Türkyılmaz’ın Kanuna Aykırı Oy Kullandığı İddiası

Bursa 3 Eylül 2016 21:09
Videoyu Aç Türkyılmaz’ın Kanuna Aykırı Oy Kullandığı İddiası
A
a

Bir Oy Farkıyla Plan Değişikliği Meclisten Geçerken, Türkyılmaz, “Gerçekten Bilmiyordum. Konu Büyükşehir’Den Tekrar Meclise Gelecek” Dedi.

Mudanya Belediye Meclisi AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, Başkan Hayri Türkyılmaz’ın, kendi yakınlarına ait yerin plan değişikliğiyle ilgili maddenin görüşüldüğü oturumu bizzat yöneterek oy kullanmasının kanunlara aykırı olduğunu söyledi. Bir oy farkıyla plan değişikliği meclisten geçerken, Türkyılmaz, “Gerçekten bilmiyordum. Konu Büyükşehir’den tekrar meclise gelecek” dedi.
AK Parti Grup Sözcüsü Kadir Kahraman, temmuz ayındaki meclis toplantısında, Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz’ın aile mensuplarının olduğu yerin imar planı değişikliğinin 5393 sayılı kanuna aykırı yapıldığını söyledi. Kadir Kahraman, bu madde görüşülürken Hayri Türkyılmaz’ın meclis yönetimini başkan vekiline devredip, kendisinin de oy kullanmaması gerektiğini hatırlatarak, “Bu yanlışın izahı var mı?” diye sordu.
Belediye Başkanı Hayri Türkyılmaz, meclis öncesinde kendisinin grup toplantısına katılamadığını, konuyla ilgili grup sözcüsü ve yazı işleri müdürünün de kendisini uyarmadığını söyledi. Meclise havale edilen dosyaların kime ait olduğunun kendisi için hiçbir önemi olmadığını belirten Hayri Türkyılmaz, “Evraklar meclise havale edilir, komisyonlar inceler. Doğruysa yapılır, yanlışsa reddedilir. Asla bilmiyordum. Bilseydim zaten meclis yönetimini başkan vekiline bırakırdım. Gerçekten bilmiyordum. Hemen öğrendiğim gibi yazı işleri müdürü arkadaşımıza talimat verdik. Bursa Büyükşehir Belediyesi’nden İmar ve Bayındırlık Komisyonu Başkanı Atilla Ödünç ile görüşüldü. Konu tekrar gelecek. Benim olmadığım şekilde, kanunen yapılması gereken yapılacak. Zaten asla böyle bir şeye izin vermeyeceğimi herkesin bilmesini istiyorum” diye konuştu.
Karar bir oy farkıyla meclisten geçmişti
Hatırlanacağı gibi, CHP’den 5, AK Parti’den 2 meclis üyesinin mazeretli olarak katılamadığı meclis toplantısında, imar komisyonundan gelen rapor görüşülmüş, Güzelyalı Eğitim Mahallesi’ndeki 1985 ada, 1 parsele ait imar planı değişikliği, MHP ve AK Parti grubunun 9 ret oyuna karşılık, Başkan Hayri Türkyılmaz dahil CHP’lilerin 10 evet oyu ile oy çokluğuyla kabul edilmişti.
1000
icon
Sinan Şentürk 4 Eylül 2016 12:48

Aynı konu ile ilgili olarak daha önceki oylamada kurala uyup oy kullanmadı Hayri Başkan. Bu oylamada ise 9=9 eşitliği olunca, eşitsizliği bozmak için oy kullandı. Yerse diye? Ama Mudanya yemedi. Bu işlerde gelen dosyanın kime ait olduğunu bilmemek mümkün mü? Kendisi basın toplantısında ben önüme gelen bütün evrakları tek tek okuyorum demişti. Bir de meclis toplantısından bir gün önce grup toplantısı yapıldı ve bütün konular konuşuldu. Türkyılmaz'ın haberi olmaması imkansız ve gerçeğe aykırı beyanlarda bulunuyor.

0 1 Cevap Yaz
hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat