Sakal cinayeti davası görüldü

Bursa 8 Kasım 2016 12:06
Videoyu Aç Sakal cinayeti davası görüldü
A
a

Bursa’da bir otomobil fabrikasında sakalını kesmesi için kendisini uyaran bölüm şefini yumruklayarak öldürdüğü iddia edilen şahıs, 8 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Bursa'daki bir otomobil fabrikasında geçtiğimiz mayıs ayında Kaporta Bölümü Şefi Nihat S. (34), yanında çalışan ve 1 yıl önce işe giren Fatih A.’ya sakalını kesmesi için uyardı. Nihat S., uyarısına rağmen sakalını kesmeyen Fatih A. ile tartıştı. Fatih A.’nın  attığı yumruk ile dengesini kaybeden Nihat S., yere düşüp başını çarptı. Ağır yaralı halde Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesine kaldırılan Nihat S., 1 hafta süren hayat mücadelesini kaybetti. Evli ve 1 çocuk babası Nihat S.’nin organları, ölümünden önce vasiyeti üzerine organ bekleyen hastalara nakledildi. Polis tarafından gözaltına alınan Fatih A. ise tutuklandı.
“UZUN SAKAL KAYNAK ÇAPAĞINDAN DOLAYI YANABİLİR”
Bursa 3'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde 'kasten adam öldürmek' suçundan ömür boyu hapis cezası istemiyle hakkında dava açılan Fatih A. ve avukatları ile Nihat S.’nin yakınlarının katıldığı karar duruşmasında tanıklar dinlendi. Fabrikanın insan kaynakları yöneticileri, olaydan önce ölen Nihat S.’nin personelin sakal bırakma konusunu e-maille sorduğunu ve böyle bir yönetmelik bulunmadığının atölye şefine iletildiğini söyledi.
Ölen Nihat S.’nin birinci amiri olduğunu belirten tanık Murat Yanbel de, olaydan önce Nihat’ın mail yazarak fabrikada sakal bırakma kriterleri olup olmadığını sorduğunu söyledi. Yanbel, "Nihat’a neden mail attığını sordum. 'Uzun sakal kaynak çapağından dolayı yanabilir. Bunun için araştırmak istiyorum' demişti. İnsan kaynaklarından böyle bir kriter olmadığı yanıtı gelince bunu Nihat’a illetim. O da ‘Peki o zaman’ demişti. Ertesi günde bu olay oldu" dedi. Yanbel, sanığın ‘sakalımla uğraşılıyor’ gibi şikayetle kendilerine başvurmadığını ekledi.
“ÖLDÜRME KASTIM YOKTU”
Cumhuriyet Savcısı, sanığın çalıştığı fabrikada inancı gereği sakal bıraktığını, kendisini bu konuda uyaran ve alay eden iş yeri vardiya şefi Nihat S.’i yaralama kastı ile yumrukla vurarak yere düşürdüğünü belirtti. Sanığın yere düştükten sonra 2-3 kez yumrukladığı Nihat S.’nin bayıldığını, tedavi gördüğü hastanede de 6 gün sonra öldüğünü kaydeden savcı, sanık Fatih A.’nın cinayet suçundan cezalandırılmasını istedi. Duruşmada son savunmasını yapan Fatih A., "Öldürme kastım yoktur. Olsaydı zaten ilk tartıştığımız gün bunu yapardım, inancıma göre insan öldürmek büyük günahtır” dedi. Mahkeme heyeti, sanık Fatih A.’ya 8 yıl hapis cezası verdi. Cinayetin tahrik altında işlendiği ve sanığın iyi hali göz önüne alınarak cezası 5 yıla indirilerek, tahliyesine karar verildi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat