Loading...

Tarihi Koza Han

Bursa 20 Ekim 2017 10:20
Videoyu Aç Tarihi Koza Han
A
a

Tarihte, Ceddid-i Evvel, Cedid-i Amire, Beylik Kervansarayı, Beylik Hanı, Şimşek Hanı, ve Yeni Kervansaray gibi isimlerle anılan, birçok yerli ve yabancı turistin uğrak noktası olan Koza Han’ı ne kadar tanıyoruz düşüncesiyle bilmeyenler için araştırıp haberimizde yorumladık.

Bursa’nın en işlek tarihi mekanlarından biri olan Koza Han ve İpekçiler Çarşısı olarak bildiğimiz handa defalarca oturmuş, önünden geçmiş, hatta içinde bulunan şadırvanlı mescidin önünde bir hatıra fotoğrafı bile çektirmişizdir. Peki, tarihte önemli bir yeri olan Koza Han’ı bu değerli eserin yapıldığı dönemi ve mimari yapısını kısacası bu mekanı ne kadar tanıyoruz düşüncesiyle bilmeyenler için araştırıp haberimizde yorumladık.YILLARDIR İPEK ÜRÜNLER SATILIYOR

1491 yılında Sultan II.Beyazıd tarafından dönemin en iyi mimarlarından Abdül Ula Bin Pulat Şah’a İstanbul’daki eserlerine vakıf olarak yapılmıştır. Koza Han, mimari yapısı olarak geniş, dikdörtgen bir avlunun çevresinde iki katlı olan handır. Tam ortasında küçük ama han içerisine girildiğinde dikkatleri üzerine çeken fotoğrafçı ve ressamların eserlerine konu olan duruşu ile bir mescidin altında şadırvan bulunmaktadır. Tarihte çok önemli bir yeri olan Koza Han’a İpekçiler Çarşısı denmesinin sebebi ise, ikinci katında ipek ürünlerin geçmişten bugüne satılıyor olmasıdır. Bunun yanı sıra han içerisinde tarihle iç içe vakit geçirmek isteyenler için giriş katında, avlu içinde zamanla kafelerin açılmasıyla, vakit geçirmek için güzel bir ortam oluşturulmuştur. Bir kapısının Uzun Çarşı tarafında diğer kapısının da Osmangazi Parkı tarafında olması ve bu mekanları ziyaret eden vatandaşların dinlenmeleri içinde değerlendirdiği bir han olan Koza Han günümüzde hala ihtişamını ilk günkü gibi korumaktadır. 

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat