Loading...

Şehrimizin bilgilendirilmeye ihtiyacı var

Bursa 12 Aralık 2017 11:21
Videoyu Aç Şehrimizin bilgilendirilmeye ihtiyacı var
A
a

Doğalgaz-Enerji-Mekanik-Mühendisler-Sanayici ve İşadamları Derneği (DEMSİAD) Yönetim Kurulu Başkanı ve Alagöz Mühendisliğin sahibi Ali Başoğul dernek çalışmaları hakkında gazetemize açıklamalarda bulundu.  

DEMSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Ali Başoğul, gazetemize DEMSİAD’ın faaliyetleri ve sektörle ilgili açıklamalarda bulundu. DEMSİAD’ın genel merkezi Bursa’da olan ulusal bir dernek olduğunu belirten Başoğul, “Dernek sektördeki firmaların buluşmasıyla kuruldu. 50 civarında üyesi var. Çoğunlukla doğalgaz, mekanik mühendis ve sanayici iş adamlarından oluşuyor. Yönetim kurulumuz makine mühendisi ağırlıklı olup, şu an kendi alanlarında faal firmaları olan insanlar. 15 günde bir toplanıyoruz. Şehrimizin bizim gibi dernekler aracılığıyla bilgilendirilmeye ihtiyacı var. Bursa’da bu anlamda sektöre hizmet eden yaklaşık bin firma bulunuyor. Bizim hedefimiz 250’sini derneğimize üye yapmak’’ dedi.
“SEKTÖRÜMÜZ GELİŞİYOR”

Başoğul, DEMSİAD’da daha çok Bursagaz yetkili firmalarının yer aldığını belirterek, “Amacımız sadece Bursagaz yetkili firmaları değil mekanik ve enerjiyle de alakalı diğer firmaları da bünyemize katmak. Sektörümüz gelişiyor. Gelişen sektörün doğalgaz dışında da enerji kaynaklarıyla ilgilenmesini istiyoruz. Ülkemizde kalifiye eleman problemi var. Tüm sektörlerde olduğu gibi bizim sektörümüzde de bu sorun var. Biz de derneğimize bu sorunu gidermeye yönelik bir misyon yükledik’’ şeklinde konuştu. Sektörün en büyük sorunlarından birinin kalifiye eleman bulunmaması olduğunu söyleyen Ali Başoğul, derneğin bu soruna çözüm bulmak için yaptığı çalışmaları şu şekilde aktardı: “Sektörde eleman yetiştirmeyle alakalı üzerimize düşeni yapmak için yola çıktık. Derneği kurmadan önce ve sonrasında üniversiteler ve meslek liseleriyle bir araya gelip paneller yaptık.

Sektörü nasıl geliştirebiliriz diye fikir alışverişi yaptık, bu kurumlardan destek sözü de aldık ancak karşımıza bazı problemler çıktı. Meslek liselerinden mezun olan öğrencilerin sadece %20 si kendi mesleğini yapıyor. Bunun önüne geçmek için Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) ile birlikte çalışmalar yaptık. Komitemiz BTSO’ya bir öneri verdi. Önerinin içeriğinde İnşaat Meslek Lisesi adı altında bir lise açmak da vardı. İnşaat meslek lisesi açıldığı zaman inşaatın tüm alanıyla ilgili kalifiye eleman yetiştirip bunları çalıştırmak amaçlanmıştı. Küçük mevzuatlardan dolayı bu projeyi ilerletemedik. Bununla ilgili BTSO’dan hâlâ destek bekliyoruz.’’“ÇEŞİTLİ  PROBLEMLERİMİZ VAR”

Başoğul, “Bursagaz’la ilgili çeşitli projelerimiz var. Bursa’da sektörle ilgili yaptığı her çalışmanın içerisinde olmak istiyoruz. İlerleyen dönemlerde sektörle alakalı diğer dernek ve kuruluşlarla bir araya gelip sektörün sorunlarına çare arayacağız’’ ifadelerini kullandı ve şu sözlerle devam etti; “Bu sorunlardan biri 2 bin metrekarenin üzerindeki binalardan merkezi sistem, tesisat ve ısıtma sistemi yapılmak zorunda. Ancak kentsel dönüşümden dolayı müteahhit firmalar projelerini değiştirip merkezi sistemden bir şekilde bireysele dönüyorlar. Bu bireysele dönüş sektörümüzde enerji, vergi ve iş kaybına sebep oluyor.

Enerji sarfiyatına da sebep oluyor. Bu sorunu çözebilmek için bir dosya hazırladık inşallah yakın zamanda Bursa Büyükşehir Belediyesi’ne sunacağız. Mesleki belge veren kuruluşlarla da birlikte organize olarak çalışmak istiyoruz. Doğalgaz ve inşaat sektörü birinci sınıf tehlikeli iş olduğundan dolayı iş yerimizde sertifikasız eleman çalıştıramıyoruz. Şimdilik çalışanlarımıza dışarıdan sertifika sağlıyoruz. Ancak biz sektöre yeni giren kişilere eğitim verdikten sonra sertifikalandırıp iş imkânı sunmak istiyoruz.’’

Kaynak : ÖZLEM ATAÇ / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat