Türkiye ve Çin arasında 3 tarihi protokol imzalandı

Dünya 4 Eylül 2016 17:22
Videoyu Aç Türkiye ve Çin arasında 3 tarihi protokol imzalandı
A
a

Türkiye, Çin'deki G20 Zirvesi'nde stratejik enerji hamlesinde bulundu. Enerji Bakanı Albayrak, üç tarihi protokole imza attı. İlk nükleer reaktörün 2023'te devreye alınacağını söyleyen Albayrak, "Tüm dünyada helal olan, Türkiye'ye haram deniyorsa orada bir numara vardır" dedi

Çin'in Hangzhou kentinde düzenlenen G20 Devlet ve Hükümet Başkanları Zirvesi'ne katılan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak, Çin Halk Cumhuriyeti ile tarihi öneme sahip 3 protokole imza attı.

Nükleer, yenilenebilir enerji ve kömür sektörü alanında protokoller imzalayan Bakan Albayrak, Türkiye'nin nükleer enerji çalışmalarındaki yol haritası hakkında da önemli bilgiler verdi.
lk nükleer reaktörün 2023'te devreye alınacağını, 2030'a kadar Türkiye'nin enerjideki kurulu gücünün yüzde 10'unu karşılayacak şekilde 3 nükleer santrale sahip olacağını söyleyen Albayrak, "60 yıldır tüm dünyaya helal olan bir teknoloji, 'Türkiye'ye haram' deniliyorsa, orada bir numara var demektir" diye konuştu. Albayrak bu yıl sonuna kadar güneş ve rüzgârda da iki büyük ihaleye çıkılacağını açıkladı. G20 Zirvesi'ne katılmak üzere Çin'de bulunan Cumhurbaşkanı Erdoğan'a refakat eden Enerji Bakanı Albayrak, Türkiye'nin enerjide gelecek vizyonunu belirleyecek üç önemli protokole imza atarken, enerji alanıyla ilgili kritik açıklamalarda da bulundu. Nükleer enerji başta olmak üzere güneş ve rüzgâr enerjileriyle ilgili de önemli projeleri anlatan Bakan Albayrak şöyle konuştu:
* 3 TARİHİ PROTOKOL: Çin tarafı ile enerji alanında üç mutabakat zaptı imzaladık. Nükleer, yenilenebilir enerji ve kömür. Üçüncü nükleer santral ABDÇin konsorsiyumunun talip olduğu bir proje. Önümüzdeki günlerde konsorsiyumla birlikte üçüncü nükleer santralin saha seçimi ve fizibilite ile ilgili açıklamalar da yapılacak.
* 17-18 KRİTERİMİZ VAR: İlk iki nükleer santralimiz Akkuyu ve Sinop olacak. Üçüncüsü ile ilgili saha çalışmaları bir noktaya geldi, hangi bölge olacağı henüz belli değil. Burada duygusal değil 17-18 kritere göre hareket ediyoruz. Bunların içinde depremsellik, su yollarına yakınlık, hava yollarının kesişimi, askeri bölge ve diğer kriterler var. Bunlara göre seçim yapılıyor. Haritalarda birkaç yer öne çıkıyor. Bunun için üst düzey istişare ile stratejik bir karar verilecek.
* JAPONYA İLE ANLAYIŞ BİRLİĞİ BELGESİ İMZALANACAK: Türkiye'nin 2023-2030 hedefleri var. Nükleer bunun içinde önemli bir yer tutuyor. 2023-2030'un Türkiye'si 120- 150 bin megavat kurulu gücü ifade ediyor. Bunun yüzde 10'u, 10-15 bin megavatı nükleerden sağlanacak. Japonya ile de nükleeri hızlandırmak için bir anlayış birliği belgesi imzalayacağız. Türkiye'nin teknoloji ile ilgili iyileştirme beklentisi var. Burada zaman kaybetmemek için 2023-2030 yıllarını kapsayan planda ilk reaktörü devreye almak istiyoruz.
* TÜRK AKIMI'NDA İLK İZİNLER VERİLDİ: Rusya ile İstanbul'da mevcutların yanı sıra potansiyel projeleri de görüştüğümüz verimli bir toplantı gerçekleştirdik. Türk Akımı'nın birinci fazı ile ilgili beklenen izinlerin onayını gerçekleştirdik. Türkiye'nin enerji arz güvenliği ve bölgesel enerji projesi olarak Türk Akımı 24 Kasım 2015'e kadar masadaydı. Proje ile ilgili süreç olumlu ilerliyor. Gaz konusunda sessiz ve derinden önemli adımlar atıyoruz. Türkiye'nin bir kaynağa, bu kaynağın bir yapıya bağlı olmaması konusunda çalışmalarımız var. Rusya uzun bir süredir önemli bir ortağımız. Yeni ve farklı işbirlikleri yolunda adımlar atacağız.
* AKKUYU'DA SÜREÇ HIZLANIYOR: Ciddi yavaşlayan Akkuyu süreci hızlanıyor. Rosatom ekibi Türkiye'ye geliyor. Enerji, turizm, tarım gibi ticari ve ekonomik konuların yanı sıra Rusya Devlet Başkanı Putin ile Suriye ve bölgesel konuları da görüşeceğiz.
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat