Tarım politikası memnun etti

Türkiye 17 Ekim 2016 19:39
Videoyu Aç Tarım politikası memnun etti
A
a

BTB Başkanı Özer Matlı, kararların uygulanmaya başlanmasıyla çiftçi ve tüketicinin kazançlı çıkacağını söyledi

Türk tarım ve hayvancılığında önemli iyileştirmelerin ilk adımı olarak hazırlanan Milli Tarım Politikası kararları, işlemlerinin büyük bölümü tarım ve hayvancılıkla ilgili olan Bursa Ticaret Borsası üyeleri tarafından memnuniyetle karşılandı. Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı, Milli Tarım Politikası kararlarının uygulanmaya başlanmasıyla Türkiye’nin kanayan yarası durumunda olan tarım ve hayvancılık sorunlarının giderilmeye başlayacağını ve hem çiftçi hem de tüketici kazançlı çıkacağını söyledi. Özer Matlı, “Milli Tarım Politikası oluşturulması konusundaki çalışmaları nedeniyle Bursa Ticaret Borsası üyeleri adına Başbakanımız Sayın Binali Yıldırım ile kendi içimizden çıkan birisi olan Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanımız Sayın Faruk Çelik’e ve tüm yetkililere teşekkürlerimizi sunarım” dedi.
KARARLAR ÇOK ETKİLİ OLACAK 
Milli Tarım Politikası kararlarının kısa sürede etkisini göstereceğini belirten Bursa Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Özer Matlı şu değerlendirmelerde bulundu: “Havza bazlı modelle üretimin desteklenmesi yıllardan beri arzu edilen üretim planlaması demek oluyor ki Türk tarımı için büyük bir yenilik olacaktır. Talebe göre arz belirlenecek, ayrıca çiftçi de artık ne ekeceğini kaça satacağını bileceği için ürününden para kazanacaktır. Mazot desteği ise çiftçinin ana girdilerinden birisi olan akaryakıt giderlerinin yarı yarıya azalması demek oluyor ki geçmiş zamanlarda pek çok kez söylenen ama bir türlü gerçekleştirilemeyen bir destek olacaktır. Böylece çiftçinin giderleri ve ürün maliyetlerinde önemli ölçüde azalma yaşanacaktır.Mera hayvancılığında ise atıl olan bölgeler destekleneceğinden daha ucuz bölgelerde katma değerli hayvancılık yapılmaya başlanacaktır. Yine hayvancılıkla ilgili olarak buzağı başına verilecek 750 liralık destekleme de yavruların ölü doğma ihtimalini azaltıp yeni doğanların bakımında ciddi bir etken olacaktır
Arazi toplulaştırması ise uzun yıllardır gündemdeki bir konu olarak bekliyordu. Hükümetimiz bu konunun da çözüme kavuşturulması konusunda çok önemli adım atmıştır.”
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat