UÜ’de tarım kongresi

Bursa 26 Eylül 2016 23:39
Videoyu Aç UÜ’de tarım kongresi
A
a

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Bosna Herkes Saraybosna Üniversitesi Ziraat ve Gıda Bilimleri Fakültesi ortaklığında gerçekleştirilen 27. Uluslararası Tarım ve Endüstriyel Gıda Kongresi başladı.

Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi ve Bosna Herkes Saraybosna Üniversitesi Ziraat ve Gıda Bilimleri Fakültesi ortaklığında gerçekleştirilen 27. Uluslararası Tarım ve Endüstriyel Gıda Kongresi başladı. Prof. Dr. Mete Cengiz Kültür Merkezi’nde 26-27 Eylül tarihleri arasında gerçekleştirilecek Kongre’nin açılış törenine Bursa Büyükşehir Belediyesi Başkan Vekili Şükrü Köse, Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, Nilüfer Belediye Başkan Vekili Adil Kayaoğlu, UÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Bilgili, Ege Üniversitesi Ziraat Fakültesi Dekan Vekili Prof. Dr. Mustafa Bolca, Saraybosna Ziraat ve Gıda Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zlatan Saric, çok sayıda akademisyen ve yabancı konuklar katıldı.
KONGREDE 120 SUNUM
Etkinlik hakkında bilgiler veren UÜ Ziraat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Uğur Bilgili, Saraybosna Üniversitesi’nin savaş zamanında bile ara vermeden devam ettirdiği bu organizasyonun 27. sine ev sahipliği yapmanın kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Kongrenin amacını; tarım ve gıda alanında çalışmalar yapan bilim adamlarını bir araya getirmek, tarım ve gıda alanında yaşanan sorunları masaya yatırmak, yapılmış bilimsel çalışmaları sunarak yeni gelişmeleri bilim çevresi ile paylaşmak olarak açıklayan Dekan Bilgili; “Uludağ Üniversitesi Ziraat Fakültesi olarak ilk kez bu etkinliğin içerisinde yer alıyoruz. Üniversite yönetimimiz bizlere bu konuda büyük destek verdi. Büyükşehir Belediyemiz, Osmangazi Belediyemiz, Nilüfer Belediyemiz ve çok sayıda Bursalı firma bizleri bu konuda destekledi ve teşvik etti.
GEZİ PROGRAMI
 Kongremiz, 4 salonda gerçekleştirilecek ve her salonda yaklaşık 30 bildiri sunulacak. Bunun dışında 150 civarında da poster bildirimiz olacak. Toplam 270 civarında sunum ve bildiri bu kongrede yayınlanacak. Son gün de misafirlerimiz için Cumalıkızık ve İznik ilçelerimize düzenleyeceğimiz gezi ile kongremizi sonlandırmayı hedefliyoruz” diye konuştu.Kongrenin açılışında konuşan Bursa Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Şükrü Köse, günümüzde gelinen noktada insanların artık bilimsel tarımı konuşmaları ve tartışmaları gerektiğinin altını çizdi. Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar ise Bursa’nın tüm dünya ile ikili ilişkiler içerisinde olduğunu söyledi.
KAFKAS ÜLKELERİ
 Bursa’nın aynı zamanda bir sanayi şehri olduğunu ve dünyanın birçok ülkesine ihracat yaptığını vurgulayan Başkan Mustafa Dündar; “ Şehrin konumu itibariyle biz belediyeler de uluslararası ilişkileri olan ve kardeş şehirler vasıtasıyla birçok ülke ile diyalog kuran kurumlarız. Bu kardeşlik ilişkisi, Balkan ülkelerinde olduğunu gibi Avrupa Birliği kentleri ve Kafkas ülkelerini de kapsıyor. Belediyemizin 25 farklı kent ile kardeşlik ilişkisi var.Bursa’nın tüm dinamikleri ile sıkı bir ilişki içerisine çalışıyoruz. Bunların başında da Uludağ Üniversitesi geliyor. Uludağ Üniversitesi, Türkiye’nin en iyi üniversitelerinden birisi ve dünya çapında bir üniversite dersek de bu yanlış bir tabir olmaz. Üniversitemiz sadece burada kampüse kapalı değil. Kampüs dışarısında da Bursa’nın her tarafındalar. Bizim de önemli bir projemizde bizlere yardımcı oluyorlar” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat