Tarladaki kayba ‘dolu toplu’ çözüm

Gürsu 20 Ekim 2016 19:02
Videoyu Aç Tarladaki kayba ‘dolu toplu’ çözüm
A
a

Büyükşehir Belediyesi kuruluşlarından Tarım A.Ş.’ya bağlı Gürsu Hal İşletmesi’ne talip olarak adını Türkiye’ye duyuran Gürsu çiftçisinden, sebze ve meyve üreticilerini olumsuz doğa koşullarından kurtaracak dev bir adım atıldı.

Gürsu’da geçtiğimiz günlerde atıl haldeki hal hizmet binasının tekrar ekonomiye kazandırılarak, kurulacak yeni ek tesislerle Bursa’ya can simidi olmasını isteyen çiftçiler, 4 yıldır olağanüstü hava şartlarından ekonomik anlamda 300 milyon liraya yakın zarara uğrayınca, dolunun meyve ve sebze bahçelerine vereceği tahribatı önleyebilmek için proje geliştirdi. Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, “Ova, 4-5 yıldır çevresel felaketlere uğrayarak beklentilerin çok üzerinde tahribatlara maruz kaldı. Don ve doludan Gürsu diğer ilçelere oranla çok fazla etkilendi. Türkiye’de sadece tarım alanında değil, endüstriyel alanların da dolu yağışlarının etkisine girmemesini sağlayan bir sistemi ilçemize kazandırmak için görüşmelere başladık. Son 5 yıldır çiftçimiz dolu ve don felaketinden dolayı 300 milyon liradan fazla zarar etti. Dolu topu adı verilen bir sistem var. Bu cihazın bin ile 3 bin dönüm arasındaki arazilerde kullanılan 2 modeli var“ dedi.
MALİYETİ 5 MİLYON
Dönmez’in eleştirilerinden TARSİM de payını aldı. TARSİM’in dönüm üzerinden yaptığı sigortayı, verim üzerinden sigortaya dönüştürmesini isteyen Dönmez, “Örneğin, 2016 yılında Gürsu çiftçisinden TARSİM’in kasasına 9 milyon lira nakit girişi oldu. Son felaketlerle birlikte ovanın zararı yaklaşık 30 milyon lira, beklenen hasat da yüzde 50’lerde kaldı. TARSİM’in bize ödeyeceği rakam mevcut zararın ancak yüzde 20-30’luk kısmını karşılıyor. Çünkü TARSİM sisteminde birçok kalem sigorta kapsamında değil. Bu çerçevede olan çiftçimize oluyor. Doludan kurtulmanın yollarından biri de file sistemidir. Ovanın 35 bin dönüm olduğu üzerinden bir hesaplama yaparsak, bu sistem toplamda 100 milyona mal olacak. Her 5 yılda birde yırtılma ve yıpranma payı var. Oysaki dolu topu toplamda 5 milyon liraya mal olacak. Yıllık da yaklaşık 35 bin lira, 10 baskın yağış üzerinden maliyeti var. Dolunun etkisini kırarak yağışa döndüren bu sistemi Bursa’ya ilk kez biz kuracağız. Bununla ilgili tüm çalışmalarımızı tamamladık. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı hemşerimiz Sayın Faruk Çelik’ten bu konuda önümüzdeki hafta etüt projemizle giderek çiftçimize destek isteyeceğiz” dedi.
ŞİRKETLERE TALİBİZ
Tarım A.Ş.’nin Gürsu’daki yatırımlarına da değinen Gürsu Ziraat Odası Başkanı Kamil Dönmez, meyve işleme ve soğuk hava depolarının işletilmesine yönelik değerlendirmelerde bulundu. Dönmez, “Tarım A.Ş. Gürsu Hali’nde önemli bir yatırıma imza atacak. Bin kişiye ekmek verecek olan tesisler için Gürsu’da üretici kooperatifleri ve STK’ların liderliğinde, her birimden 10 kişilik bir heyet kurduk. Bu heyetin çalışmaları neticesinde, ilçemizde kurulacak 5 bin tonluk işleme ve soğuk hava deposunun tamamına ya da belli bir ünitesine, işletmeye veya ortak olmaya hazırız. Ciddi bir kalkınma sağlayacak bu projenin de her zaman destekçisi olduk. Büyükşehir Belediyesi bünyesinde işletmecilik yapan BURFAŞ’ın bazı mekanlarında Bursa özelinde marka değeri olan tarım ürünlerinin belirli günlerde, sabit kalacak tonajlarda, halka meyve ve sebzenin üretici fiyatı ile satılacağı Tarım Evi açılması için Büyükşehir Belediye Başkanımız Recep Altepe’den talep bulunacağız. Şüphesiz, çiftçi kazanırsa Bursa kazanır” şeklinde görüşlerini dile getirdi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat