Türkiye'nin en büyük termal hastanesi Bursa'da

Bursa 22 Eylül 2016 20:21
Videoyu Aç Türkiye'nin en büyük  termal hastanesi Bursa'da
A
a

15 Temmuz başarısız darbe girişiminin ardından Kanun Hükmünde Kararname ile Çekirge Asker Hastanesi iken Sağlık Bakanlğı'na devredilen Şehit Yarbay İlker Çelikcan Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi, yenilenen yüzüyle Türkiye'nin en büyük termal terapi merkezi olma yolunda ilerliyor.

Bursa Kamu Hastaneleri Birliği Genel Sekreteri Prof Rüstem Aşkın, Türkiye'de en ileri rehabilitasyon teknolojisini termal su ile birlikte kullanarak bu merkezi Türkiye'nin en büyük ve en önemli merkezi yapmak istediklerini, Bursa'nın sağlık turizmine de katkı sunacaklarını söyledi. Prof Rüstem Aşkın, hastanenin yeni başhekimi Operatör Doktor İdris Ahmet Çakır ve diğer başhekimlerle birlikte Çekirge'deki hastanede basın toplantısı düzenledi.
10 MİLYON HASTA
FETÖ soruşturmaları ve devredilen hastaneler hakkında bilgi veren Prof Rüstem Aşkın, "Hedefimiz burayı Türkiye'nin en büyük termal terapi hastanesi haline dönüştürmek. Bir yılda bu hedefe ulaşmak istiyoruz. 217 olan yatak kapasitesi 300'e ulaşabiliyor. Bursa'da yılda 10,5 milyonun üzerinde hasta bakıyoruz, 50 milyon sağlık işlemi yapıyoruz. Elbette eksiğimiz olacak. 50 milyon işlemde 50 bine yakın eksiklik olacaktır. Bursa'nın yanısıra Bilecik, Yalova, Balıkesir, Çanakkale gibi çevre illere de hizmet veriyoruz. Yılda 3,5 milyon acil hastaya bakıyoruz. FETÖ soruşturması kapsamında Bursa'da biri uzman doktor 40 sağlık personeli ihraç edildi, 21'i uzman hekim 149 sağlık personeli açığa alındı. 13 personelimiz ise göreve iade edildi. Terör örgütü operasyonlarıyla eksilen sağlık personellerini de hesaba katarsak, personelimiz eşi görülmemiş özveriyle çalışıyor. Ayda 7-8 nöbetle çalışan hemşire, 4- 5 nöbetle çalışan hekimlerimizi minnetle anıyorum." dedi.
BAHAR HASTANESİ
Prof Rüstem Aşkın, Bursa'nın en büyük sıkıntısı olan yoğun bakım yatak kapasitesini 532'ye çıkardıklarını, 52 yeni yoğun bakım, 128 palyatif bakım yatağı açtıklarını hatırlatarak, "Enfeksiyon ve solunum sıkıntısının yanısıra, mevsimsel salgınlar haricinde yoğun bakım ünitelerimiz yeterli. Ancak biz yine de tedbirlerimizi alıyoruz. İnegöl Devlet Hastanesi tek başına 52 palyatif yatağıyla Türkiye'nin en büyük palyatif yatağa sahip hastanesidir. FETÖ soruşturması kapsamında Sağlık Bakanlığı'na devredilen ve Bursa Devlet Hastanesi'nin ek binası olan Eski Bahar Hastanesi'nde günde ortalama bin hastaya, eski adı Rentıp olan Yüksek Eğitim Araştırma Hastanesi Nilüfer Ek binasında ise günde 600 hastaya hizmet veriyoruz" diye konuştu. Prof. Rüstem Aşkın, İnegöl, Orhaneli, Mudanya, İznik, Karacabey, Mustafakemalpaşa Devlet Hastaneleri'nin hizmete açıldığını, Gürsu'nun bu ay içerisinde geçici kabulünün yapılacağını, Orhangazi'de de ilk ameliyatın bugün  (dün) gerçekleştirildiğini kaydetti.
İLERİ TEKNOLOJİ
Aşkın, "Gemlik Devlet Hastanesi ve Yüksek İhtisas Eğitim Araştırması Hastanesi'ne bağlı ek bina bu yıl sonunda bitebilir." şeklinde konuştu.Çekirge'deki İlker Çelikcan Fizik Tedavi Rehabilitasyon Hastanesi'nin başhekimi Operatör Doktor İdris Ahmet Çakır da, yatak doluluk oranlarının yüzde 40 olduğunu, kaliteyi düşürmeden bunu arttıracaklarını, 20 uzman hekim, 204 personelle hizmet verdiklerini ifade ederek, "Türkiye'de en ileri rehabilitasyon cihazlar; teknolojiler ne varsa, bunun içerisine her türlü robotik rehabilitasyon dahil olmak üzere çocuk ve erişkin hastalar için en ileri teknolojiyi buraya kazandıracağız. Çok güzel termal suyumuz var. Bunun kıymetini bilmeliyiz." diye konuştu.Basın toplantısında Yüksek İhtisas Eğitim Araştırma Hastanesi'nin başhekimi Doç. Dr Soner Cander ile Bursa Devlet Hastanesi'nin başhekimi Halil Karahan da gelinen süreçlerle ilgili bilgi verdi.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat