Loading...

Tatile çıkarken canımızdan olmayalım!

Bursa 18 Ağustos 2018 22:02
Videoyu Aç Tatile çıkarken canımızdan olmayalım!
A
a

Kurban Bayramı tatili başlarken, TMMOB MMO Şube Başkanı Fikri Düşünceli, araç sürücülerini olası kazalara tedbirli olmaları konusunda uyararak, “Ramazan Bayramı’nda gerçekleşen kazalardaki üzücü tabloyla tekrar karşılaşmayalım” şeklinde konuştu.

Yaz aylarına denk gelen Kurban Bayramı tatili, vatandaşlarımız açısından yoğun kent yaşamından kaçıp memleketlerine, tatil köylerine gitmek için adeta bir fırsat teşkil ediyor. Fakat gerekli tedbirler alınmazsa,  tatil öncesi ve sonrasında özellikle karayollarında yaşanacak trafik yoğunluğu, her yıl yaşadığımız acı tabloyla tekrar karşılaşmamıza yol açabilir.  Gazeteniz Yeni Marmara’ya bu konuda açıklamalarda bulunan TMMOB MMO Şube Başkanı Fikri Düşünceli, “TUİK istatistiklerine göre 2016 yılında kara yollarında yaşanan 1.182.491 kaza; 7.300 vatandaşımızın ölmesi, 303.812 vatandaşımızın ise yaralanması ile sonuçlanmıştır. Yaşanan kazaların % 89,59’u sürücülere; % 8,73’ü yayalara; % 0,81’i yola; % 0,47’si ise araçlara ait kusurlardan kaynaklanmaktadır. Trafik Eğitim ve Araştırma Dairesi Başkanlığı’nın verilerine göre ise, kaza yapan araçların çok büyük bir kısmını otomobiller oluşturmaktadır. Yaşanan kazalarda; araç hızını yol, hava ve trafiğin gerektirdiği şartlara uydurmamak; kavşak, geçiş önceliğine uymamak; manevraları düzenleyen genel şartlara uymamak gibi nedenler sürücüye ait kusurların başında yer almaktadır” ifadelerini kullandı. KORKUNÇ TABLOYLA KARŞILAŞMAYALIM

Ramazan Bayramı’nda yaşanan üzücü tablonun tekrar yaşanmaması için uyarılarda bulunduğunu belirten Düşünceli, “Geçtiğimiz Ramazan Bayramı kısa olmasına rağmen,  kaza verileri de yine çok ürkünç bir tabloyla bizi karşı karşıya bırakmıştır. Arife gününden bayramın son günü gece yarısına kadar 84 kaza yaşanmış, yaşanan kazalarda 67 vatandaşımız hayatını kaybederken 341 vatandaşımız da yaralanmıştır. Benzer üzücü tabloyla tekrar karşılaşmamak için, TMMOB Makina Mühendisleri Odası olarak vatandaşlarımıza yapacağımız birkaç önerinin faydalı olacağını düşünmekteyiz” dedi. 


BU UYARILARA UYUN!

Başkan Fikri Düşünceli, yapılması gerekenleri şöyle sıraladı: 
• Araçların uzun yol bakımı mutlaka yapılmalıdır. Bunlar; ön düzen, tekerler, fren sistemi,       elektrik sistemi (akü, farlar, sinyaller, korna ve silecekler) ve yakıt sistemi bakımlarıdır. Ayrıca stepne lastikleri hazır olmalı; lastik havalarının kontrolleri yapılmalı, üretici firmalar tarafından belirlenen hava basınçlarının aynı olup olmadığına dikkat edilmelidir. Özellikle gece yolculukları için uzun ve kısa far ayarları yapılmalı; sağ, sol ve dikiz aynaları sağlam ve temiz olmalıdır.
• Araçlardaki ilk yardım çantası, üçgen reflektör, yangın söndürme cihazı, çelik halat, takoz gibi önem arz eden ekipmanların yola çıkmadan önce tam ve eksiksiz olduğu kontrol edilmelidir.
• Sürücü ve yolcular, seyahat esnasında emniyet kemerlerini mutlaka takmalıdırlar. Yük ve yolcu standartlarına uyulmalı, araçlarda fazla yolcu bulundurulmamalı, gereksiz ve görüşü kapatacak yüklerden kaçınılmalıdır.
• Uykusuz ve yorgun yola çıkılmamalıdır. Sürücüler, bayram yoğunluğu nedeniyle uzun süre trafikte kalacaklarını gözeterek yola çıkmadan önce yeteri kadar dinlenmeli, 2-3 saatte bir mutlaka mola vermelidirler.
• Uzun mesafeli yolculuklarda, mümkünse iki sürücü ile yola çıkılmalıdır. Yolculuk öncesi, görüşü engelleyen, refleksleri ağırlaştıran ilaçların alınmaması hususunda özenli davranılmalıdır.
• Hatalı sollama yapmaktan kaçınmalı; virajlarda, kavşaklarda ve tepe üstleri gibi görüş mesafesinin dar olduğu yerlerde hızlarını düşürüp sakin ve sabırlı araç kullanmaya özen göstermelidirler.
• Yolculuk esnasında trafik kurallarına, trafik görevlilerine; yol bakımı yapılan noktalardaki işaret ve işaretçilere dikkat edilmelidir. Kesinlikle acele edilmemeli, yüksek hız yapılmamalı, hız limitlerine mutlaka uyulmalıdır. Ana yollarda, kavşaklarda ve görüşün olmadığı yerlerde araç park edilmemeli; park zorunlu ise trafiği tehlikeye düşürmeyecek uygun yerlerde yapılmalı; gerekli emniyet tedbirleri alınmalı, dörtlüler ve reflektif ikazlar mutlaka kullanılmalıdır.
•Vatandaşlarımıza güvenli ve konforlu ulaşımı sağlamakla yükümlü olan şehirlerarası otobüs firmalarına da hatırlatmamız gereken kimi noktalar bulunmaktadır. Şehirlerarası yolcu otobüs ve minibüs sürücülerinin ehil ve tecrübeli olmalarına; SRC ve psikoteknik belgelerinin bulunmasına dikkat edilmelidir. Araçların mutlaka km bakımlarının düzenli olarak yapılmış olması gerekmektedir. Uzun mesafelere, aynı niteliklere sahip yedek sürücü ile çıkılmalı; 2-3 saatte bir mola verilmelidir. Limitlerin dışında fazla yolcu ve aşırı yük alınmamalı, hız limitlerine uyulmalı ve gerekli belgelerin araçta hazır olması sağlanmalıdır.

 
Kaynak : ÖZLEM ATAÇ/ ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat