Topraklarımızın gelincik çiçekleri kadınlarımız

Bursa 15 Ekim 2016 19:12
Videoyu Aç Topraklarımızın gelincik  çiçekleri kadınlarımız
A
a

AK Parti Bursa Milletvekili Emine Yavuz Gözgeç, katıldığı Bursa 9.Uluslararası Hayvancılık ve Ekipmanları Fuarı’nda 15 Ekim Dünya Kadın Çiftçiler Günü ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Milletvekili Gözgeç, 15 Ekim’in BM tarafından Dünya Kadın Çiftçiler Günü olarak ilan edildiğini hatırlatarak, “Bu günün kadın çiftçilerimize ayrılma sebebi,çiftçi kadınlarımızın  toplumdaki önemine vurgu yapıp statülerini arttırarak kamuoyunun kadın çiftçilerin sorunları ve ihtiyaçları hususunda dikkatini çekmektir. Ancak kadın çiftçilerimize sağlanacak destekler doğrultusunda tarımsal üretim ve verimi artar hale gelir. Kadınlar ekonomik ve sosyal alanda güçlendirildiğinde, sosyal gelişme ve sürdürebilir kalkınma için aktif ve devamlılığı olan birer üretici olurlar” dedi.
Gözgeç; ülkemizde tarımın, tarımsal üretimin ve bu bağlamda kadının rolü ve önemini çok iyi bildiklerini ve bu yönde çalışmalar yürüttüklerini söyledi. TBMM Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu olarak, 1 Kasım seçimlerinin ardından ilk ele aldıkları konuların başında kırsalda kadının güçlenmesinin geldiğini belirten Gözgeç, şöyle devam etti:
KADINLAR GÜÇLENMELİ
“Başkanlığını yürütmekte olduğum bu alt komisyon sene başından bu yana çalışmalarını yürütmektedir. Kırsal alanda kadının güçlenmesi, eşitsizliklerin yok edilmesi ve kadınların kırsal kalkınmadaki rolünün artması noktasında çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Özellikle kırsaldaki kadınların ekonomik olarak güçlenmesi, kadın girişimciliğinin artması ve kadının tarım dışı sektörlerde de daha fazla yer alması hususlarını çok önemsiyoruz. Çünkü kırsalda kadının ekonomik olarak güçlenmesi, hem mevcut eşitsizliklerin azaltılmasına katkı sağlayacağı gibi ülkemizin kalkınmasına katkı sağlayacaktır. Bizde bu maksatla Kadın Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu altında 7 milletvekilinden oluşan Kırsalda Kadının Güçlenmesi Alt Komisyonu’nu kurduk. Bu vesile ile fuara katılan bütün katılımcılara teşekkür eder, topraklarımızın gelincik çiçekleri olan siz değerli çiftçilerimizin Dünya Çiftçi Kadınlar Gününü kutlarım.”
Milletvekili Gözgeç daha sonra fuar alanını ve üretici kadınların ürettikleri ürün stantlarını gezerek bilgiler aldı.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat