Üniversitesi'nin dev projesinde imzalar atıldı

Bursa 20 Kasım 2016 13:16
Videoyu Aç Üniversitesi'nin dev projesinde imzalar atıldı
A
a

Uludağ Üniversitesi’ni daha modern ve yaşanabilir bir alan haline getirecek olan Sosyal Yaşam Merkezi’nin protokolü imzalandı. Toplam 80 milyon Dolar maliyeti ile Bursa’nın da önemli projeleri arasına girecek Sosyal Yaşam Merkezi’nin 2018 yılında hizmete açılması planlanıyor.

Uludağ Üniversitesi, vizyon projelerinden birisi olan Sosyal Yaşam Merkezi ihalesini geçtiğimiz ay tamamladı. Üniversite yönetimi ihaleyi kazanan Ankara firması  YDA Grup ile protokol imzaladı. Törene UÜ Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay,  YDA İnşaat San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, rektör yardımcıları, YDA Grup yöneticileri ile çok sayıda akademisyen katıldı.
PROJE  BİLİMSEL YARIŞTA ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ’Nİ ÖNE ÇIKARACAK
Protokol  imza töreninde konuşan Uludağ Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yusuf Ulcay,  göreve geldiklerinde yeni bir sloganla yola çıktıklarını söyledi. 3. Nesil Üniversite  anlayışı ile üniversiteyi  geleceğe hazırlaya çalıştıklarını vurgulayan Rektör Yusuf Ulcay, bu anlayışın da büyük bir dönüşüm ve gelişim gerektirdiğinin altını çizdi.
Sürecin hızla yürütüldüğünü kaydeden Rektör Ulcay; “Bu hemen bugünden yarına olabilecek bir iş değil. Dönüşüm bir zaman alacak. Bizler de göreve geldiğimiz ilk günden itibaren değişim ve dönüşüm için adımlarımızı atıyoruz. Herkesin yaptığı şeylerden farklı bir şeyler yapıyoruz. Üniversitelerin de birer kurum olarak eski yaklaşımından sıyrılarak  yeni dünya ile rekabet edebilecek şekilde hem yapılandırılmasına hem de çalışmasına alışmamız gerekiyor. Biz bir devlet üniversitesiyiz ve devletin verdiği bütçeler ile çalışmalarımızı yürütüyoruz. Eğer dünya ile rekabet edebilecek bir üniversite oluşturmak istiyorsak, devletin de uyguladığı yap-
işlet-devret mantığıyla hareket etmemiz gerekiyor. Bu girişimler bizleri de üniversitelerin girdiği yarışta bir adım öne çıkaracaktır. Katkı koyan tüm yönetici arkadaşlarımıza teşekkür ediyorum” dedi.
ULUDAĞ ÜNİVERSİTESİ 24 SAAT YAŞAYAN BİR YER HALİNE GELECEK
Yapılacak projenin öğrenci odaklı olacağının altını çizen Rektör Yusuf Ulcay, “Bizleri bu yatırıma sevk eden ana konulardan birisi de, üniversite denetimi altında öğrencilerin eğlenebilecekleri, sinemalarıyla, bowling salonlarıyla, alternatif eğlence ve kafeterya alanlarıyla, kuaför, terzi gibi farklı fonksiyonları kampüs içerisinde görebilecekleri bir alan oluşturmaktı. Yeni yapılacak projelerle beraber 10 bin öğrencimiz kampüs içerisinde konaklayacak. Ayrıca master ve doktora talebelerinin de aileleriyle birlikte kalabilecekleri yeni lojman projelerinin yapılacağını da göz önüne alırsa, üniversite 24 saat yaşayan bir yer haline gelecek. Bizler sadece konaklamaları değil, özellikle lisansüstü, master ve doktora öğrencilerinin gece de burada çalışabilmelerini istiyoruz. Sanayiciler, işadamları yeni aldıkları makinelerin parasını kısa zamanda amorti etmek ve dünya ile rekabet edebilmek için 24 saat çalışıyorlar. Bizler de laboratuvarlara aldığımız hizmet amaçlı araç gereçlerin kullanımını 24 saate yayamasak bile en az 2 vardiya ile kullandırmak istiyoruz. Yaşam Merkezi de işte bu
toplam döngünün önemli bir parçası olacak. Bizler önce çalışanlarımızı memnun edeceğiz ki onlardan yüksek bir performans bekleyelim” şeklinde konuştu.
YENİ CAMİ’NİN PROJESİNE TEMEL DESTEĞİ
İhalelerin birer şeffaf bir yarış olarak geçtiğini kaydeden Rektör Yusuf Ulcay, önümüzdeki süreçte gündeme gelecek olan 1.000 konutluk bir lojman ihalesine çıkacaklarını ifade etti. Ulcay ayrıca, YDA Grup firmasından kısa süre sonra başlayacak olan Yeni Camii inşaatı projesi için destek sözü aldıklarını belirterek, caminin temel inşaatının YDA tarafından ücretsiz olarak yapılacağını da açıkladı.
ÖĞRENCİLERİN YAŞAM STANDARTLARI YÜKSELECEK
Uludağ Üniversitesi ve YDA Grup’un kamu özel sektör ortaklığı konusunda güzel bir birliktelik örneği sergilediğini vurgulayan YDA İnşaat San. Ve Tic. A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Arslan, üniversiteleri bilim ve eğitim yuvaları olarak gördüklerini kaydetti. Üniversiteler kapsamında ilk yatırımlarını Süleyman Demirel Üniversitesi’nde yaptıklarını açıklayan Hüseyin Arslan: “Bizler üniversitelerdeki gerek hocalarımızın gerekse de öğrencilerimizin yaşam standartlarını yükseltecek, ihtiyaçlarına kampüs içerisinde cevap verebilecek yatırımlar yapıyoruz. Bu çerçevede çok önemsediğimiz Bursa’ya ve Uludağ Üniversitesi’ne yaklaşık olarak 50 bin
 
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat