Loading...

Saç dökülmesini dert etmeyin

Sağlık 25 Temmuz 2018 22:03
Videoyu Aç Saç dökülmesini dert etmeyin
A
a

Günümüzde birçok insanın muzdarip olduğu saç dökülmeleri sonucu oluşan kellik ve bu problemin çözüm yollarından biri olan saç ekimi üzerine konuştuğumuz Romatem Hastanesi Dermatoloji Uzm. Dr. Oğuz Küçükçakır önemli açıklamalarda bulundu.

Özellikle erkeklerin korkulu rüyası olan kellik ve günümüz teknolojisi ile bu durumun önüne geçebilecek çalışmaların olması birçok insana umut olmakla birlikte akıllarda soru işaretleri de bırakıyor. Bizlerde konunun uzmanı olan Romatem Hastanesi Dermatoloji Uzm. Oğuz Küçükçakır’a saç ekimi ile ilgili akıllardaki soruları sorarak yanıtlarını aldık. Genetik, çevresel faktörler ve bunlar gibi birçok sebepler sonucu saçları dökülen kişilere uyguladıkları saç ekiminin ne demek olduğunu anlatan Dermatoloji Uzm. Oğuz Küçükçakır, “Saç ekimi, çevresel faktörler, hormonal, saç ve deri hastalıkları, genetik ve yaşlılık gibi sebeplerden dolayı dökülen saçların bulunduğu açıklığın yine kendi saçı ile doldurulması işlemine denir. Çoğu zaman saç çizgisinin geriye doğru çekilmesiyle başlayan ve tepe bölgelerdeki saç tellerinin seyrelmesiyle devam eden kalıcı saç dökülmesine erkek tipi saç dökülmesi adı verilir. Erkeklerin yanı sıra kadınlarda da görülebilen bu dökülmeye karşı en doğal ve kalıcı çözüm saç ekimidir. Saç ekiminin en büyük avantajı, peruk ve benzeri yapay yöntemlerin aksine doğal bir görünüm sunmasıdır. Zira saç ekimi tekniğinde kişinin kendi saçları kullanılır ve bu sayede nihai görünümün doğal olması sağlanır” diye anlattı.SAÇ EKİMİNİN RİSKLERİ VAR MIDIR?

En çok merak konularından biri olan saç ekiminin riskleri üzerine konuşmalarına devam eden Küçükçakır, “Her tıbbi girişim gibi saç ekimi de çeşitli riskler taşımaktadır. Saç ekimi uzun süren bir uygulamadır ve kelliğin derecesine bağlı olarak 1-2 yıllık bir süreçte birkaç ekim gerekebilir. Olası komplikasyonlar istenilen sonucun alınamaması, enfeksiyon ve belirgin yara izi kalmasıdır. Tüm bu komplikasyonlar, uygulama deneyimli bir plastik cerrah veya dermatolog tarafından hastane ortamında gerçekleştirilirse çok az görülmektedir. Operasyon sonrası ağrı kesicilerle kontrol edilebilen ağrı, rahatsızlık hissi, bir miktar morarma ve şişme izlenebilir. Saç alınan ve ekilen bölgelerde 2-3 ay içerisinde kendiliğinden düzelen bir hissizlik oluşabilir” diye belirtti.

FUE TEKNİĞİ İLE SAÇ EKİMİ 

Fue saç ekimi yani foliküler unit extraction tekniği ile saç ekimini ayrıntılı şekilde anlatan Küçükçakır, “Fue saç ekimi günümüz insanının estetik anlayışı sonucunda doğan ihtiyaç sebebiyle geliştirilen tıbbi bir yöntemdir. FUE (foliküler unit extraction) yöntemi, saç ekiminde mikromotor yardımı ile 0.7- 0.8 mm lik başlıklar kullanılarak arka bölgenizdeki saçların tek tek alınıp saçsız alana ekiminin yapılması tekniğidir. Bu şekilde 2500-4000 graft (saç kökü) ekilebilir. Bu uygulama 6-8 saat kadar sürer. 2004 yılından itibaren tıp dünyasına kazandırılan bu teknik sayesinde donör alanda iz kalmamakta, daha çok sayıda saç greftleri elde edilmekte ve doğal görüntü ile sonuçlanmaktadır. Saç ekimi öncesinde başın değişik açılarında fotoğraflaması yapılır ve ardından saç ekim çizgisi oluşturulur ve deri kalemi ile çizilir. Saç ekim çizgisi oluşturulurken saçlı olduğu dönemlerdeki saç şekli dikkate alınır” dedi.

FUE SAÇ EKİMİ ÖNCESİ VE SONRASI

Uygulama yapılmadan önce Aspirin ve benzeri kan sulandırma özelliği olan ilaçların alımı durdurulmalıdır. 10 gün öncesinde kan sulandırıcı ilaçlar içilmemelidir. İşlemin yapılacağı alanın temiz olması da önemli unsurlar arasında yer alıyor. Ciltte kalıntı bırakan kozmetik ürünlerin son bir haftada kullanılmaması gerekir. Ayrıca işlem için kliniğe gidilen günde kolayca giyilip çıkarılan bir kıyafetin tercih edilmesinde fayda var. Saç ekimi sonrasında yapılması gerekenler ise, saç ekimi yapılan bölgenin ilk 2 gün yıkanmaması ve uygulamayı yapan doktor tarafından verilen ilaçların 7 gün boyunca kullanılmasıdır. Üçüncü günde saçın operasyonun yapıldığı hastanede yıkanması ve bundan sonraki bir hafta boyunca her gün doktorunuz tarafından anlatılacak özel saç yıkama şekliyle ekilen bölgenin nazikçe yıkanarak kabukların temizlenmesi, saç köklerinin sağlıklı uzamasını sağlayacaktır” diye açıkladı.

EKİM SONRASI SAÇLARIN UZAMA SÜRECİ NASILDIR?

Ekimden sonraki ilk 2 ay, ekilen saç köklerinin kıl gövdelerinin döküldüğünü söyleyen Dermatoloji Uzm. Dr. Oğuz Küçükçakır, “3. aydan itibaren yeni kıl gövdeleri uzamaya başlar. 6. ayın sonunda yeni saçlar %70-80 oranında çıkmış olur. Geriye kalan ve toplamda %90-99 oranını tamamlayacak olan saçlar ise ikinci 6 aylık dönemin sonunda çıkmış olur. Birinci yılın sonunda gerek görülürse ve hastada talep ederse ikinci bir saç ekimi yapmak mümkündür” dedi.

Kaynak : ÖZEL HABER/ÜMMÜGÜLSÜM KUL
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat