Loading...

Uludağ Üniversitesi Birleşmiş Milletler gibi

Bursa 8 Ocak 2018 11:13
Videoyu Aç Uludağ Üniversitesi Birleşmiş Milletler gibi
A
a

Uludağ Üniversitesi’nde 120 farklı ülkeden 5 bine yakın öğrenci eğitim görüyor.

Göreve geldiklerinde 2 bine yakın yabancı öğrenci olduğunu ifade eden Uludağ Üniversitesi Rektörü Yusuf Ulcay, yeni sistemle yabancı öğrenci sayısında ciddi bir artış olduğunu söyledi. Şu anda uludağ Üniversitesi’nde eğitim gören 5 bine yakın yabancı uyruklu öğrencinin olduğunu belirten Ulcay, “Yabancı uyruklu öğrenciler, en çok tercihini tıp fakültesinden yana kullanıyor.

Ancak oradaki kontenjanımız 40 olduğu için diğer bölümlere de ilgi gösteriyor. Türkiye’de 140’ın üzerinde farklı ülkeden öğrenci bulunurken, Uludağ Üniversitesi’ne 120 farklı ülkeden gelen öğrenci var. Bu bizim için ne kadar iyi iş yaptığımızın göstergesidir.

 En çok öğrencimiz 750 kişiyle Azerbaycan olurken, Suriye'den 450, Türkmenistan, Afganistan, Kosova ve Arnavutluk gibi ülkelerden 100’ün üzerinde öğrencimiz var. Bu yıl Endonezya’dan da 100’ün üzerinde öğrenci kaydını yaptırdı” dedi.

Yabancı öğrenci sayısındaki artışın yeni sistemle doğru orantılı olduğunu ifade eden Ulcay, “Bugüne kadar Türkçe öğrenmiş veya Türkçe okumak isteyenlere imtihan yapıyorduk.
 Onun için öğrenci sayımız binin altında kalıyordu. Bu sene 10 farklı ülkeye gittik. 12 merkezde o ülkelerin dili ile imtihan yaptık.
 Bu seneki planımız 20’nin üzerindeki ülkede daha farklı lisanlarda sınavlar açmaktır. Bu da öğrencilerin bizi seçmesinde etkili oluyor” diye konuştu.
Kaynak : İHA
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat