Veterinerler Odası'ndan uyarı

Bursa 25 Ağustos 2016 17:09
Videoyu Aç Veterinerler Odası'ndan uyarı
A
a

Bursa Veteriner Hekimler Odası Başkanı Sinan Sağlam, ülkedeki hayvan sayısının artması için vatandaşlardan mümkün olduğunca dişi kurbanlık almamalarını istedi.

BVHO Başkanı Sinan Sağlam, dişi hayvanların kurban olarak kesilmesinin ülke hayvancılığına zarar vereceğini söyledi. Dişi hayvanların kurban edilmesi halinde gelecekte ülkedeki hayvan sayısını azalacağına dikkat çeken Sinan Sağlam, “Bu bakımdan mecbur olmadıkça dişi hayvan kurban edilmemelidir. Gelecek yıllarda yıllarda sıkıntı çekmemek için dikkatli olmalıyız” dedi.
Kurban alacakların telaşa kapılmaması gerektiğini vurgulayan Sinan Sağlam, ülke genelinde kurbanlık satışının başladığını belirterek, “Ülkemizde yaklaşık 450 bin dolayında besi hayvanı yetiştiricisi var. Buna ilaveten kurbanlık yetiştirenler de var. Üreticilerimiz besisi tamamladıkları hayvanları piyasaya sürdükçe ithalata gerek olmadığı ortaya çıkıyor” ifadelerini kullandı.
Sinan Sağlam, kurbanlık alırken herkesin yanında bir veteriner hekim bulunmasının mümkün olmadığını belirterek, “Ancak dikkatli bakıldığında kurbanın sağlıklı olup olmadığı kolayca anlaşılabilir. Hayvanın tüyleri karışık mat bir görünümdeyse, göz ve burun akıntı varsa, öksürüyorsa, topallıyorsa, doğal deliklerden pis akıntı geliyorsa, ayağa kalkmakta zorlanıyorsa, yem yemiyor veya su içmiyorsa, bu hayvan hasta olabilir” şeklinde konuştu.
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU
anket ANKET

e-gazete E-GAZETE
arşiv HABER ARŞİVİ
duyurular DUYURULAR 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat