Loading...

Sanatkârlık bitiyor

Bursa 13 Aralık 2017 16:12
Videoyu Aç Sanatkârlık bitiyor
A
a

İnegöl’de babası Ali Topalak ile tenekeci dükkanı işleten Adem Topalak, 30 yıldır bu işi yaptığını ve mesleğinin ölmek üzere olduğunu söyledi.

İnegöllü Dürüst Tenekeci dükkânının sahibi Adem Topalak, 30 senedir baba mesleğini İnegöl’de sürdürüyor. Mesleği öğrendiği babası Ali Topalak ile beraber çalışan Adem Topalak, bu mesleğin son temsilcileri olduklarını öngördüklerini belirtti. Dükkânda yaptıkları işlere değinen Topalak, “Burada ilaç pompaları ve sobaları tamir ediyoruz. Gider boruları, kalay, lehim işi, oluk işi yapıyoruz. Ancak çoğunlukla tamir yapıyoruz. Bu işi sanatkar çok az kaldı. Bu tür meslekler ölüyor. Bizden sonra sürdüren olmayacak.Teknoloji geliştikçe, el emeği, sanatkarlık bitiyor. Bütçesi olan tamir ettirmek yerine yenisini alıyor ama alım gücü olmayanlar tamir ettiriyor. Zamanla bu iş ölecek ve yeni nesilden yapan kimse kalmayacak. Örneğin; insanlar İstanbul’dan geliyor, ‘Böyle yerler kaldı mı’ diyorlar” dedi.“MESLEKLER ÖLMESİN İSTİYORUM”

Bu işi İnegöl’de yapan en fazla 5 veya 6 tane yer olduğunu belirten Topalak, “Sanatkârlık bitiriyor. Sanatkârın hiç önemi kalmadı. İşimiz zor. Doğalgaz çıktı. İşlerimiz her sene gitgide azalıyor. Tamir olayı pek fazla olmuyor. Vatandaş alım gücü varsa alıyor, yoksa tamir ettirmeye çalışıyor.Ama gene buna şükür.Mesleğimizi devam ettirmeye çalışıyoruz. Ben sanatkâra, ufak esnafa daha çok değer verilmesini istiyorum. Bu meslekler ölmesin istiyorum. Ayrıca belirtmek isterim ki kaldırım işgaliyesi konusu çok sıkıntılı. Ben 1 ay içerisinde 4 tane ceza yedim. 170 liradan 500 lira. Tek sıra koyuyoruz, yine ceza yiyoruz. Yeni düzenleme gelmesini, buna müsaade edilmesini temenni ediyorum” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak : YUNUS KANAT / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat