Loading...

Uluslararası İmam Hatipler Bursa’da buluştu

Bursa 23 Nisan 2018 22:01
Videoyu Aç Uluslararası İmam Hatipler Bursa’da buluştu
A
a

Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından Bursa’da ilki gerçekleştirilen ‘Yedi Bölgeden, Yedi Kıtaya’ Uluslararası İmam Hatip liseleri öğrenci sempozyumu Ördekli Kültür Merkezi’nde gerçekleştirildi.

‘Yedi Bölgeden, Yedi Kıtaya’ Uluslararası İmam Hatip liseleri öğrenci sempozyumu Milli Eğitim Bakanlığı Din Eğitimi Genel Müdürlüğü tarafından gerçekleştirildi. Sempozyumda 7 farklı Uluslararası İmam Hatip Lisesi’nden, 20 farklı ülkeden, 32 öğrenci katıldı. Sempozyuma Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz, Din Öğretimi Daire Başkanı Mustafa Yıldız,  Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Selahattin Dülger katıldı. Sempozyumun açılış konuşmasını gerçekleştiren Uluslararası Murat Hüdavendigar Anadolu İmam Hatip Lisesi Müdürü ev sahibi Mehmet Türkmen: “Ümmetin umudu yarınlarımızın teminatı ve medeniyetin gücüne inanan bir gençliğin yetişmesi için durmaksızın çalışmaya devam ediyoruz. Bugün de Din Öğretimi Genel Müdürlüğümüzün koordinasyonu ile ev sahipliğini yaptığımız, teması ‘Yedi Bölgeden, Yedi Kıtaya’ diye markalaştırmaya gayret ettiğimiz sempozyumda bir araya gelmiş bulunuyoruz. Donanımlı, özgüveni yüksek, düşünen, araştıran, sorgulayan, meseleleri müzakere eden,  bilimsel çalışmalara da katkı sunabilmek amacıyla bu çalışmaları çok başarılı buluyorum. Bu işlerin bir motor gücü, bir itici gücü var. Bize destek verenlere teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.
“SU UYUR, DÜŞMAN UYUMAZ”
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, “Türkiye dünya coğrafyasında önemli bir noktada, tabi bu coğrafya içerisinde Bursa da farklı bir önem arz ediyor. Dünya siyasetinde her dönem sıkıntılı zamanlar geçiyor. Bu dönem belki de en önemli süreçlerden birinden geçiyoruz. Suriye’deki olaylar, Irak’taki olaylar. Haçlı orduları bir araya gelmiş. Hepsi çevremizde hedef Türkiye, dolayısıyla bununla mücadele yüz yıl önce olduğu gibi Çanakkale’de bu millet başardı. Su uyur, düşman uyumaz misali bunlar çalıştılar yine geçtiğimiz yıl 15 Temmuz’da pervasızca ve hiç düşünmeden bu ülkeyi işgale giriştiler. Bu millet aynı ruhla yeniden ayağa kalktı ve bunları püskürttü” diyerek konuşmasını tamamladı.“İSLAM DÜNYASININ LİDER ADAYLARI BURADA YETİŞECEK”
Bursa Milli Eğitim Müdürü Selahattin Dülger ise, “Kardeşlik modeli sunan ve gelecek inşa eden misyonuyla Uluslararası İmam Hatip liseleri konulu sempozyumda, “İslam dünyasına lider adaylarının yetiştirilmesini hedefleyen Uluslararası İmam Hatip Liselerinde dünyanın her bir yerinden gelen gençlerimizin ülkemizdeki gençlerle kurulan bağ ve diyalogun göstergesi elde edilmiş olacak. Okuyan, düşünen, araştıran, üreten, bilgi ekmek yolunda giden, çağın gerektiği beceriler ile yetişmekle birlikte, bu bilgi ve becerileri yaşadığı ülke için de kullanabilen gençler bu projenin temel hedefi oldu. İnşallah sempozyum hayırlara vesile olur. Her birimiz girdiğimizden farklı bir şekilde bu salondan çıkarız” dedi.

“İMAM HATİPLERDEN ARTIK DÜNYA ŞAMPİYONLARI ÇIKIYOR”
Milli Eğitim Bakanlığı Din Öğretimi Genel Müdürü Nazif Yılmaz artık İmam Hatip Liselerinden dünya şampiyonlarının çıktığını ifade etti. İmam Hatip Liselerinden artık dünya şampiyonlarının çıktığını vurgulayan Yılmaz, “Burada iki gün boyunca Uluslararası İmam Hatip Liselerimizde eğitim gören dünyanın yedi kıtasından gelen yavrularımız sempozyumun gerçek sahipleridir. Ben size Türkiye’de ve dünyada olan İmam Hatip Liselerimiz ile ilgili bilgi aktarayım. Türkiye’de hamdolsun şu anda 1.358.000 öğrencisiyle İmam Hatip okullarımız yoluna devam ediyor. Artık şampiyonlar çıkmaya başladı. Arapça konuşulan ülkelerin iştirak ettiği 53 ülke arasında Türkiye’miz Arapça münazara yarışmasında dünya birincisi oldu. Bizim dokuz yıldır gerçekleştirdiğimiz sizlerin de yakinen bildiği Arapça bilgi ve etkinlik yarışmaları var. Bu yarışmalarda biz bir münazara kategorisi açmıştık. Münazara kategorisi iki yıldır da İzmir Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi münazara şampiyonu oldu. Tabi bu yavrularımız Katar’da 53 ülkenin katıldığı Arapça münazara yarışmasına katıldılar. Bu yavrularımızın hepsi Türk çocukları, en son Lübnan’ı elediler. Güncel konular ve Arapça münazarada dünya şampiyonu oldular” şeklinde konuştu. İMAM HATİPLERİN TARİHSEL GELİŞİMİ ANLATILDI
Sempozyumda öğrencilerin sunumlarının öncesinde konuşan Bursa Murat Hüdavendigar Uluslararası İmam Hatip Liseleri Akademik Danışmanı Yard. Doç. Dr Mustafa Öcal ise, İmam Hatiplerin tarihsel gelişimini anlattı. Ardından sunumlarına geçilen toplantıda öğrenciler: Küreselleşme sürecinde din eğitimi, Afrika ve Ortadoğu’da din eğitimi, Hint alt kıtasında din eğitimi,  günümüz İslam dünyasında kardeşlik ve dayanışma ruhu, Ben ve öteki değil Biz ve hepimiz, İnternet ve sosyal medya bağlamında bilgi teknolojilerinin din eğitimine etkileri, İslam kültür ve medeniyetinin oluşumunda dil ve edebiyat, İslamofobi algısı ve mücadele yöntemleri, İmam Hatipli gözüyle cihad ibadeti ve daha bir çok konuda sempozyum sunumu gerçekleştirdi. Ayrıca sempozyumda daha önceki mezunlar da tecrübelerini paylaştı. Sempozyumun bitişinin ardından, oturumu gerçekleştiren öğrencilere katılım belgeleri takdim edildi. Birlikte hatıra fotoğrafı çekildi.

 
Kaynak : Burhan HACIOĞLU - ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat