Loading...

Yalıtımda doğru adres: Gazioğlu

Bursa 12 Aralık 2017 11:14
Videoyu Aç Yalıtımda doğru adres: Gazioğlu
A
a

Bursa’nın başarılı iş adamlarından Gazioğlu Boya ve Yalıtım’ın sahibi Atilla Özbek, Yeni Marmara Gazetesi’ne yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi. Özbek,ısı yalıtımı, su yalıtımı, mantoloma gibi konularda detaylı bilgilendirmede bulundu.

Sektörle tanışma hikayesini anlatan Atilla Özbek inşaat boyama işiyle başladığını 1990’dan sonra İstanbul’a gidip orada eğitim aldığını anlattı. Özbek,  “Bu işe inşaat boyama işleriyle başladım aynı zamanda amcam da vesile oldu çünkü amcam bu işin ustalarındandır. Daha sonra 1990 yılında yine yaptığım iş üzerine İstanbul’a giderek orada ısı, ses, su yalıtımı yani izolasyon ile ilgili aklınıza gelebilecek ne varsa eğitim aldım. 1994’te Bursa’ya geri döndüm. Sektörü genişleterek Bursa’da 1996’da Gazioğlu Boya ve Yalıtım’ı kurduk. İlk önce yalıtım üzerine çalıştık ancak Bursa’da yalıtım ekstra masraf olarak görüldüğü için iş yoktu o yüzden yalıtımla devam edemedik, boyaya döndük.

Daha sonra 2000’lerde alçıpan imalatını da bünyemize kattık. Metal asma tavan da dahil olmak üzere çoğu asma tavan çeşidinin imalatını yapmaya başladık. Çoğunlukla AVM’ler, oteller, büyük mağazalarla çalıştık. İnşaat sektöründe ince iş denilen işleri yapıyoruz, kaba işçilik yok. 2005’te bünyemize zemin kaplamalarını da dahil ettik ve çalışmalarımızı tüm hızıyla sürdürmeye devam ediyoruz. Aynı zamanda bayilik olarak da kaliteli malzemelerle çalışıyoruz. Benim hedefim maddi anlamda gelişme değil, daha kaliteli iş yapmaktır. Bu firma gerçekten kaliteli bir iş yapıyor dedirtebiliyorsam ne mutlu bana. Benim de hedefim bu” dedi.
EĞİTİM ŞART

Atilla Özbek yaptıkları işin ciddiyetine değinirken, kesinlikle bu işin eğitiminin alınarak yapılmasının altını çizdi. Özbek, “Isı yalıtımı Türkiye’de bütçe orantılıdır, sağlıkla doğru orantılı değil. Bu konuda ben de sıkıntı yaşıyorum. Avrupa’da EPS kullanılmıyor, taş yünü levhalar kullanılıyor. Türkiye’de %5 oranında kullanılıyor taş yünü, aslında olması gereken malzeme bu.  Çünkü yanmaz malzeme. Isı katsayısı EPS’ye göre %20 fazla. EPS’nin ömrü 20 yılsa, taş yününün ömrü 60 yıl. Öyle bir fark var arada. Dolayısıyla Türkiye’de doğru malzeme, doğru uygulama değil, bütçe ön planda. Ucuz olsun, ne olursa olsun mantığı var. Buna hem malzeme, hem işçilik dahil. Bunu Bursa’da doğru yapan ancak 10 firma sayabilirim. Bir sıvacı bunun eğitimini almadan yapamaz. Uzun ömürlü olabilmesi için birçok etken var. Bu kaynakçı içinde sıvacı içinde gerekli ama ısı ve su yalıtımı için çok daha önemli. Eğitim almadan kimse yapamaz. Eğitim kısmını halledersek bu işi biraz daha doğru yapmaya başlarız” açıklamalarında bulundu.

İKİ YALITIM DA ÖNEMLİ
Su da ısı yalıtım da aynı önemi taşıyor. Isı yalıtımı aynı zaman da yapıyı da korur. Biz ısı yalıtımında çoğu yerde 5 cm yapıyoruz ama Marmara Bölgesi’nde ise 4 cm yapıyoruz. Yüksekliğe göre değişiyor 6 cm yaptığımız da oluyor. Su yalıtımını nerelerde kullanıyoruz diyecek olursak genelde toprak içine gömülü olan inşaat kısmında, perdelerde ve çatılarda kullanılması lazım. Isı yalıtımı ise dışarıda kalan bütün duvar ve yapılarda kullanılıyor. Bir saç parçasının içerisindeki taş yünü oluyor da neden direkt betonda kalan yüzey EPS oluyor? Hatta bir dönem XPS kullanıyorlardı. Aradaki fark XPS’le EPS aynı malzemeden üretilir. XPS gazla sıkıştırıldığı için sert bir malzemedir. Bazı uzmanlar 15-20 sene sonra sıkıştırılan gazın boşalabileceğini söylüyorlar. Bu malzeme ilk önce 76 da Almanya’da toprak altındaki yapılar, tüneller için üretilmiş. Ancak Türkiye’de dış cephe için uygulandı. EPS ise aynı malzeme olmasına rağmen buhar ile sıkıştırılıyor. Buhar boşalmaz ancak deforme olabilir ilerde. Almanya’da 8-10 cm arasında ve iki tuğla arasında kullanılıyor. Bizde direkt cephede kullanılan sıva kalınlığı 6 mm. Ancak yurtdışında mantolamanın yüzeyinde 10-12 mm arasındadır” dedi.“MANTOLOMA YAPIYI KORUR”

Mantolamanın bina için önemli olduğuna değinen Atilla Özbek konu hakkında açıklamada bulundu. Özbek, “Binalara makyaj yapmayalım dersek yanlış bir şey olur. Makyaj önemli bir şeydir. Ancak makyaj sadece boyayla olmaz. Altyapısı çok önemli. Yeni yasaya göre mantoloma yapmak zorunlu zaten. Eski yapılara ise daha uzun ömürlü olabilmesi için mantoloma yapılmasında çok büyük fayda var. Mantoloma sadece ısı yalıtım sağlamaz, yapıyı da korur. Koruma amacıyla da olsa yaptırılması gerekir. Bundan 15 sene önce boya da yapmıyorlardı. Boyayı sadece renk veren bir şey olarak görüyorlardı. Boya aslında sıvayı koruyan bir maddedir. Daha uzun ömürlü olmasını sağlar” dedi.

Kaynak : MERVE ÖZDEMİR / ÖZEL HABER
1000
icon

Henüz yorum yapılmadı,
İlk Yorum yapan siz olun...

hava durumu HAVA DURUMU 
Bu haber ilginizi çekebilir! Kapat