Sağlıklı şehirlerde hedef 2030

Bursa 2 Mart 2017 13:51
Videoyu Aç  Sağlıklı şehirlerde hedef 2030
A
a

Dünya Sağlık Örgütü (DSÖ) Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’nın Macaristan’ın Pecs şehrinde gerçekleştirilen 2017 buluşmasında, şehirlerde sağlık ve refahın korunmasının gelecek açısından önemine vurgu yapıldı. 

Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı’na üye 32 ülkeden100’ün üzerinde şehrin temsilcisinin hazır bulunduğu toplantıya Türkiye adına Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe’nin başkanlığını yürüttüğü Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği üyesi belediyelerin temsilcileri ilgi gösterdi. Sağlıklı ve sürdürülebilir şehir olma adına 2030 hedefleri doğrultusunda atılması gereken adımların masaya yatırıldığı toplantıda yoksulluk, insan hakları, sağlık, refah seviyesi, hijyen, çevre, iklim, eşitlik başta olmak üzere birçok konu başlığı ele alındı.

Avrupa Sağlıklı Şehirler Ağı Bursa Koordinatörü ve Bursa Büyükşehir Belediyesi Çevre Koruma Daire Başkanı Nalan Fidan, toplantıda yaptığı konuşmada, karbon salınımının sebep olduğu iklim değişikliğinin şehirlerin geleceklerini ipotek altına aldığını söyledi. Karbon salınımı ve beraberinde getirdiği iklim değişikliğine karşı Bursa’da yapılan çalışmalar hakkında bilgiler veren Fidan, “Nüfusların yüzde 80’i şehirlerde yaşıyor. Hayat tarzımızı şekillendirmede önemli rolü olan yerel yönetimler, enerji verimliliğinin arttırılması ve karbon salınımının azaltılması için önemli tedbirler almak zorundadır. Bursa Büyükşehir Belediyesi olarak öncelikle şehrimizdeki karbon salınımı oranlarını belirledik. Türkiye’de 8 şehir karbon salınım oranlarını belirlerken, bu oranları düşürmeye yönelik ilk eylem planını Bursa olarak biz hazırladık. Planlama, çevre, sanayi, atık yönetimi, katılımcılık, ulaşım, tarım ve enerji verimliliği konusunda alınması gereken tedbirler belirlendi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ayrıca karbon salınımının azaltılması başlığı altında oluşturulan Avrupa Başkanlar Sözleşmesine de imza atarak salınım oranlarının düşürülmesi için yapılacak çalışmaların da sözünü vermiş oldu”
Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Danışma Kurulu üyesi ve Anadolu Üniversitesi Fen Fakültesi Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Cengiz Türe de küresel ısınma ve iklim değişikliğinin şehirlerin en öncelikli meselelerinden biri olması gerektiğinin altı çizdi. Prof. Dr. Türe, “İklim değişikliğine karşı son derece kırılgan olan şehirler, bir yandan karbon ayak izlerini küçültmeye yönelik hazırlıklarını yaparken, diğer yandan da bu sürece uyum sağlamak için gerekli çalışmaları yapmak zorundadırlar. 2010 yılında Dünya Bankası, kentler ve iklim değişikliği konusunu acil gündem maddesi olarak ilan etmiştir. İklim değişikliğine karşı sağlıklı şehir profilini korumanın en önemli aşaması ise kentlerin bu duruma uyumlu hale getirilmesinden geçiyor. Mahalli idareler bunu doğru bilgi ve yeterli organizasyon yapısı ile çözebilirler” diye konuştu.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği Müdürü Murat Ar ise toplantıda yaptığı sunumla şehirlerin sağlıklı kalabilmesi için iklim değişikliği risk analizinin önemine işaret etti. DSÖ Avrupa Bölge Ofisi Sağlık ve Kalkınma Koordinatörü Bettina Menne, 2030 sürüdürülebilir kalkınma hedefine ulaşmanın yolunun sağlıklı şehirlerden geçtiğini söyledi. Turku Üniversitesi Gelecek Araştırmaları Merkezi Prof. Dr. Markku Wilenius ise, geleceğin şehirleri yağmalamakta değil beslemekte olduğunu vurguladı.
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat