Raylı sistemlerde marka kent olduk

Bursa 26 Ekim 2016 19:18
Videoyu Aç Raylı sistemlerde  marka kent olduk
A
a

Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Makine Mühendisi Taha Aydın, Bursa’nın ortaya koyduğu vizyon sonucu lisansı yüzde 100 Türklere ait olan karada yürüyen ilk aracı İpekböceği tramvayını ürettiğini belirterek, “3 milyon 200 bin euroya aldığımız araçlar, böylelikle 1 milyon 600 euroya düştü” dedi.

Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Danışmanı Makine Mühendisi Taha Aydın, Sabah Gazetesi tarafından Atatürk Kongre Kültür Merkezi’nde (Merinos AKKM) düzenlenen Kentsel Dönüşüm ve Akıllı Şehirler Kurultayı’ kapsamındaki oturum bölümünde konuştu. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nin raylı sistem vizyonu ve projeleri hakkında bilgiler veren Taha Aydın, Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin yerel seçimlerden sonra Bursalılara verdiği sözle ipekböceği tramvayının vizyon projesi olarak yapıldığını söyledi. Bursa’nın mühendislik ve sanayi altyapısı kullanılarak Türkiye’nin ilk tramvayının üretildiğini hatırlatan Aydın, “3 milyon 200 bin euroya aldığımız araçlar, böylelikle 1 milyon 600 euroya düştü. Avrupa’yı gezdiğimizde bizlere, ‘4-5 senede bir modeli zor geliştirirsiniz. Zor bir teknoloji’ dediler. Tramvay, hızlı trenden sonra gelen en zor raylı teknolojidir. İhtiyaç dolayısıyla çalışmalara oradan başladık. Dolayısıyla ülkemize kazandırdık ve Türkiye’ye yön verdik” dedi.
‘TRAMVAY YETERLİ DEDİLER’
İstanbul yolu üzerindeki T2 raylı sistem çalışmalarına başladıklarını da hatırlatan Aydın, İstanbul’dan Bursa’ya girilirken daha modern bir görünümün ortaya çıkacağını ifade etti. ‘Niye metro değil’ tarzındaki eleştirilere de cevap veren Aydın, “Bunu seçim yaparken kafamıza göre seçmiyoruz. Bunların planlanması ve tasarlanması gerekiyor. Bizler uluslararası firma olan Dr. Brenner ile çalıştık. Onlar İstanbul yolunda tramvayın yeterli olacağını bizlere iletti. Yer altına aldığınızda maliyet 1’e 12 kat artıyor. Eğer yaptığınız ulaşım kavşaklarda, geçitlerde insanların veya taşıtların hareketini engellemiyorsa tramvay tercih edilir” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat