Loading...

Uyku bozukluğu yaş tanımıyor

Sağlık 25 Mart 2017 11:40
Videoyu Aç Uyku bozukluğu yaş tanımıyor
A
a

Hayatımızın önemli bir parçası olan uyku, sosyal yaşantımızı sağlıklı bir şekilde sürdürebilmek için önem taşımaktadır.

Uyku bozuklukları uykuya dalma veya sürdürme güçlüğüne yol açarak, çoğu yaşam kalitesinin azalmasına ve kişinin sağlığının bozulmasına neden olur.  Kişi çok uyumaktan veya hiç uyuyamamaktan sosyal hayatına uyum sağlamakta güçlük çeker. Uyku bozukluğu yaş tanımaksızın bugün herkeste görebileceğimiz bir problem haline geldi. Biz de Yeni Marmara Gazetesi olarak siz değerli okuyucularımız için Uzm.Dr. Hayriye Pervin Karakaş ile uyku bozukluğu hakkında röportaj yaptık.
 
Uyku bozukluğu hemen hemen herkeste görülebiliyor. Uyku bozukluğu yaşadığımızı nasıl anlarız?
Uyku bozukluğunun belirtileri arasında, geceleri sık sık uykuya dalmakta zorlanma, ya da dalınan uykuda kalmakta problem yaşamak yer almaktadır. Uyku bozukluğu belirtilerinden bir diğeri de, her ne kadar çok uyunsa da uykunun tam olarak alınamadığının hissedilmesidir, uyku bozukluğu olan kişiler, genellikle okul, ya da işlerine geç kalırlar. Unsurlardan bir diğeri de, sosyal açıdan istenilen saatlerde uyunamaması. Uyku bozukluğu olan kişi, sık sık boğulma hissiyle, çığlıklar atarak, ya da kabuslar görerek uyanır. Bir diğer belirti ise horlamaktır. Eğer çevrenizdekiler, sık sık horladığınızı, ya da uyku sırasında zor nefes aldığınızı söylüyorlarsa sizde de uyku bozukluğu problemi olabilir. Gün içerisinde yaşanan ani uyku belirtilerinden de söz etmek gerekir. Birden uyku bastırması, ya da direksiyon başındayken yaşanan bir anlık uyku hali, uyku bozukluğu belirtilerindendir. Uyku bozukluğu dediğimizde huzursuz bacak sendromundan da söz etmek gerekmektedir. Bacaklarda, geceleri yatmadan önce hissedilen ağrı, karıncalanma, bacakları hareket ettirme isteği, uyku bozukluğunun göstergelerindendir.

Uyku Bozukluğu dediğimizde aklımıza gelen ilk soru uykusuzluk nedir oluyor. Peki uykusuzluk nedir?
Uykuya dalmakta veya uykuyu sürdürmekte güçlük veya uykunun dinlendirici olmaması gibi şikayetler "uykusuzluk" olarak tanımlanır.
Uyku bozuklukları yaygın mıdır?
Yetişkinlerin yüzde 10–15'inin süregelen ve ciddi uykusuzluk tarifi son derece yaygındır.
Yaşa ya da cinsiyete göre uyku sorunları değişir mi?
İlerleyen yaşlarda ve kadınlarda daha yaygındır.
Uykusuzluğun etkileri nelerdir?
Uykusuzluk yüzünden normalde olduğu kadar etkili çalışamayan beyin aynı performansı yakalayabilmek için çok fazla çalışır. Uzun ve kısa süreli hafıza da problemler ortaya çıkabilir. Dikkat bozulur. Beyin hücreleri zarar görebilir. Planlama yapmakta sıkıntılar ve işlevsellikte azalma görülebilir. Düzenli olarak uykusuzluk çeken insanlarda mani riski artar. Belirtileri arasında paranoya, aşırı yüksek enerji hissi, halusinasyonlar, öfke görülebilir. Uykusuzluk zihinsel hastalıklara neden olduğu gibi, zihinsel hastalıklara da uykusuzluğa sebep olabilir. Uykusuzluk trafik kazası riskiyle birliktedir.
 Aşırı uykuda bir problem midir?
Aşırı uyku halini hipersomnia olarak tanımlamaktayız. Buda kişinin işlevselliğini etkileyen uyku bozuklukları arasında sınıflandırılmaktadır. Gündüz aşırı uzun süreli uyku ile birliktedir, gündüzleri uyusa bile dinlenmemiş olarak uyanma ile karakterizedir.
Uyku sorunlarının tedavisi nasıl oluyor?
Uyku hijyenini sağlanması önemlidir. Bunun yanında ortaya çıkaran altta yatan psikiyatrik hastalıkların mevcudiyeti halinde bunların tedavisi, ilaç tedavileri önerilmektedir. Kognitif davranışçı tedavilerinde uyku bozukluğu tedavisinde önemli bir yeri vardır.Uyurgezerlik nedir?
4-8 yaşları arasında görülüp ergenlikte bitme eğilimindedir. Ataklar uykuda ortaya çıkar hastalar şaşkın ve dezorganizedir. Ender durumlarda bazen uyandırılınca saldırganlaşabilirler, fakat genellikle geri yatağa yönlendirilebilirler. Zarar görme merdivenden yuvarlanma ve pencereden dışarı çıkma gibi riskler taşımaktadır.
Uyku bozukluğu genetik olabilir mi?
Genetik geçişle ilişkili değildir.
Rüyalar neye göre şekilleniyor?
Rüya uykunun daha çok REM dediğimiz döneminde görülür.18 saatlik bir uykuda 4-5 kez REM dönemine gireriz ve bunların toplam süresi 90-120 dakikadır. REM hızlı göz hareketleri demektir. Bu dönemde, göz kapaklarımız kapalı olmasına rağmen, göz küreleri bu esnada sanki bir olayı izliyormuş gibi hızlı hareketler içindedir. Uykunun içeriği dış etkenlerden etkilenebildiği gibi, içsel etkenler daha baskındır. İçsel dünya kişinin korkuları,beklentileri,endişeleri,sevinçleri,düşünceleri ve duygularından oluşan psikolojik durumudur.
Uykuyu düzene sokmak için neler yapılabilir?
Uyku hijyeni çok önemlidir. Düzeni yatma ve kalkma saatlerinin olması, yatma zamanında ağır yiyeceklerin yenmemesi, aç olunmaması. Gündüz uykusundan kaçınmak, egzersiz yapmak. Yatma zamanından 8 saat içinde kafein ve sigarayı azaltmak. Yatak odasının konforlu bir hale getirilmesi ,uyku için alkol alınmaması uyku düzeni için gereklidir.
Kaynak : AYŞE ERMAN/ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat