen henüz aman gelmediği için orucu açma vaktini beklemek sabrın en güzel örneğidir. Her ibadette olduğu gibi oruç ibadeti de Müslüman’ı cihad ibadetine hazırlar. Önce büyük cihad olarak adlandırılan nefisle cihad edilir. Gerektiğinde düşmanla savaşmaktan yılmaz, bu uğurda karşısına çıkabilecek zorluklara dayanmasını bilir.
 
 
Kaynak : HAZIRLAYAN: Hasan KARABULUT
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat