Tarihi saat çalındı

Bursa 23 Kasım 2016 11:02
Videoyu Aç Tarihi saat çalındı
A
a

Bursa'da Sultan 1. Murat Han tarafından 1365 yılında yaptırılan ve restorasyonu yılan hikayesine dönen Şehadet Camisi'nde gelişigüzel bir depoya konulan tarihi saat çalındı.

 28 Mayıs 2016 tarihinde bitirilip ibadete açılması gereken tarihi Şehadet Camii'nin restorasyonu  henüz tamamlanıp ibadete açılmadı. Bu  sırada camideki tarihi eşyalar hiçbir muhafaza tedbiri alınmayan bir depoya konuldu. Kapısı bile kilitli olmayan bu depodaki eşyaların çalınma  riskine karşı vatandaşlar daha evvel yetkilileri defalarca uyarmasına rağmen, sonunda korkulan oldu. Şehadet Camii'nin tarihi saatinin  çalındığı ortaya çıktı. Paha biçilemeyen saatin yerinde yeller eserken, yetkililerin gereken tedbiri almaması vatandaşların tepkisine sebep  oldu.
“HABER YAPILMASINA RAĞMEN HİÇBİR TEDBİR ALINMADI”
 Tarihi eşyalara sahip çıkılmadığını söyleyen antikacı Cem Işıltan, “Ben Şehadet Camii'nin yanında antikacılık yapıyorum. 3 ay evvel caminin  içindeki malzemelerin depoya konduğunu ve uygunsuz şartlarda saklandığını gördük. Gazetecileri aradık. Haber yapılmasına rağmen hiçbir  tedbir alınmadı. Sonunda korkulan oldu ve tarihi saat çalındı. Ben antikacı olduğum için o saatin ne kadar kıymetli olduğunu iyi biliyorum.  Antika camiasında bilinen bir saatti” dedi.
“İHMALDEN  DOLAYI TARİHİ SAAT ÇALINDI”
 Tarihi saatin adeta göz göre çalındığını ifade eden Bursa Eski Eserleri Sevenler Derneği üyesi Ali Turan ise, “Camide restorasyon başlayınca,  içindeki antika eşyalar emniyetli olmayan bir depoda saklanıyordu.  Antika saat hırsızlar tarafından çalındı. Daha evvel yetkililere çalınma  riski olduğunu söylememize rağmen hiçbir tedbir alınmadı. İhmalden dolayı tarihi saat çalındı” şeklinde konuştu.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat