Loading...

TDK'da rezalet! 'Boşnak' yazıp aratanlar...

Türkiye 14 Eylül 2018 12:19
Videoyu Aç TDK'da rezalet! 'Boşnak' yazıp aratanlar...
A
a

Türk Dil Kurumu'nun resmi internet sitesinde Boşnak kelimesinin anlamını yazıp aratanlar, karşılarına çıkan "Kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" tanımlaması karşısında neye uğradığını şaşırdı.

Türk Dil Kurumu (TDK) internet sitesinde yer alan 'Büyük Türkçe Sözlük' kısmında 'Boşnak' kelimesini aratanlar çıkan tanım karşısında büyük bir şok yaşadı.

"KOCASINDAN KAÇARAK BAŞKASIYLA EVLENEN KADIN"

TDK, Boşnak kelimesinin birinci anlamını, "Kocasından kaçarak başkasıyla evlenen kadın" olarak tanımladı. Bu tanımın, "Türkiye Tükçesi Ağızları Sözlüğü"ne dayandırıldığı görüldü. Boşnak kelimesinin kamuoyunca bilinen manası ise ikinci tanımda yer aldı.

SOSYAL MEDYADA BÜYÜK TEPKİ

Boşnakların, TDK'nin sitesindeki "Boşnak tanımı" karşısında büyük bir şaşkınlığa uğradıkları belirtildi. Sosyal medyada TDK'nin bu tanımına tepki gösterildi ve Boşnaklara saygısızlık yapıldığı ifade edildi. TDK'nin "Türkiye Türkçesi Ağızları Sözlüğü"ne dayandırdığı bu tanımın, Türkiye'de "nerede, hangi ağız" tarafından kullanıldığı bilinmezken, söz konusu ifadelerin "Boşnak tanımından" kaldırılması talep edildi.

SİTEDEN KALDIRILDI

Gelen tepkilerin ardından söz konusu tanımın TDK'nın sitesinden kaldırıldığı gözlendi. Arama kısmına 'Boşnak' yazınca artık sadece 'Bosna halkından veya bu halkın soyundan olan kimse' tanımı karşınıza çıkıyor.
 

 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat