Loading...

Vatandaş beyaz ete yöneldi

Bursa 21 Ekim 2017 14:39
Videoyu Aç Vatandaş beyaz ete yöneldi
A
a

Ucuzlaması için çeşitli yöntemler denenen kırmızı et fiyatlarının düşmemesi, vatandaşları beyaz ete yöneltti. Uzmanlar, yüksek protein kaynağı olan, içerdiği demir ve vitaminlerle insan sağlığı için gerekli besinlerden biri olan kırmızı etin, haftada iki kez tüketilmesini öneriyor.

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı’nın konuyla ilgili yaptığı birçok çalışmaya rağmen fiyatlar ucuzlamıyor, vatandaşlar kırmızı eti sofralarına koyamıyor. Bu durum vatandaşları kırmızı ete göre daha ucuz olan, beyaz ete yöneltirken, konu ile ilgili konuşan ve Gürsu’da 22 yıldır tavuk mamulleri satan Ramadan Karakaş, “İnsanlar ekonomik olarak zor durumdalar. Herkesin geliri düştü. Vatandaşlar kırmızı etin yanına yaklaşamıyor ve bizlere geliyorlar. Bizde de fiyatlar kilosu 7 liradan başlıyor. Ancak insanlar onu bile alamıyor, 2-3 liralık alışveriş yapıp, 5 kişilik ailelerini doyurmaya çalışıyor” dedi. 
HER ŞEYİN BAŞI EĞİTİM

Fiyatlardaki yüksekliğin nedenlerine değinen Karakaş, “En büyük sorunumuz kendi çiftliklerimizin olmaması. Hayvanları kendi çiftliklerimizde yetiştiriyor olsak, daha kaliteli ürünleri daha ucuza tüketiriz. Ancak bu çiftlikleri açacak kişilerin eğitimli kişiler olması çok önemli. Cahil insan hayvan bile bakamaz. Her şeyin başı eğitim. Alanda eğitim almış kişilerin kuracağı çiftliklere ihtiyacımız var” dedi.

Kaynak : NAZLI KURTGEL / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat