Loading...

Tarihe daha fazla önem!

Yıldırım 28 Kasım 2016 10:31
Videoyu Aç Tarihe daha fazla önem!
A
a

Bursa’da sosyal tesis inşaatı sebebiyle 500 yıllık Molla Fenari Camii'nin duvarları çatladı. Duvar yıkılmasın diye kalaslarla destek konuldu.

Osmanlı'nın ilk şeyhülislamı Molla Fenari Hazretlerinin kabri bulunan caminin duvarları çatladı. Çevre düzenlemesi adı altında yapılan sosyal tesis inşaatı tarihi caminin istinat duvarlarına zarar verdi. Çatlayan duvar, yıkılmaması için kalaslarla tahkim edildi. Tarihi duvarın yıkılması halinde mezarların da yok olacağı ifade edildi.

“TARİHİ  KIYMETİ ÇOK YÜKSEK BİR MABET”
 Bursa Eski Eserleri Sevenler Kurumu Üyesi ve Gönüllü Çevre Müfettişi Ali Turan, “Burada bulunan camide yatan zat, Osmanlı'nın  şeyhülislamı Molla Fenari Hazretleridir. Bu cami 1500’lü yılların başında yapılmış. Tarihi  kıymeti çok yüksek bir mabet.

 “TEDBİR ALINMASINI İSTİYORUZ”
 Caminin çevresinde tarihi mezarlar var. Belediyenin yapmış olduğu sosyal tesis inşaatı sebebiyle tarihi duvarın bir kısmı yıkıldı, diğer kısmı  ise ortadan çatlayarak yıkılıma tehlikesiyle karşı karşıya. Tarihi duvarı kalastan payandalarla ayakta tutmaya çalışıyorlar. Çevre  düzenlemesi  adı altında tarihi camiinin çevresine sosyal tesis yapılması çok yanlış. Bursa’nın tarihini ayağa kaldırıyoruz diye tarihin  katledilmemesi lazım. Bu inşaat yapılırken Anıtlar Kurulu ve Vakıflar'dan görevliler olması lazım, fakat kimse yok. Sadece inşaatta çalışan  işçiler var. Tarihe daha fazla zarar vermeden tedbir alınmasını istiyoruz” dedi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat