Sedef hastaları asla yalnız değil

Bursa 2 Kasım 2016 11:14
Videoyu Aç Sedef hastaları asla yalnız değil
A
a

Dünyada 125 milyon, ülkemizde de yaklaşık iki milyon kişinin sedef hastası olduğuna dikkat çeken BURSED Başkanı Şahin, Bursalı hastaların kayıt altına alınarak sahip çıktıklarını söyledi.

Bursa Çevresi Sedef Hastaları Yardımlaşma Derneği (BURSED) Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Şahin, dernek olarak il bazında tüm sedef hastalarının sorunlarıyla yakından ilgilendiklerini belirterek bu hastalıktan muzdarip olan kişilerin yalnız olmadığını söyledi.
Bursa’da 2014 yılında kurulan ve kısa adı BUSED olan Bursa ve Çevresi Sedef Hastaları Yardımlaşma Derneği gözetiminde 40 sedef hastasının bulunduğunu bu hastaların tedavi süreçlerinde her türlü yardım ve desteğin sağlandığını hatırlatan Dernek Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Şahin, çalışmalarıyla ilgili şunları söyledi:
“Bilindiği gibi 26-30 Ekim Dünya Sedef Farkındalık Haftası. Bu nedenle biz de dernek olarak hastalarımıza gelişmeler, yenilikler ve tedavi yöntemleri konularında yardımcı oluyoruz. Uludağ Üniversitesi Demotoloji bölümünde kayıt altına alınarak derneğimize yönlendirilen hastalarımıza sahip çıkıyoruz” dedi.
Dünyada 125 milyon, ülkemizde de yaklaşık iki milyon kişinin sedef hastası olduğuna dikkat çeken Şahin, bu hastalığın nedeninin halen belirlenememiş olmasından yakınarak şöyle konuştu: “Ne yazıktır ki günümüzde tıpta bu kadar gelişme sağlanmışken sedef hastalığının neden kaynaklandığının belirlenememiş olması büyük bir talihsizlik ve eksikliktir ve maalesef sedef hastalığı halkımız arasında da tam olarak bilinmemektedir ve bulaşıcı bir hastalık olarak kabul edilmektedir” diye konuştu.  Dernek olarak çalışmalarında çevrenin duyarlı olduğuna da vurgu yapan Şahin, kendilerine verilen bu destekten hastaları adına çok mutlu olduklarını, verilen bu destekle gelecek günlerde sedef hastalarına hizmetlerinin artarak devam edeceği vurgusu yaptı.                                                     
BULAŞICI DEĞİL
Sedef hastalığının bulaşıcı olmadığının sevindirici olduğuna vurgu yapan BUSED Yönetim Kurulu Başkanı Fazlı Şahin, bu hastalığın sanal ortamda istismara açık olduğunu hatırlatarak, “Sedef hastalığının tedavisi doktorlar tarafından yapılmalıdır. Dışarıda ve sanal ortamlarda satılmakta olan ürünleri kesinlikle alıp kullanmamalı” dedi. Sedef hastalığının tedavisinde ilk önce ailelerin ve çevrenin yardımcı olması gereğine dikkat çeken Şahin, insanların hastalardan uzaklaşmamasını istedi.
NEDİR VE NEDEN OLUŞUR?
Sedef hastalığı deride kırmızı renkli zemin üzerindeki sedefi beyaz renkli kepeklenmelere neden olan döküntülerle kendini gösteren ve özellikle diz, dirsek ve saçlı deri gibi bölgelerde görülen zaman zaman şiddetli kaşıntılı ve tekrarlayıcı bir hastalıktır. Dünyada 125 milyon Türkiye’de ise yaklaşık iki milyon civarında kişiyi etkisi altına alan Psoriasisin çok farklı tipleri vardır. Sedefin kesin nedeninin bilinmediğini belirten uzman hekimler, vücut savunma mekanizmasındaki bir bozukluk nedeniyle deri yenilenmesi süresinin yedi kat hızlanması sonunda ortaya çıktığını belirtiyorlar.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat