Tarih gün yüzüne çıkacak

İnegöl 12 Ekim 2016 19:52
Videoyu Aç Tarih gün yüzüne çıkacak
A
a

İnegöl Belediyesi, 5000 yıllık geçmişe sahip olan İnegöl’ün tarihinde yer alan ve gün yüzüne çıkmamış bilgilerin aranacağı “Uluslararası İnegöl Tarihi ve Kültür Sempozyumu” yarın başlıyor.

İnegöl Belediyesi, 5000 yıllık geçmişe sahip olan İnegöl’ün tarihinde yer alan ve gün yüzüne çıkmamış bilgilerin aranacağı “Uluslararası İnegöl Tarihi ve Kültür Sempozyumu” düzenliyor. İnegöl’ün bilinmeyenlerinin gün yüzüne çıkacağı sempozyumda 56 bilim insanı ve araştırmacı bildiri sunacak.
Cuma sabahı start alacak ve pazar günü geziyle son bulacak İnegöl Tarihi ve Kültür Sempozyumu öncesi Belediye Başkanı Alinur Aktaş, bir basın toplantısı düzenledi. Başkan Aktaş, İnegöl’ün tarihine ışık tutacak etkinliğe tüm ilçe halkının davetli olduğunu duyurdu.
Yrd. Doç. Dr. Doğan Yavaş, Yrd. Doç. Dr. Sezai Sevim, İnegöl Belediye Başkan Yardımcısı Alper Taban, İnegöl Belediye Meclis Üyesi Nedim Bayram, İşkur İnegöl Şube Müdürü Ahmet Baştürk, İnegöl Halk Eğitim Merkezi Müdürü Burhanettin Özdemir ile Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Ahmet Bayhan, Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Ensar Macit’in de katıldığı basın toplantısında Başkan Aktaş, İnegöl’ün Frigyalılardan Bitinyalılara, Roma İmparatorluğu’ndan Bizans’a, Anadolu Selçuklu’dan Osmanlı Devleti’ne kadar birçok medeniyete ev sahipliği yapmış, kadim medeniyetlerin her birinin bıraktığı izleri günümüze kadar taşımayı başarmış 5000 yıllık bir geçmişe sahip olduğunu söyledi.
ADINDAN SÖZ ETTİRECEK
Geçmişin izlerini günümüze taşıyan, gerek tarihi eserleri gerekse yerel kültürü ile buram buram tarih kokan İnegöl’ün geçmişinde saklı kalan bilgileri sempozyuma katılacak akademisyenler ve bilim insanlar ile birlikte arayacaklarını ifade eden Aktaş, “Böylelikle ilçemizin birçok özelliği bilinmezlikten kurtulacak, bilinir ve tanınır hale gelecekken, yeni incelemeler, fikirler ve ulaşılan birçok sonuç ile İnegöl hakkında sahip olduğumuz bilgi ve belgenin zenginleşmesini de hedefliyoruz. Gerçekleştirilecek sempozyum ile Mobilyası, Köftesi, Ayçekirdeği, Oylat Kaplıcası ve Tarihi Mehteri ile ününü dünya çapında duyuran, bölgesinde adeta parlayan bir yıldız olan İnegöl’ümüzün tarihiyle de kendinden söz ettireceğine yürekten inanıyoruz” diye konuştu. Aktaş, sempozyumda 56 bilim adamının bildiri sunacağını da sözlerine ekledi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat