VELEDROM MÜJDESİ

Bursa 27 Eylül 2016 20:09
Videoyu Aç VELEDROM MÜJDESİ
A
a

Bursa’da ulaşımda bisiklet kullanımı teşvik edici adımlar attıklarını bildiren Başkan Altepe, bu çerçevede kente bir veledrom kazandıracaklarını açıkladı.

Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği’nin (SKB) ‘Bisiklet Etkin Bir Ulaşım Aracı Bursa Çalıştayı’, birlik üyelerini ve bisiklet tutkunlarını Bursa’da buluşturdu. Türkiye Sağlıklı Kentler Birliği, Bursa Büyükşehir Belediyesi, Bursa Bisiklet ve Doğayı Sevenler Derneği ile Enerji Verimliliği ve Çevre Koruma Derneği işbirliğinde gerçekleştirilen çalıştayda, bisiklet ve bisiklet kullanımı gündeme taşındı. Uludağ Üniversitesi, Bursa Teknik Üniversitesi, Avrupa Bisiklet Rotaları Ağı (EUROVELO), Avrupa Bisikletliler Fedarasyonu (ECF) ile Uluslararası Spor ve Kültür Birliği’nin (ISCA) de desteklediği ve 1 Ekim Cumartesi gününe kadar sürecek olan programın açılış bölümünde, sağlıklı kentler için bisikletin önemi ele alındı.
ALTEPE: HAREKETSİZ OLMAZ
Başkan Altepe, “Sağlıklı kentler hareketinin gelişebilmesi ve uygulanabilmesi için çalışmalar sürüyor. ‘Bisiklet, Etkin Bir Ulaşım Aracı, Bursa Çalıştayı’nda kentlerin ve belediyelerin en önemli gündem maddelerinden olan trafik sorununa, sağlıklı, temiz ve çevre dostu bir alternatifi tartışıyor ve bir ulaşım aracı olan bisikleti tüm yönleriyle ele alıyoruz” dedi. Başkan Altepe, motorlu araçların sağladıkları hızlı ve konforlu ulaşım avantajına rağmen, yüksek yol yapım ve bakım maliyetleri, çevre ve gürültü kirliliği, trafik sıkışıklığından kaynaklanan zaman kayıpları ve stres, park problemleri ile ölümlü ve yaralanmalı trafik kazaları gibi pek çok olumsuzluğu da beraberinde getirdiğini kaydetti. Bisiklet kullanımının hareketli bir yaşama şans tanıdığını belirten Başkan Altepe, “Bisikletin, daha aktif ve sağlıklı bir yaşam, şehir içinde kısa mesafelerde zaman kaybını önleme, trafik sıkışıklığına maruz kalmama gibi birçok avantajı var. Sağlıklı bir yaşam için hareketsiz bir yaşam tarzı düşünülemez” diye konuştu.
BİSİKLET YAŞAMIMIZA GİRECEK
Bisikleti yaygınlaştırma noktasında yerel yönetimlere önemli görevler düştüğünü belirten Başkan Altepe, “Bisikletlilere özel yollar oluşturulması, toplu taşıma araçları ile bisiklet taşınmasına olanak sağlanması, bisiklet park yerlerinin oluşturulması gibi altyapı hazırlıkları ile bisikletin yaşamımıza girmesi için çalışmalar yapılıyor. Şehir içi ulaşımda ilk akla gelen seçenek otomobil olmamalı ve bisikletler artık sadece bir karne hediyesi olarak görülmemelidir. Bisiklet, kent içi ulaşımda düşük yatırım ve işletme maliyetleri sunuyor. Bizler de kent için bisiklet kullanımını yaygınlaştırmak için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bu kapsamda, Bursa’ya veledrom kazandıracağız” dedi.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat