Loading...

Şehriyar Uludağ Üniversitesi’nde anıldı

Eğitim 7 Kasım 2016 16:57
Videoyu Aç Şehriyar Uludağ Üniversitesi’nde anıldı
A
a

Dünyaca meşhur Türk şairlerinden birisi olan Muhammed Hüseyin Şehriyar, Uludağ Üniversitesi’nde anılıyor.

Bursa Türk Ocakları ve Uludağ Üniversitesi’nin işbirliğiyle organize edilen ‘Her Yıl Bir Büyük Türk Bilgi Şöleni’nin üçüncüsünde Muhammed Hüseyin Şehriyar ele alınıyor. 7-8 Kasım tarihleri arasında devam edecek olan Bilgi Şöleni’nde yerli ve yabancı yaklaşık 40 konuşmacı, Şehriyar’ın hayatı, şiirleri ve fikirlerini anlatacak. UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay, “Bizler bu kültürel öğeler sayesinde biz oluyoruz. Türk kültürünün gönüllü elçileri olan dil üstatlarından biri de Şehriyar’dır. Bu manada, Türk dünyasının ve Azeri şiirinin büyük isimlerinden olan Şehriyar’daki en önemli özellik ise gelenek ve görenekleriyle birlikte ana dili Türkçe’ye verdiği önemdir. Bu vesile ile Tebriz’in insanlığa armağan ettiği büyük değerlerden birisi olan Şehriyar’ı bir kez daha saygıyla anıyorum” dedi.
HAYDAR BABA, AZERBAYCAN’IN MİLLİ DESTANI
Azerbaycan Bakü Devlet İktisat Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Adalet Moradov ise, Türk dünyasının önemli şehirlerinden birisi olan Bursa’da, yine Türk dünyasının önemli şairlerinden birisi olan Şehriyar’ın anıldığı bir programın tertip edilmesinden büyük mutluluk duyduğunu söyledi. Moradov, “Tebriz’de doğup İran’da hayatını geçiren Şehriyar aslen bir Azeri’dir. Azerilerin sevdiği ve gururla anlattığı milli bir şairimizdir. Azerbaycan şiirini en yüksek seviyeye ulaştıran ve milli beraberlik duygularını anlatan çok önemli şiirler sunmuştur. Onun vatanın manevi bütünlüğünü görmek ve can kardeşlerinin hoş sedasını işitmek gibi bir maksadı vardı. Hayatının büyük kısmını İran’da geçirmeye mecbur olan Şehriyar’ın ölümsüz eserlerinden birisi olan ‘Haydar Babaya Selam’ isimli eseri, Azerbaycan’da milli bir destan olarak kabul edilmektedir” diye konuştu.
HOSNİ AZAMİ TARAFINDAN ŞEHRİYAR’IN BAZI ŞİİRLERİ SESLENDİRİLDİ
Türk Ocakları Derneği Bursa Şubesi Başkanı Prof. Dr. Selçuk Kırlı da, Uludağ Üniversitesi ile birlikte düzenlenen bilgi şölenlerinin, isimlerini herkesin duyduğu, ancak tam olarak hayatları hakkında bilgi sahibi olunmayan Türk büyüklerini daha iyi anlatabilmek maksadıyla tertiplendiğini vurguladı. İlk şölende İsmail Gaspıralı’yı, ikincisinde Halil İnalcık’ı ve son olarak Azerbaycan ve Türk dünyasının en büyük şairlerinden Muhammed Hüseyin Şehriyar’ı anacaklarını kaydeden Prof. Dr. Selçuk Kırlı, “Buraya katılarak Şehriyar hakkında bilgi sahibi olma şansını yakalayan değerli öğrencilerimiz gerçekten çok mutlu olmalısınız. Çünkü burada dinleyecekleriniz her zaman ulaşabileceğiniz bilgiler değildir. Ulaşabilmek için de çok emek vermeniz gerekmektedir” şeklinde konuştu.
Yousef Hosni Azami tarafından Şehriyar’ın bazı şiirleri seslendirildi ve ilk oturuma geçildi. Başkanlığını UÜ Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Mehmet Yüce’nin yaptığı oturumda Prof. Dr. Elman Haliloğlu Quliev, Dr. Elhan Yurtoğlu Mehmedov ve Prof. Dr. İsa Özkan tarafından Şehriyar’ın şiirleri ve Türk kültüründeki yeri hakkında sunumlar yapıldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat